בחירות 2012 |

הלילה הגדול של המשיח הרפובליקאי החדש

המועמד השמרני סנטורום שפצע את רומני ומחץ את גינגריץ' עשוי לדהור על סוס השמרנות וערכי המשפחה, כאלטרנטיבה האמיתית והיחידה לאובמה

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית מתרחש כמעט בכל שבוע "יום כיפורים של הסוקרים" או "פרל הארבור של הפרשנים" ובדרך כלל שניהם גם יחד. אמש היה זה הסנטור לשעבר תוך שהוא מוחץ את המועמד המוביל מיט רומני ומפרק לגורמים את יריבו השמרני, ניוט גינגריץ'.

המומחים אמנם העניקו לסנטורום סיכויים סבירים לנצח במינסוטה, מעוז של שמרנות כפרית וקמעונאית, ולזכות במקום שני מכובד במיזורי, בה יש מעוזים עירוניים מתונים תומכי רומני. אבל איש לא העלה על דעתו שסנטורום ישיג זכייה משולשת - שהאמריקאים מכנים "טרייפקטה" – ושינצח גם בקולורדו, שם הביס רומני את ג'ון מקיין בבחירות הרפובליקאיות ב-2008.

רומני אמנם חבול, פצוע ובעיקר מושפל, אך הוא ממשיך להיות המועמד המוביל וה"בלתי נמנע" של המפלגה, לפחות לכאורה; זה שמאחוריו כסף, ארגון ותמיכת הממסד. יש לו רק בעיה אחת קטנה: המצביעים, אפעס, לא אוהבים אותו ולא בוטחים בו. בכל פעם שנדמה שהשלימו עם מנהיגותו של רומני, הם מיד משנים כיוון ומנסים מישהו אחר במקומו: בהתחלה היה זה ניוט גינגריץ', עכשיו סנטורום, אחר כך אולי רון פול, ובקצב הזה, מי יודע - מישהו שבכלל איננו מתמודד.

חגיגות הניצחון של סנטורום, הלילהצילום: רויטרס

רומני כך נראה, פשוט נרדם בשמירה. הוא קיבל החלטה שכלתנית והגיונית לכאורה שבמינסוטה המצב אבוד ובמיזורי, בשל כל מיני הסתבכויות תקנוניות, מדובר בכלל בהצבעה סמלית ולא מחייבת, שחבל לבזבז עליה כסף ומאמץ. רומני שכח כנראה את אחד מכללי היסוד של הפוליטיקה: יותר מהתוצאה חשובה ההופעה, המגמה ובעיקר המומנטום. וכל אלה, נכון לאמש, עברו במלואן לידיו של סנטורום. “עוד דרך ארוכה לפנינו” אמר אמש רומני לאוהדיו בצער ניכר, ואחרי התוצאות של אתמול לא רק שהדרך תהיה ארוכה, אלא שההגעה אל היעד כבר הרבה פחות בטוחה.

ואם היתה לרומני נחמה פורתא אתמול, הרי היא בכך שהוא אמנם הוכה בידי סנטורום, אבל מי שבאמת הופל לקרשים הוא יריבו העיקרי מתמול שלשום, ניוט גינגריץ'. יושב ראש בית הנבחרים לשעבר אמנם לא השקיע מאמצים מיוחדים במינסוטה או בקולורדו כי הוא מתרכז ב“סופר טיוזדיי” בחודש הבא, אבל מי שמתיימר להיות האלטרנטיבה היחידה לרומני, כפי שגינגריץ' מציג עצמו, איננו יכול להרשות לעצמו לזכות באחוזי תמיכה בודדים או לסיים במקום האחרון, כפי שהיה במינסוטה.

מיט רומני. עדיין המועמד המוביל, אך המצביעים לא אוהבים אותוצילום: אי–פי

גינגריץ' גם יכול לשכוח מהאפשרות שסנטורום ייענה לדרישתו ויפרוש מהמרוץ כדי לאחד את האגף השמרני של המפלגה סביב מועמד אחד, אלא להפך. כעת גינגריץ' הוא זה שצריך לדאוג מכך שסנטורום יצבור תנופה ויאסוף תרומות, ושהלחץ של השמרנים יופנה דווקא כלפיו כדי שיפנה את הדרך לסנטורום להיות ה"לא-רומני" והמתמודד הנושא את דגל השמרנות הטהורה מול אובמה.

שהרי בתחום מדיניות החוץ, ככל שהדבר ייראה אולי משונה מישראל, לרפובליקאים קשה מאוד להתמודד מול אובמה, וגם בתחום הכלכלי, כרטיס הביקור העיקרי של רומני, הקייס שלהם הולך ונחלש עם מה שנתפס כאן כסימנים מובהקים להתאוששות. מה שנותר הוא המאבק על "ערכי המשפחה", היקר כל כך ללבם של המצביעים האוונגליסטים, השמרנים ואנשי מסיבת התה של המפלגה. סנטורום, שאיננו נגוע בהפכפכות הרעיונית של רומני או בהיסטוריה משפחתית בעייתית כמו זו של גינגריץ', בהחלט יכול למצב עצמו כיחיד שיכול לייצג נאמנה את ערכי המפלגה,

לא מן הנמנע שהנשיא אובמה גם מעניק לסנטורום בימים אלה את הפלטפורמה האידיאלית לקידום ענייניו, וזאת לאור התעקשותו לכפות על כל המוסדות הקתוליים, למעט כנסיות, לממן לעובדיהם אמצעי מניעה במסגרת חוקי הבריאות החדשים. הקתולים רואים בכך הכרזת מלחמה מצד אובמה והאוונגליסטים ממילא מתייחסים אל הנשיא ככופר בעיקר. ועכשיו מגיע סנטורום, רכוב על סוס לבן, עם המטען הערכי ועם הקבלות החדשות בקלפי, כדי להלהיב את ההמונים ולהוביל את המפלגה הרפובליקאית במסעה לבית הלבן.

זה נשמע אמנם תסריט לגמרי לא סביר, אבל על פי הניסיון שנצבר זה רק אומר שיש לזה סיכוי לא רע להתגשם.

Read this article in English:  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ