אדלסון מודה: קמפיין הבחירות של גינגריץ' הגיע לסופו

המיליארדר היהודי הוא התומך העיקרי של המועמד בפריימריז הרפובליקאי. אולם גם הוא מתחיל לשקול אופציות חדשות: גינגריץ' לתפקיד סגן הנשיא

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה

קמפיין הבחירות של ניוט גינגריץ' בצרות כבר חודשים. מתחילת הבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית הוא ניצח בשתי מדינות בלבד - דרום קרוליינה וג'ורג'יה. למרות ההספק הצנוע, גינגריץ' נשבע שוב ושוב שהמרוץ עדיין פתוח, שמיט רומני הצליח להפוך למועמד מוביל רק בזכות המיליונים שהוזרמו לקמפיין השלילי נגד יריביו, ושאם המצביעים יתנו הזדמנות ל"רעיונות החשובים", מובטח לו קאמבק.

"הקריאות האלה לפרוש הן די מדהימות", אמר גינגריץ' בראיון השבוע. "הרי לא הייתם אומרים לקבוצת פוטבול או כדורסל: 'תפרשו כי הניקוד שלכם לא משהו בתחילת העונה'. אני הייתי המועמד המוביל עד שהכסף של רומני שינה את המצב. אבל גם לרעיונות יש חשיבות, ויש לי רעיונות חשובים".

גינגריץ' טוען שמבקריו ניסו לקבור את הקמפיין שלו פעמים רבות, אך הוא הצליח להפתיע אותם. אולם נראה שההפתעות עומדות להיגמר, לאחר שהתורם המרכזי של גינגריץ', המיליארדר שלדון אדלסון, העריך שהקמפיין הגיע לסיומו. עד כה, גינגריץ' ורעייתו תרמו כ-15 מיליון דולר ל"ועד העל לפעילות הפוליטית" - ארגון עצמאי שאינו קשור ישירות לקמפיין של גינגריץ', אך פועל למענו, בלי המגבלות התקציביות המוטלות על הקמפיינים הפוליטיים.

ביום שני אדלסון, שהגיע לארוע של הפדרציות היהודיות בלאס-וגאס, חווה דעתו על המועמדים השונים. "ריק סנטורום חברתי מדי", אמר אדלסון. "אני בעסקים 66 שנים. לאיש הזה אין היסטוריה של ליצור משהו או לקחת סיכונים. אני מכיר את ריק, מחבב אותו, אנחנו מיודדים, אבל אני לא רוצה שהוא ינהל את המדינה שלי. מיט רומני - הוא לא מקבל החלטות אמיץ. בכל פעם שאני פונה אליו עם משהו, הוא אומר, תן לי לבדוק את זה. הוא כמו אובמה. ניוט גינגריץ' הוא מקבל החלטות. בגלל זה אני מעדיף אותו".

אולם אז העירה כתבת של "ג'ואיש ג'ורנל" כי אין הרבה סיכוי שגינגריץ' ינצח. "אני יודע, אני יודע", השיב אדלסון, "נראה כאילו הוא הגיע לסוף הדרך שלו. מתמטית לא ניתן להגיע למספרים האלה", אמר בהתייחסו למספר הצירים שהמועמד צריך להשיג בבחירות המקדימות כדי להיבחר למועמד לנשיאות. לאדלסון יש כנראה גם רעיונות אחרים - על שיתוף הפעולה בין רומני לגינגריץ. "דיברתי עם מיט על תפקיד סגן הנשיא (לגינגריץ). מיט לא נתן לי תשובה", אמר אדלסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ