בחירות 2012 |

סנטורום הוכיח שבורות היא כוח

רק רבע מתושבי אלבמה ומיסיסיפי מאמינים באבולוציה. לא במקרה ניצח שם סנטורום, מועמד המתנגד להשכלה בפני עצמה

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

השבוע נזכרו רבים בדמותו של שאנס גרדינר, גנן מוגבל שהפך למדינאי בכיר בספרו של יז'י קושינסקי, "להיות שם". שרה פיילין, בגילומה המבריק של השחקנית ג'וליאן מור, הצטיירה בסרט " Game change" ששודר השבוע ברשת HBO כשאנס גרדינר של הבחירות לנשיאות ב-2008. הסרט מתאר בחדות מבהילה כיצד מועמדת שהיא בורה מוחלטת בענייני דיומא כמעט והגיעה למרחק פעימת לב מתפקיד מנהיגת העולם החופשי.

זה לא רק שפיילין חשבה, כידוע, שמביתה באלסקה אפשר לראות את רוסיה. על פי הסרט, המבוסס על עדויות אמינות, היא גם לא ידעה שהגרמנים היו הרעים בשתי מלחמות העולם; שבריטניה מנוהלת על ידי ראש ממשלה, ולא על ידי המלכה; שישנן שתי קוריאות משום מה, אחת צפונית ואחת דרומית; שלא סדאם חוסיין הוא שביצע את התקפות הטרור במגדלי התאומים; ושיש מוסד ששמו הפדרל ריזרב, הבנק המרכזי שתפקידו לקבוע את המדיניות המוניטרית של אמריקה.

רוב הפרשנים הפוליטיים ומבקרי הטלוויזיה הליברליים ציקצקו בלשונם וחזרו בהנאה מופגנת על הזעזוע שפקד אותם כבר אז, כשפיילין הפכה במפתיע למועמדת הרפובליקאית לתפקיד סגן הנשיא. פיילין, לעומת זאת, לא טרחה לסתור את גילוייו של הסרט; היא פטרה אותו כעיוות אופייני של "השלוחה הקדמית" של הנשיא ברק אובמה בהוליווד, וכך נהגו גם מעריציה. מושלת אלסקה לשעבר, גם כשאינה מתמודדת, היתה ונותרה הגיבורה הבלתי מעורערת של הימין השמרני, שעבורו השכלה וידע הם ממילא גורמים עוינים וחשודים.

המנצח הגדול. סנטורוםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הרי באותו היום שבו הוקרן הסרט התפרסם סקר מקיף במדינות אלבמה ומיסיסיפי, שבהן נערכו השבוע פריימריס. לפי הסקר, יותר ממחצית מתושבי מדינות אלה דבקים באמונתם שאובמה מוסלמי, ורק כרבע מהם מאמינים באבולוציה. אין זה מקרה, אפוא, שבשתי מדינות אלה ניצח ריק סנטורום, מועמד המתנגד לא רק להפלות, אמצעי מניעה, יחסים הומוסקסואליים ולימוד תורת האבולוציה - אלא גם להשכלה בפני עצמה.

היה זה סנטורום, כזכור, שתקף לאחרונה את כוונתו של אובמה "הסנוב", לסייע לאמריקאים לזכות בהשכלה אקדמית, בטענה שהאוניברסיטאות הן ממילא בתי חרושת לליברליזם משחית ולייצור המוני של תואמי-הנשיא. סנטורום גם מבקש להפריט לחלוטין את מערכת החינוך האמריקאית ולבטל למעשה את החינוך הציבורי, בטענה שהאנשים הפשוטים יודעים לחנך את ילדיהם יותר טוב מהממשל הפדרלי ומומחיו הפדגוגיים ההזויים.

סנטורום, בנו של כורה פחם שמחזיק בשלושה תארים אקדמיים, מבקש לרכוב על הגל האנטי-אינטלקטואלי הסוחף את המפלגה הרפובליקאית, בעיקר מאז בחירתו של אובמה, ולא רק בדרום העמוק. בסיס הכוח של המפלגה, המצביעים האוונגליסטים ואנשי "מסיבת התה", רואים ב"אליטות" באשר הן את האויב המרכזי, באקדמיה ובאוניברסיטאות את מדגרותיו המרכזיות ובידע מדעי ובהשכלה כללית מזימה נכלולית שנועדה להשחית את נשמתה השורשית והנוצרית של האומה. במסגרת הזו, מידע עודף על יבשות מפוקפקות כמו אירופה ומושג קלוש על מקומות רחוקים כמו "אוזבקי-בקי-בקי-בקיסטאן", כפי שכינה אותה בלעג המועמד לשעבר הרמן קיין, מהווים בפני עצמם ראיה לנטייה אליטיסטית חשודה.

הנשיא הרפובליקאי ג'רלד פורד איבד את עולמו בדקה במערכת הבחירות ב-1976, כשטען בעימות מול ג'ימי קרטר, שפולין כבר איננה נשלטת על ידי הקומוניסטים. שלושה עשורים וחצי מאוחר יותר, למגינת לבם של רבים בממסד הרפובליקאי המשכיל והוותיק, מפלגתו של פורד נשלטת יותר ויותר על ידי קבוצת כוח דורסנית שעבורה הבורות היא ערך נשגב והבערות היא תעודת יושר. וכל קשר בין אמונה זו לבין העובדה שהדוגלים בה הפכו לתומכים המובהקים ביותר של ישראל בזירה האמריקאית הוא, כמובן, בעיני המתבונן בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ