סנטורום צפוי להפסד נוסף; אובמה מתחזק

היום יתקיימו הבחירות בבירה ושינגטון, בוויסקונסין ובמרילנד. למרות מצבו, הכריז סנטורום כי הוא אינו מתכוון לפרוש. סקר חדש מצביע על התחזקות אובמה מול רומני

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

המתמודדים במרוץ הרפובליקאי לבחירת מועמד המפלגה לבחירות לנשיאות ארה"ב יתחרו היום על תמיכת המצביעים במרילנד, וושינגטון הבירה וויסקונסין. במקביל, סקר חדש שערך מכון גאלופ מראה כי הנשיא ברק אובמה מגדיל את הפער על מיט רומני, לקראת הבחירות הכלליות לנשיאות שייערכו בנובמבר.

חשיבותה של ויסקונסין נובעת משני גורמים. מדובר באחת מהמדינות המתנדנדות בבחירות הכלליות לנשיאות, ובנוסף, בניגוד למדינות רבות אחרות, היא לא החליפה את שיטת הקצבת הצירים בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית - והמנצח בה יזכה בכל הצירים.

בשל כך השקיעו שני היריבים המרכזיים במרוץ, מיט רומני וריק סנטורום, מאמצים רבים כדי לגייס קולות במדינה. לרומני אין סיבה ממשית לדאגה, שכן הוא מוביל בסקרים בכל שלוש המדינות (לפי סקר של אן-בי-סי, מוביל רומני בוויסקונסין עם 40% לעומת 33% של סנטורום).

ריק סנטורום ואשתו בכנס תמיכה בוויסקונסין, אתמולצילום: אי-פי

אך למרות הפסדו הצפוי בוויסקונסין, שיהווה מכה אנושה נוספת למועמדותו במרוץ, ועל אף לחצים שונים שמופעלים עליו לפרוש, סנטורום אינו מוותר. הסנטור לשעבר מפנסילווניה הכריז שלשום כי יפרוש רק כאשר רומני יצליח לגייס את כל 1,144 הצירים הדרושים להפיכתו למועמד הרשמי של המפלגה.

"בינתיים הוא אפילו לא קרוב לזה", אמר סנטורום, שצבר עד כה 264 צירים בלבד, בהשוואה ל-571 הצירים של רומני. עם זאת, ספק אם סנטורום יצליח לקושש את הצירים שנותרו במדינות שטרם הצביעו בפריימריז.

לאחר "פגרה" של שלושה שבועות, יתחדש המרוץ ב-24 באפריל בקונטיקט, דלאוור, ניו יורק, פנסילווניה ורוד איילנד.

למרות הלחץ הגובר לקראת הבחירות הכלליות, המפלגה הרפובליקאית עוד מוצאת זמן לבדיחות. כך, ב-1 באפריל, אנשי הקמפיין של רומני ארגנו לו מתיחה אכזרית מעט, כשהביאו אותו ל"אירוע בחירות" שלא באמת התקיים - והמועמד מצא את עצמו באולם ריק. רומני הבטיח "לסלוח, אך לזכור" להם את זה.

ובעוד המרוץ הרפובליקאי מתקדם לאטו, סקר שנערך על ידי מכון גאלופ מעניק לאובמה יתרון משמעותי על מיט רומני, שנראה כמועמד הכמעט ודאי של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב. הסקר מעניק לאובמה יתרון גדול, של 51% מול 42% במדינות המתנדנדות.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

הסקר מהווה שינוי חד מסקר שערך המכון בפברואר, אז הוביל רומני על אובמה במדינות המתנדנדות עם 48% לעומת 46% של הנשיא. לפי תוצאות הסקר, בכלל מדינות ארה"ב אובמה מוביל עם 49% בעוד רומני זוכה ב-45%. גם נתון זה הוא נתון מעודד בעבור אובמה, שכן בסקר שנערך לפני כחודש זכו שני המתמודדים ב-47%.

יתרונו של אובמה מתבסס בצורה לא מבוטלת על תמיכת הנשים בו. בקרב נשים מתחת לגיל 50, אובמה מוביל עם יתרון של שתיים לאחת, בעוד רומני נהנה מיתרון גדול בקרב גברים בני 50 ומעלה (56% מול 38%). במטה אובמה טוענים כי רומני הצליח להרתיע נשים צעירות יותר בגלל התנגדותו למימון אמצעי המניעה במסגרת תוכניות ביטוח הבריאות.

מנהל הקמפיין של אובמה, ג'ים מסינה, אמר כי רומני "מצליח אולי לזכות בקולות של שמרנים מתנועת 'מסיבת התה', אך הוא הוכיח לנשים האמריקאיות שהוא לא עומד לצדן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ