חמי שלו
ניו יורק

המושל לשעבר מיט רומני השיג אתמול (שבת) ניצחון חשוב במדינת וושינגטון, המעניק לו רוח גבית חזקה לקראת הקרב הגדול במרוץ הרפובליקאי לנשיאות, שיערך מחרתיים ב"סופר טיוזדיי". באספות הבחירות שנערכו בוושינגטון, מדינה השוכנת בחוף הצפון מערבי של אמריקה, זכה רומני בכ-36% מהקולות, שיעור גבוה משצפו רוב הסוקרים. לא פחות חשוב מכך, יריבו המרכזי של רומני, הסנטור ריק סנטורום, סיים ככל הנראה במקום השלישי, עם 24% מהקולות, בפער קטן אחרי רון פול, שבשלב מסוים נתפס כמי שיזכה במקום הראשון. המועמד הרביעי, ניוט גינגריץ', סיים במקום האחרון עם 11% מהקולות.

אף שלאספות הבחירות בוושינגטון אין משמעות מעשית, משום שהן אינן קובעות את חלוקת 43 צירי המדינה לוועידה הרפובליקאית שבה ייבחר מועמד המפלגה לנשיאות – חשיבותן המורלית עבור רומני עצומה. יחד עם הניצחון שהשיג באריזונה ובמדינת הולדתו מישיגן ביום שלישי שעבר, הניצחון בוושינגטון מחזיר לו את המומנטום שאבד, ומציב אותו מחדש כמועמד המוביל להיות מועמד הרפובליקאים לנשיאות.

את ניצחונו השיג רומני, כרגיל, בעזרת כסף רב, ארגון יעיל ופרסומות שליליות על יריביו, אך גם בשל הנזק הרב שסנטורום גרם לעצמו בסדרת התבטאויות קיצוניות על ענייני דת ומדינה, בעיקר על מימון אמצעי מניעה לנשים, וכן בגנות תוכניתו של הנשיא אובמה לקדם את ההשכלה הגבוהה באמריקה. המדגמים שנערכו אתמול במדינת וושינגטון הצביעו על חיזוק המגמה שהסתמנה כבר במישיגן על התרחקותם של נשים ושל מצביעים קתוליים מתונים מסנטורום וממשנתו השמרנית.

מיט רומני בעצרת בחירות, אתמולצילום: אי–פי

באוהיו, שבה יערכו ביום שלישי הפריימריז החשובים ביותר מבין עשר המדינות שתשתתפנה בסופר טיוזדי, איבד סנטורום בתוך שבוע את היתרון הדו-ספרתי שהיה לו על פני רומני. ביומיים הקרובים ינסה סנטורום לחזור ולהתמקד בעניין הכלכלי ולהציג את רומני כעשיר מנותק וליברל בתחפושת. לסנטורום יש אמנם יתרונות מובנים באוהיו, בשל מוצאו החברתי הצנוע והיותו יליד פנסילבניה הסמוכה, אך ייתכן שאלה יישטפו וייעלמו מול גלי המומנטום המחודש של רומני.

פרשנים אמריקאים ראו אמש בתוצאות בוושינגטון נקודת מפנה במרוץ ההפכפך של הרפובליקאים לבחירת מועמדם לנשיאות. הם העריכו שהבחירה ברומני מסמנת את החזרת המוקד של הבוחרים לרצונם העז לנצח את אובמה בנובמבר, ולהכרה שעם כל חסרונותיו, רומני הוא עדיין בעל הסיכויים הגדולים ביותר להביא את הניצחון.

המירוץ לבית הלבן - סיקור מיוחד

סנטורום בעצרת בחירות ביום שישיצילום: רויטרס

עם זאת, הפרשנים חלוקים בדעתם האם בתום ספירת הקולות ב"סופר טיוזדיי" רומני אכן יתייצב כמוביל הבלתי-מעורער במרוץ הרפובליקאי לנשיאות. סנטורום צפוי בכל מקרה לזכות בבחירות המקדימות באוקלהומה וטנסי, מה שיאפשר לו להישאר במרוץ בהמשך. ניוט גינגריץ', לעומת זאת, יהיה חייב לנצח במדינתו ג'ורג'יה כדי להישאר במרוץ ולנסות לזכות בהמשך בתמיכתם של מספר מדינות דרומיות נוספות. רומני, כמובן, ישמח לראות את גינגריץ' ממשיך כדי שהקולות השמרניים המתנגדים לו ימשיכו להתפצל בין גינגריץ' סנטורום.

ורון פול? הוא ממשיך לצחוק כל הדרך אל הועידה, לצבור צירים בשל שיטת הבחירות היחסית שהונהגה במספר מדינות השנה, ולהיות סמוך ובטוח שכל מועמד הרפובליקאי ייאלץ להתחשב בו, בדעותיו ובתומכיו הנלהבים אם ברצונו לזכות במועמדות ובהמשך בנשיאות עצמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ