ניצחון מוחץ לרומני בוויסקונסין, וושינגטון הבירה ומרילנד

המועמד המוביל בפריימריז הרפובליקאים בארה"ב קיבל הלילה חיזוק נוסף, אך יריבו סנטורום לא מתייאש והודיע כי לא יפרוש, והמירוץ נראה רחוק מסיום

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

המועמד המוביל בפריימריז לראשות המפלגה הרפובליקאית בארה"ב, מיט רומני, זכה הלילה (רביעי) לניצחון מוחץ על יריביו בבחירות המקדימות במדינות ויסקונסין, מרילנד, ו-וושינגטון הבירה.

מספירת 44% מהקולות במדינת וינסקונסין עולה כי רומני זוכה ל-42% תמיכה וריק סנטורום ל-38%. רון פול זוכה ל-11.4% וניו גינגריץ' ל-6%.

במדינת מרילנד, מספירת 64% מהקולות עולה כי רומני זוכה ל-47.8% וסנטורום ל-30%. גינגריץ' ופול זוכים ל-11.2% ו-9.8% בהתאמה. מספירת 78% מהקולות בוושיגנטון הבירה, שם לא התמודד סנטורום, זוכה רומני ל-70.5%.

רומני נפגש עם תומכיו, אתמולצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

‫בנאום הניצחון בוויסקונסין אמר רומני: "ליברלים מנותקים כמו אובמה אומרים שהם רוצים כלכלה חזקה, אבל הם לא באמת אוהבים עסקים. יש לנו החובה הקדושה לשקם את ההבטחה של אמריקה. אני מבקש מהאנשים הטובים של קונטיקט, דלוואר, ניו-יורק, פנסילבניה ורוד איילנד להצטרף אלי (מדובר במדינות שיצביעו בעוד 3 שבועות, נ.מ)"

יריבו המרכזי של רומני, ריק סנטורום, התעקש שהמרוץ עדיין רק בחצי הדרך ושלמרות ההפסדים, הוא לא מתכוון לפרוש. בנאום במדינת הבית שלו - פנסילבניה - אמר הלילה סנטורום כי "עוד לא שמענו את פנסילבניה ומחצית מהמדינות.  אנו כאן לוודא שהקולות שלהן יישמעו בחודשים הקרובים. זה לא הזמן לשבת ולנוח".‬

חשיבותה של ויסקונסין נובעת משני גורמים. מדובר באחת מהמדינות המתנדנדות בבחירות הכלליות לנשיאות, ובנוסף, בניגוד למדינות רבות אחרות, היא לא החליפה את שיטת הקצבת הצירים בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית - ולכן רומני זכה בה בכל הצירים.

אבל למרות הפסדו, הסנטור לשעבר מפנסילווניה הכריז שלשום כי יפרוש רק כאשר רומני יצליח לגייס את כל 1,144 הצירים הדרושים להפיכתו למועמד הרשמי של המפלגה. "בינתיים הוא אפילו לא קרוב לזה", אמר סנטורום.

בעוד המרוץ הרפובליקאי מתקדם לאטו, סקר שנערך על ידי מכון גאלופ מעניק לאובמה יתרון משמעותי על מיט רומני, שנראה כמועמד הכמעט ודאי של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב. הסקר מעניק לאובמה יתרון גדול, של 51% מול 42% במדינות המתנדנדות.

>> בחירות 2012: סיקור מיוחד

הסקר מהווה שינוי חד מסקר שערך המכון בפברואר, אז הוביל רומני על אובמה במדינות המתנדנדות עם 48% לעומת 46% של הנשיא. לפי תוצאות הסקר, בכלל מדינות ארה"ב אובמה מוביל עם 49% בעוד רומני זוכה ב-45%. גם נתון זה הוא נתון מעודד בעבור אובמה, שכן בסקר שנערך לפני כחודש זכו שני המתמודדים ב-47%.

בנוסף, אתמול פורסם סקר חדש של המכון הציבורי לחקר הדת, המגלה כי 62% מהיהודים האמריקאים עדיין מעוניינים שאובמה ייבחר לכהונה שנייה. רק 30% מהנשאלים אמרו כי הם מעדיפים מועמד רפובליקאי. מדובר בירידה משמעותית בתמיכה בנשיא, שקיבל 78% מקולות היהודים בבחירות 2008, אך עורכי הסקר ציינו שנתוני הסקרים בשלב מקביל בקמפיין אז לא היו שונים מהנתונים הנוכחיים, ובכל מקרה, תמיכת היהודים באובמה גבוה מזו שהוא מקבל בציבור הכללי.תוצאות הסקר דומות לאלה שהתקבלו לפני כחצי שנה בסקר של הוועד היהודי האמריקאי.

לאחר "פגרה" של שלושה שבועות, יתחדש המרוץ הרפובליקאי ב-24 באפריל בקונטיקט, דלאוור, ניו יורק, פנסילווניה ורוד איילנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ