בחירות 2012 |

הניצחון המתוק של מיט רומני באילינוי

בניגוד לניצחונות הלא משכנעים הקודמים, השאיר הפעם רומני את יריביו הרחק מאחור. אבל דבר לא נגמר: בשבת, בלואיזיאנה, הוא צפוי להפסיד לסנטורום

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

בנאום שנשא אמש לאחר שנודעו תוצאות הפריימריז הרפובליקאיים באילינוי, ניכר היה שמיט רומני מתענג על טעמו המתוק של הניצחון. לראשונה מזה זמן רב, רומני הביס את יריביו בצורה משכנעת, בלי סייגים ובלתי תוספות, ורווחתו ניכרה בעיניו הבורקות, בחיוכו הרחב ובנאומו המלוטש.

רומני התעלם לחלוטין מיריביו למרוץ, כאילו שהכול מאחוריו, המועמדות בכיס והוא כבר עמוק בתוך הדו-קרב הגורלי מול הנשיא ברק אובמה. בנאום שיד הקופירייטר ניכרה היטב בסיסמאותיו, רומני האשים את אובמה כי הוא "מדכא את החלום האמריקאי" והתחייב שכנשיא הוא "יחזיר את החירות לכלכלה". פרשני הטלוויזיה, שהשתעממו מההכרזה המהירה על ניצחונו, העסיקו את עצמם לראשונה בספקולציות כבדות ראש לגבי זהות הסגן שרומני עשוי לבחור לעצמו, אם וכאשר.

כמובן ששומר נפשו ירחק מהתחזית שהכול נגמר, במיוחד במרוץ שהתאפיין עד כה בעיקר במהפכיו. כבר בשבת הקרובה צפוי רומני להפסיד ליריבו העיקרי ריק סנטורום, בפריימריז שייערכו בלואיזיאנה. וגם אם רוב הבחירות המוקדמות שיערכו במדינות צפון מזרחיות במהלך חודש אפריל נוטות לטובתו, הרי שבמאי רומני עלול להיקלע מחדש לעימותים מרים וקשים עם סנטורום, בפריימריז שיערכו במדינות דרומיות ושמרניות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ובכל זאת, קשה להתעלם מהחד-משמעיות של הניצחון שהשיג רומני באילינוי, שאך לפני שבועיים עדיין נראתה בהישג ידו של סנטורום. אבל אז נכנסה לפעולה מכונת התעמולה היעילה של רומני ובקמפיין פרסום אגרסיבי, שעליו הוציא פי שבעה מכל יריביו גם יחד - ושיועצו של ברק אובמה דייויד אקסלרוד כינה "מיטסקריג" על שם ה"בליצקריג" – רומני פשוט דרס את מתחריו והשליך אותם לצדדים. סנטורום, יש לציין, תרם את חלקו להגדלת הפער של רומני כאשר הצהיר ערב הבחירות ש"לא אכפת לו משיעור האבטלה" באמריקה, כי הוא מתעסק בדברים שנראים לו חשובים יותר, כמו ערכים וחירות. הבוחרים הרפובליקאים של אילינוי, עשירים יותר, משכילים יותר ודתיים פחות מהאוכלוסייה שנוטה בדרך כלל לתמוך בסנטורום, לא ממש השתכנעו.

סנטורום המשיך באותו הקו גם אחרי שנודעו התוצאות באילינוי, בנאום תקיף שנשא במדינת הבית שלו, פנסילבניה, ובמקום שאין סמלי ממנו, גטיסבורג, שבו בוודאי ביקש להצטופף בצלו של הנשיא הרפובליקאי הגדול מכולם, אברהם לינקולן. לאחר שהתייאש כנראה מהאפשרות שניוט גינגריץ' יעכל כי הפך לפתטי ויפרוש בעצמו מהמרוץ, סנטורום קרא לאחרוני תומכיו של יושב ראש בית הנבחרים לשעבר לנטוש אותו ולהתאחד במאבק משותף מול רומני. אבל גם מעיניו לא נעלמה העובדה החשבונית הפשוטה, שגם אם כל בוחריו של גינגריץ' היו מצביעים עבורו פה אחד, זה עדיין לא היה מספיק לסנטורום כדי לקלקל לרומני את החגיגה הגדולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ