בחירות 2012 |

הקרב על ההתבטאות הכי חריפה נגד איראן

העימות הרפובליקאי הלילה עסק בין השאר בגרעין האיראני. גינגריץ': נתניהו חייב לפעול אם הוא מרגיש שאזרחיו בסכנה; רומני: הם באמת רוצים להשמיד את ישראל

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

העימות הרפובליקאי הלילה (חמישי) בין ארבעת המועמדים הנותרים במירוץ לבית הלבן לקראת הפריימריז באריזונה ומישיגן ביום שלישי, עסק בין השאר בגרעין האיראני. המועמד מיט רומני מתח ביקורת חריפה על הנשיא ברק אובמה על כך שהוא "לא רוצה שישראל תנקוט בפעולה צבאית, במקום להעביר לאיראן מסר שאנו מוכנים, ושהאופציה הצבאית לא רק על השולחן - אלא נמצאת בידינו. אם הם יגיעו לנשק גרעיני, העולם ישתנה, אמריקה תהיה בסכנה, ויום אחד הם ישתמשו בנשק הזה. אם אהפוך לנשיא, זה לא יקרה. אם אובמה ייבחר שנית, זה יקרה".

רומני, ניוט גינגריץ', ריק סנטורום ורון פול, נשאלו כיצד היו נוהגים ביו"ר המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי, שאמר ביום ראשון בראיון לסי-אן-אן שאיראן היא "שחקנית רציונלית". גינגריץ' אמר שהוא לא מבין מדוע דמפסי בחר במילים אלה, "העובדות הן שהדיקטטור אחמדינג'אד אומר שהוא לא מאמין שהיתה שואה, ושהוא רוצה למחוק את ישראל מהמפה ולסלק את ארה"ב מהמזרח התיכון. אני נוטה להאמין לדיקטטורים. זה מסוכן לא לעשות זאת".

גינגריץ' המשיך ואמר שהוא מאמין ש"יש רגעים שצריך לצאת להתקפת מנע", במיוחד כאשר ראש ממשלת ישראל, הרדוף על ידי ההיסטוריה של השואה, מבין ששלוש פצצות גרעין זה שואה עבור המדינה שלו. גינגריץ' אמר כי הוא יגיד לנתניהו במקרה כזה ש"אם אתה חושב שאיש מטורף יגיע לנשק גרעיני וישתמש בו - מוטלת עליך חובה מוסרית מוחלטת להגן על חיי האזרחים שלך באמצעות השמדת היכולת להגיע לנשק גרעיני".

המועמדים מתדיינים בישיבה, הלילה באריזונהצילום: אי–פי

עישו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

גם כשרומני נשאל על השפעת המשבר עם האיראנים על מחירי הנפט הוא העדיף להתייחס לנושא הגרעין. "מחירי הנפט מחווירים בהשוואה לרעיון של אחמדינג'אד עם נשק גרעיני", אמר רומני. "אנו לא יכולים לאפשר לאחמדינג'אד להגיע למצב בו יש בידיו חומר בקיע שהוא יכול לתת לחיזבאללה וחמאס, שהם יכולים להביא לדרום אמריקה ובפוטנציאל להבריח לארה"ב כדי להטיל פה פצצות מלוכלכות או פצצות יותר מתוחכמות".

ריק סנטורום, המוביל המפתיע בסקרים, הסכים עם שני יריביו, אך טען שהוא המועמד המתאים ביותר להתמודד עם איראן. סנטורום הזכיר את הצעת החוק שלו של סנקציות נגד איראן שהעלה לפני מספר שנים, "כשקהיליית המודיעין שלנו אמרה שתוכנית הגרעין האיראנית לא קיימת". סנטורום תקף ישירות את אובמה: "נשיא שלא עושה כלום מול משטר תאוקרטי מסוכן שרוצה למחוק את ישראל מהמפה ולתקוף את 'השטן הגדול', ארה"ב, צריך ללכת. אתם צריכים מנהיג שיתמודד אתם, ואני אעשה את זה".

המועמדים הרפובליקאים הלילה באריזונהצילום: אי–פי

בחירות 2012 - סיקור מיוחד באתר "הארץ"

חבר הקונגרס רון פול, כרגיל, חלק על שלושת המועמדים האחרים בנושא, כשאמר שאפילו ישראל לא טוענת שבידי איראן כבר יש נשק גרעיני. פול טען שהקפת איראן בעשרות בסיסים צבאיים וצוללות זה מה שמדרבן אותה לפתח נשק גרעיני, "כי הם מרגישים מאוימים". "אם כל כך מדאיג אתכם נשק גרעיני, תתחילו לדאוג לגבי הנשק הגרעיני שנשאר מימי בריה"מ. הנשק הזה עדיין מסתובב".

פרט לנושא האיראני, העימות הלילה, שהתקיים פחות משבועיים לפני "יום שלישי הגדול" עם עשר מדינות שמצביעות במקביל, התנהל יחסית על מי מנוחות. כנראה בגלל העובדה שהשתתפו בו רק ארבעה מועמדים, שלשם שינוי הם ישבו על כסאות ולא היו צריכים לעמוד.
האתגר המרכזי של סנטורום, שמוביל בסקרים על פני רומני בפער של 10 נקודות (36% לעומת 26%), היה לא להתעצבן, וזה לא היה קל. תחילה הוא הצליח לשמור על קור רוח ואף על חיוך - אפילו כשחבר הקונגרס רון פול קרא לו "זיוף" - בטענה שהוא לא שמרן אמיתי אם הוא הצביע בתור סנטור בשביל העלאת תקרת החוב הלאומי. "אני אמיתי, רון, אני אמיתי", סנטורום השיב עם חיוך קל. אך בהמשך, כשהעקיצות נמשכו - במיוחד מצד רומני - הוא איבד את שלוותו והחל לקטוע את יריביו בעצבים.

לפני העימות, הרשתות החברתיות בעיקר עסקו ביחסו של ריק סנטורום אל השטן. ב-2008 בנאומו באוניברסיטת אווה מריה בפלורידה, אמר סנטורום שהשטן תוקף מוסדות אמריקאים - ומצליח במיוחד באקדמיה. השבוע סנטורום לא חזר בו מדבריו והסביר שכאדם המאמין באל, הוא מאמין גם בטוב וברשע ואם אמונה בשטן פוסלת מועמד לנשיאות אז "לא יישארו הרבה אנשים שיהיו כשירים למשרה". לאכזבת הצופים, סנטורום לא נדרש להתייחס לכך הלילה.

במהלך העימות, המועמדים התבקשו להגדיר את עצמם במילה אחת. רון פול בחר להגדיר את עצמו כ"עקבי", סנטורום בחר ב"אמיץ", רומני ב"נחוש" ואילו ניוט גינגריץ' שגם ככה הפתיע כשהופיע לעימות עם עניבה בצבע סגול בוהק, שלכבודה נפתח יוזר חדש בטוויטר, הגדיר עצמו כ"שמח" והותיר את הצופים עם התהייה כיצד התכונה הזאת תעזור לו להיבחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ