נטשה מוזגוביה

ריק סנטורום זכה הלילה (רביעי) בשני ניצחונות חשובים בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית בדרום ארצות הברית, לאחר שגבר במרוץ צמוד על יריביו מיט רומני וניוט גינגריץ', במיסיסיפי ובאלבאמה. נצחונו של סנטורום מיצב אותו סופית כאלטרנטיבה השמרנית למיט רומני, שספג מהלומה נוספת הלילה בהגיעו למקום השלישי בשתי המדינות. ואולם, המפסיד הגדול של הלילה הוא ניוט גינגריץ', שהיה זקוק נואשות לניצחון.

לאחר ספירת 96% מהקלפיות במיסיסיפי, קיבל סנטורום 33% מהקולות, בעוד גינגריץ' (31%) ורומני (30%) נאלצו לספוג הפסד שני, לאחר שמוקדם יותר זכה סנטורום גם באלבמה עם 35% מקולות הבוחרים. גינגריץ' סיים עם 30% מהקולות, בעוד רומני מסתפק ב-28%.

"אנחנו בדרכנו לניצחון הלילה, אנחנו בדרך לניצחון בבחירות האלו", אמר סנטורום לאוהדיו בלאפייט, לואיזיאנה. לדבריו, הגיע העת שהשמרנים יתאחדו סביבו במטרה לנצח את רומני ולהציב אותו במרוץ מול ברק אובמה לנשיאות ארצות הברית.

המנצח הגדול. סנטורוםצילום: רויטרס

למרות הניצחונות הלילה, מיט רומני עדיין מוביל במרוץ הכללי, כשלרשותו יותר צירי מפלגה, לקראת הוועידה הרפובליקאית שתיערך בטמפה, פלורידה באוגוסט, בה יוכרז המועמד של המפלגה לנשיאות.

מבחינה מסוימת, יחסית לשפל שבו היה בתחילת המרוץ, סנטורום כבר ניצח - גם אם לא יהפוך למועמד הרשמי של המפלגה לנשיאות, הוא הצליח לאלץ את מפלגתו ושאר הציבור לדבר על נושאים שהיו אמורים להיות השנה רחוקים מסדר היום הציבורי: אמונה, עקרונות, משפחה, אמצעי מניעה והפלות. אם יצליח להעיף את גינגריץ' מהמרוץ - שארית הפריימריז יהפכו לעימות של "רומני מול סנטורום", עם רון פול שממשיך לעקוץ פה ושם, בלי שאף אחד שם לב לכך.

גינגריץ', הלילה. מאוכזבצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ