בחירות 2012 |

סנטורום - המנצח הגדול של הלילה

המועמד גבר על רומני במינסוטה, מיזורי וקולורדו, שלא סיפקו הלילה קולות צירים, אך בהחלט העניקו לו רוח גבית. "כיוון המרוץ השתנה הלילה", אמר

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

עם תום שלב החיזורים הממושכים אחרי המצביעים במדינה אחת בלבד, הלילה מצביעים הרפובליקאים בשלוש מדינות – מינסוטה, מיזורי וקולורדו. למרות העניין התמוה שההצבעה בשלוש המדינות הלילה לא מספקת למועמדים קולות של צירים לקראת ועידת המפלגה באוגוסט בטמפה - המתמודדים יודעים שבמרוץ הבחירות הממושך אסור להם לעגל פינות.

תחילת ספירת הקולות הבטיחה לילה מורט עצבים במטה של מיט רומני, שפיזר בימים האחרונים מסרים הרומזים שבגלל שהבחירות האלה לא יקצו צירים ממשיים, הן חשובות פחות. במיזורי, לאחר סיום ספירת הקולות במיזורי, ריק סנטורום הוא המנצח הגדול עם 55%, מיט רומני - 25%, אילו חבר הקונגרס רון פול מזדנב מאחור עם 12%.

גם במינסוטה סנטורום מוביל בבטחה עם 45%, לעומת רון פול שהגיע למקום השני עם 27%, ורומני שהשיג רק 17%. בקולורדו התוצאות היו צמודות יותר - סנטורום ניצח עם 40%, בהפרש של חמישה אחוזים מרומני.

"המדינה הזאת תשנה את כיוון המרוץ הלילה", הכריז ריק סנטורום, שלא נתן לאירוע בו מפגין התומך בנישואי הומואים השליך עליו נצנצים בבליין שבמינסוטה להרוס את מצב רוחו.

מפגין משליך נצנצים על סנטורום, המועמד הרפובליקאי שומר על החיוךצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

המפסיד הגדול של הלילה, מיט רומני, אמר בנאומו בדנוור שבקולורדו, שהתוצאות במדינה "קרובות מדי כדי לקבוע" (למרות שבעת שדיבר היה הפרש דו ספרתי לטובתו של ריק סנטורום גם במדינה הזאת), אבל הוא "בטוח שנסיים במקום הראשון או השני". הוא ברך את ריק סנטורום על נצחונו, אבל הוסיף שעם זאת, "אני מצפה להפוך למועמד - עם העזרה שלכם". משם, רומני פנה למסרים הרגיליים שלו על חירות ושגשוג, וקרב על "נשמתה של אמריקה". במקום לתקוף את סנטורום, הוא המשיך לתקוף את הנשיא אובמה ואמר ש"אפילו במסגרת הקריטריונים שלו, הוא נכשל, ואנחנו נצליח. אנחנו כאן להחזיר את הבית הלבן. אמריקה זה לא סתם מקום על המפה, אנחנו מייצגים תקווה וחירות והזדמנויות. גם אם איבדנו כמה שנים, לא איבדנו את הדרך שלנו, והעקרונות שלנו לא איבדו את המשמעות שלהם. אנחנו יכולים להחזיר את אמריקה, כי אנו מאמינים בה ובעקרונות המייסדים שלה".‬

המועצה היהודית הדמוקרטית הארצית הוציאה בתגובה לנצחונו של סנטורום הודעה שבה נאמר כי "הניצחון של מתנגד ההפלות הקיצוני ריק סנטורום יבריח את רוב היהודים מהמפלגה הרפובליקאית שממשיכה להקצין. המועמד הזה שהזכיר לנו לאחרונה ש'אמריקה זקוקה למועמד של ישו', הוא דמות מפלגת בסוגיות החברתיות ומתנגד לזכויות ההומואים בצורה פוגענית".

‫ממטה הדמוקרטים נמסר ש"הנצחון של סנטורום הלילה מוכיח שמיט רומני לא מסוגל לנצח במרוץ כשהוא לא מפציץ את יריביו בתשדירים השליליים".

בחירות 2012 בארה"ב - סיקור מיוחד

בפריימריז של שנת 2008, מיט רומני ניצח בקולורדו ומינסוטה, אך הפסיד לג'ון מקיין במיזורי. השנה, ריק סנטורום הרוויח במיזורי בעיקר בגלל שהמדינה הופקרה על-ידי שלושת המתמודדים האחרים. בקמפיין של מיט רומני חשבו שאין לה משמעות גדולה. בקמפיין של רון פול, המוגבל באמצעים, העדיפו לתמקד במירוצים שמקצים צירים לוועידת המינוי הארצית של המפלגה. ניוט גינגריץ' פשוט לא עמד בתנאים וכלל לא הפך למועמד הרשמי במדינה - בעיה שהוא ייאלץ להתמודד עמה בפריימריז בכמה מדינות נוספות, שם לא הצליח לגייס בזמן את מספר החתימות הדרוש בשביל להפוך למועמד רשמי.

לאחר שני ניצחונות בטוחים בפלורידה ונוואדה, הסקרים ניבאו למושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני הפסד בשתיים מהמדינות - מיזורי ומינסוטה (אולי זו הסיבה שרומני בחר לבלות את ליל הבחירות במדינה השלישית, קולורדו, אולם מסתמן כי גם שם הוא לא ינצח). לעומת זאת הסנטור לשעבר ריק סנטורום קיווה לשחזר את הצלחת הכינוסים המפלגתיים באיווה, שם הוא ניצח את רומני בהפרש קטן. יו"ר בית הנבחרים ניוט גינגריץ' מבין שהמדינות המצביעות הלילה אינן השטח שלו, ובכלל הוא היה מעדיף כנראה לדלג על חודש פברואר ולהגיע לבחירות המקדימות במדינות הדרומיות יותר, שם יש לו יותר תומכים.

הכינוסים המפלגתיים יהוו מבחן בשביל חבר הקונגרס רון פול, שקיווה שבזכות התומכים המאורגנים שפועלים עבורו, הוא יצליח לגשר על הפערים. הכינוסים יהוו מבחן גם עבור המפלגה הרפובליקאית כולה, שלהבדיל מהמצופה, נראית כסובלת בבחירות מאחוז הצבעה נמוך מכפי שקיוו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ