בחירות 2012 |

מטה אובמה מתחיל להתייחס לסנטורום

בעוד הרפובליקאים חוששים ששליליות הקמפיין תשחק לידי אובמה, מטה הנשיא התייחס בצעד חריג לטענת סנטורום כי הנשיא "כופה ערכיו על הכנסיה"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

התחזקותו של הסנטור השמרן ריק סנטורום בסקרים ונצחונו בארבע מדינות בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית ערערה את התחזיות לפיהן מיט רומני עומד להפוך למועמד המפלגה לנשיאות, עליהן התבססו בחודשים האחרונים בקמפיין הבחירות של הנשיא ברק אובמה.

עד כה, במטה אובמה התעלמו לרוב מהמתקפות של שאר המתמודדים, והתמקדו ברומני בלבד, בין השאר מתוך חשש שבשל מתינותו היחסית, הוא עלול לסחוף רבים מהקולות הצפים. המועמדים השמרנים, הניחו אנשי אובמה, כה קיצוניים שמועמדותם לא תמשוך מצביעים מהמרכז. אך ארצות הברית היא בכל זאת מדינה שמרנית, וסנטורום הצליח לאתר את נקודת החולשה של אובמה - הדת.

בשבת, במפגש עם פעילי תנועת המחאה השמרנית "מסיבת התה" בקולומבוס שבאוהיו, סנטורום אמר שאובמה לא דואג לאזרחים האמריקאים ולאיכות החיים שלהם, ומקדם אידיאולוגיה ש"לא מתבססת על הברית החדשה, זו תאולוגיה שונה". מאוחר יותר סנטורום הסביר שאובמה "מנסה לכפות את הערכים שלו על האמריקאים. בתור נשיא ארה"ב, הוא דוחה את הערכים של הכנסיה הקתולית, ואומר שיש לו ערכים מוסריים שונים, אולי ערכים חילוניים".

תומך באובמה מתווכח עם תומכי סנטורום, לאחר כינוס בוושינגטוןצילום: אי–פי

בצעד יוצא דופן במערכת הבחירות עד כה, בקמפיין של אובמה טרחו להגיב לדברי סנטורום. סגן דובר הקמפיין, בן לה בולט, הגדיר אותם בתור "שפל חדש בקמפיין הבחירות המקדימות של הרפובליקאים שניזון מסילופים, כיעור, פסימיות ושליליות - ניגוד חד לנשיא, שמתמקד בכל יום ביצירת מקומות עבודה והשבת הביטחון הכלכלי למעמד הביניים".

סנטורום לא נשאר חייב והגיב לדברים, באמרו ש"הנשיא הוא זה שהגיע לשפל חדש בתולדות המדינה הזאת, בדיכוי חופש הדת ברמה שלא ראינו מעולם". אך כשהכתבים לחצו ושאלו האם הוא טוען שהנשיא אינו נוצרי טוב, סנטורום נסוג: "אם הנשיא אומר שהוא נוצרי, הוא נוצרי. אבל העובדה שהוא כופה את הערכים שלו על הכנסיה, זו טעות".

סימן נוסף לכך שבקמפיין של אובמה מתחילים לקחת את סנטורום ברצינות, הוא מכתב שנשלח לפני כמה ימים לתומכי הנשיא בפנסילבניה, ובו בקשה מפורשת לסייע באיתור חומרים שליליים נגדו. בקמפיין של סנטורום אומרים שהיסטוריית ההצבעה שלו בתור סנטור היתה "מאוזנת ביותר". אך מבחינת אנשי אובמה כיוון התקיפה ברור: עמדותיו של סנטורום נגד זכויות הומואים, והתנגדותו להפלות בכל מצב, כולל במקרים של גילוי עריות ואונס, ורק למעט מקרים בהם נשקפת סכנה לחיי האם.

רומני השבוע בכינוס באריזונה, שתצביע ב-28 בפברוארצילום: אי-אף-פי

בחירות 2012 בארה"ב - סיקור מיוחד

סנטורום במהלך ראיון רדיו בוושינגטון, השבועצילום: אי–פי

עם זאת, העובדה שמיט רומני נחשב למועמד המתון, לא אומרת שהוא תומך בנושאים היקרים לליבם של הליברלים. גם הקמפיין שלו הסתבך בסוף השבוע בפרשה מקומית, אך לא סימפטית, כשיו"ר הקמפיין שלו באריזונה פרש מתפקידו בעקבות חשיפה שהוא הומוסקסואל. פול באבו (43), שריף מאריזונה ומתמודד לקונגרס, ששימש עד לאחרונה בתור אחד הפעילים הבכירים בקמפיין של מיט רומני במדינה, נאלץ לפרוש בעקבות טענה שהוא איים על המאהב שלו לשעבר, מהגר מקסיקני בשם חוסה, כי יגרש אותו מהמדינה אם יחשוף את הרומן ביניהם.

חוסה טען שהשריף איים שהוא יגורש מהמדינה, אם לא יחתום על הסכם המבטיח שהוא ישמור את דבר הרומן שלהם בסוד. בשבועון "פניקס ניו טיימס" פורסמו המסרים שבאבו שלח לכאורה לחוסה, כולל מה שהאחרון פירש בתור איום: "אחרי זה לעולם לא תוכל לעשות עסקים, תפגע בי ובהרבה אחרים, כולל עצמך והמשפחה שלך". בעיתון גם הופיעו תמונותיו של השריף, כולל תמונתו עם המאהב לשעבר, וגם תמונה בחדר האמבטיה, לבוש בתחתונים בלבד.

"הפרסום שקרי לחלוטין, למעט הטענות שאני הומו, כי זו האמת - אני הומו", אמר באבו, שטען שמדובר בנסיון לפגוע בקמפיין שלו "בתור מועמד שמגן על העקרונות השמרנים", ושבתור שריף מקומי, אין לו בכלל סמכות לגרש אף אחד. הוא הודה שהתמונות אמיתיות, אך הבהיר שמדובר בעניין אישי, שלא צריך לעסוק בו במסגרת קמפיין פוליטי. דובר הקמפיין של רומני, ריאן וויליאמס, אישר כי באבו עזב את תפקידו בקמפיין, בו החזיק בהתנדבות, "על מנת להתרכז בהאשמות נגדו". הוא הוסיף כי המטה תומך בהחלטתו של באבו.

ובינתיים, הסנטור ג'ון מקיין המועמד לשעבר לנשיאות, הביע ביום ראשון בראיון לאיי-בי-סי דאגה שהשליליות של המרוץ הרפובליקאי הנוכחי, והכספים הרבים הנשפכים על ועדי העל לפעולה הפוליטית - הארגונים הפועלים לכאורה במנותק מהקמפיינים של המועמדים, ועושים "רצח אופי" תקשורתי ליריבים הפוליטים של המועמד בו הם תומכים - יובילו לבחירתו של אובמה לכהונה שניה. "יש סיבה לדאגה", אמר מקיין. "ראיתי בעבר קמפיינים מאוד קשים. אבל אני לא חושב שראיתי קמפיינים כל כך אישיים ומאופיינים על-ידי כל כך הרבה מתקפות. ועדי העל האלה הם מהאשמים בכך". מקיין אמנם לא הזכיר את שמו של המיליארדר שלדון אדלסון, שתרם כסף רב לוועד העל התומך בניוט גינגריץ', אך כן דיבר על "תרומה של 20 מיליון דולר".

התחנות הבאות בבחירות המקדימות הן ההצבעה ב-28 בפברואר באריזונה ומישיגן, ב-3 במארס במדינת וושינגטון, וב-6 במארס - "יום שלישי הגדול" - אז יצביעו במקביל עשר מדינות, כולל אוהיו - מדינת נדנדה מרכזית ווירג'יניה - מדינת הבית של ניוט גינגריץ'. גינגריץ' מצדו הבהיר ביום ראשון בשיחה עם "פוקס" שהרכב המועמדים ישאר כפי שהוא, ואין לצפות ל"סופרמן" שיקפוץ בדקה ה-90 פנימה כדי לרענן את המרוץ.

והיתה גם מועמדת לשעבר, מישל בקמן, שנלחמת כעת על מקומה בקונגרס בבחירות, שהגנה על המפלגה הרפובליקאית ויחסה לנשים. בקמן טענה כי למרות שבמרוץ לנשיאות לא נשארה מועמדת אשה, המפלגה הרפובליקאית היא "אוהדת נשים בצורה קיצונית", ומי שבאמת נגד נשים הוא הנשיא אובמה עם רפורמת הבריאות שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ