כן, אנחנו יכולים - לשחק פינג פונג

במטה הבחירות של אובמה בשיקגו עובדים במרץ, וראש המטה מתלבט: האם קשה יותר להריץ לנשיאות סנאטור אלמוני, או נשיא מכהן בימי משבר כלכלי?

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שיקגו. אחד ממאות הצעירים העובדים בחלל הפתוח הענק, בגורד שחקים במרכז העיר שיקגו, החליט להשתעשע באחרונה על חשבון מי שצפוי להיות יריבו של ברק אובמה בבחירות לנשיאות בנובמבר, מיט רומני. על המעליות הוא תלה שלטים, שעליהם נכתב: "קדילק 1", "קדילק 2", "ג'יפ" - מחווה לנאום שנשא רומני הרפובליקאי בדטרויט, שבו מנה את מכוניות היוקרה שברשותו.

אתמול ציינו עובדי המטה שנה לפתיחת המשרד המרווח. שורות ארוכות של שולחנות ומאות מחשבים מאכלסים את החלל הזה, אך ניכר גם המאמץ להפוך את המקום לנינוח וביתי. יש צוות תקציב וצוות גרפיקה, צוות פיתוח וצוות וידאו, ועוד מיני צוותים טכנולוגיים חדשניים, שאחראים על הפעילות בעולם המדיה החברתית.

אל זמזום הקולות מצטרף גם צליל של כדור פינג פונג מקפץ. מול אלו שהתמזל מזלם לתפוס מקום ליד חלון, משתרע נוף מדהים, בין היתר של פארק גראנט, שבו נשא אובמה את נאום הניצחון שלו ב-2008. אבל גם אם העובדים מצליחים לשלב משחק פינג פונג בשגרת היום שלהם, לרוב אין להם זמן לבהות בנוף. הקמפיין מתרחב בקצב מסחרר. 215 ימים לבחירות.

פתיחת מטה בחירות רחוק כל כך מוושינגטון הבירה אינה אופיינית למועמד לנשיאות. ביקוריו של הנשיא אובמה אינם תכופים. אבל דיוויד אקסלרוד, שעזב לפני כשנה את משרדו באגף המערבי של הבית הלבן לטובת ניהול תקשורתי של הקמפיין, חושב שזה צעד הגיוני למדי.

אובמה עם דיוויד אקסלרוד בקליפורניה ב-2009. מכירים כבר 20 שנהצילום: הבית הלבן

"וושינגטון היא תיבת תהודה ענקית שבה אי אפשר להימלט מהמוסכמות. זו עיר של תעשייה אחת", הוא מסביר בראיון ל"הארץ". "אני לא מאמין שהיינו מנצחים ב-2008 אם היינו מקימים מטה בוושינגטון, היו משכנעים אותנו שאין לנו סיכוי, שאין היגיון בעמדות שאימצנו".

מה קשה יותר לשווק: סנאטור צעיר ואלמוני, או נשיא מכהן כשהכלכלה מדשדשת?

"בדיעבד, הניצחון של 2008 נראה קל יותר ממה שהיה. אבל אין ספק שלהיות נשיא בתקופת אתגרים עצומים, זה קשה. המנטרה הרפובליקאית היא 'הוא לא פתר את הבלגאן שיצרנו, אז צריך להחליף אותו'. נתקלנו באופוזיציה עוינת שמתנגדת לשיתוף פעולה. אלה קשיים שלא היו לנו אז. מצד שני, יש לנו נשיא, שכמו העם האמריקאי, גילה נחישות ויציבות בזמנים קשים".

"יש לנו עוד עבודה מרובה, אבל מעט מאוד אנשים ירצו לחזור למה שהיה קודם", אומר אקסלרוד. "התכוננו מראש למרוץ תחרותי, כי גם ב-2008 היה קרב צמוד. אנחנו מדינה מפולגת פוליטית. אבל אני מוכרח להודות שדי הופתעתי מכמה נזק הרפובליקאים גרמו לעצמם עד כה. רומני סטה כל כך חזק ימינה, והדאיג הרבה מצביעים מתונים, היספאנים ונשים. את רוב הנזק הם גורמים לעצמם, זה לא בא ממתקפה שלנו".

הדיון על הקול היהודי היה קולני מאוד, והשבוע התגלה שוב שרוב היהודים עדיין עם אובמה. רק 4% רואים בישראל סוגיה שעשויה לקבוע את הצבעתם.

"אני מרוצה, אך נישאר ערניים במקרה של הקהילה היהודית, כמו גם עם קהילות אחרות. לקהילה הזאת חשובים גם ערכים של חינוך וזכויות הנשים, והנשיא מתואם איתם לגמרי לגבי זה. באשר לישראל, אני רואה את עצמי בתור אדם שמייצג יהודים רבים במדינה הזאת. הייתי בישראל שש פעמים. בשביל סבא שלי, שנמלט מפוגרומים באירופה, הביקור הראשון שלו בישראל היה רגע מרגש מאין כמוהו. ישראל חשובה ליהודי ארה"ב, אך זה לא הנושא היחיד שמטריד אותם. אנחנו רוצים ישראל חזקה ואמריקה חזקה, מדינה שמשקפת את הערכים הכי טובים שלנו".

באמירה שנקלטה בטעות בשיחה עם נשיא רוסיה אמר אובמה שאחרי הבחירות תהיה לו "יותר גמישות". יש סיכוי שהלחץ על ממשלת ישראל יחזור?

"זה די מגוחך מצד רומני להאשים מישהו בחוסר עקביות. רומני תקוע בעבר. התיאוריה הכלכלית שלו לא מעודכנת, וכך גם התפישה שמעסיק זכאי להחליט אם אשה תקבל אמצעי מניעה דרך ביטוח הבריאות. הוא רואה פרק ב'מד מן' וחושב שהוא צופה במהדורת החדשות. ולגבי עמדות הנשיא - מעולם לא פגשתי אדם עקבי יותר בתפישותיו ובטמפרמנט שלו מאובמה. בכל שיחותיי עמו, מעולם לא שמעתי אותו מהסס ונסוג מהדאגה שלו לישראל, ביטחונה ויכולתה לשמור על האופי היהודי והדמוקרטי שלה".

אקסלרוד אומר שהוא רואה אפשרות של ניצחון משולש בסתיו: אובמה נשאר בבית הלבן, הדמוקרטים שומרים על הסנאט, וקיים אפילו סיכוי לכבוש מחדש את המושבים בבית הנבחרים שעברו ב-2010 לידי הרפובליקאים. "אמריקאים רבים מאוכזבים מהתנהלות הרפובליקאים, והקונגרס היום זוכה לרייטינג מהנמוכים בתולדותיו", הוא אומר. "בשנות ה-60 כבר קרה להם דבר דומה, כשהסנאטור בארי גולדווטר ("מר שמרן") רץ לנשיאות והביס בפריימריז את אביו של מיט רומני, שרץ על תקן הרפובליקאי המתון. אני חושב שזה די אירוני שבמרוץ הנוכחי, מיט רומני רץ על תקן בארי גולדווטר".

מדוע המפלגה הדמוקרטית לא רעננה את צמד המתמודדים? היו ספקולציות שהילרי קלינטון תתמודד לתפקיד סגנית הנשיא.

"אני חושב שאנשים לא יןדעים עד כמה קרובים הנשיא אובמה וסגנו ג'ו ביידן. ביידן עשה בשבילו עבודה טובה, הוא ביצע משימות קשות וחשובות: תוכנית התמריצים, המצב בעיראק, ניהול משא ומתן עם הקונגרס לקראת סוף המושב ב-2010. יש חשיבות לנאמנות".

אם בית המשפט העליון יבטל בקיץ את רפורמת הבריאות של אובמה, איך זה ישפיע על הקמפיין?

"אני לא רוצה להיכנס לספקולציות על איזו השפעה תהיה להחלטה שאנחנו לא יודעים עדיין מה היא תהיה. אני יודע רק באופן ודאי שאם זה יקרה, זה יפגע בעשרות מיליוני אמריקאים".

גם השנה, כמו בכל מערכת בחירות, יישפך הרבה מאוד כסף, בין היתר, בזכות השיטה החדשה של "ועדי-על לפעולה הפוליטית". ועדי-העל הם ארגונים שלכאורה אינם קשורים ישירות לקמפיין, ואינם מוגבלים בסכום התרומות שהם יכולים לקבל. הם נוטים להשקיע בעיקר בתשדירים לטובת מועמד, ותשדירים שליליים על היריב.

בעבר, אובמה התנגד באופן נחרץ לשחקנים החדשים האלה, שהוא רואה בהם כוח שמשחית את המשחק הפוליטי. עכשיו יש לו ארגון כזה משלו.

"גם אני וגם הנשיא חושבים שזה לא בריא לפוליטיקה. אם היינו יכולים להעלים אותם, היינו עושים את זה או מאלצים אותם לחשוף את התורמים שלהם. זו התפתחות איומה", הוא אומר. "אבל ישבנו לפני כמה חודשים ועשינו חישוב של כמה כסף כל הארגונים האלה יכולים להוציא בצד הרפובליקאי, והגענו למספרים מדהימים - כ-700 מיליון דולר. הגענו למסקנה שכדאי לתמוך בארגון כזה בצד שלנו, שכן חושף את התורמים שלו".

הכנתם גם איזו הפתעת היי-טק הפעם?

"עובדים פה צעירים ששומרים אותנו עירניים ומשתמשים בכל האמצעים הכי חדישים לשמור על קשר עם הבוחרים. ב-2008, הטוויטר היה בחיתוליו, היום הוא כבר מאוד דומיננטי. בגלל הציניות השולטת היום, מאוד חשוב לאפשר לאנשים לקבל מידע מאלה שהם סומכים עליהם. הרפובליקאים מסתמכים בעיקר על תשדירים שלילים אחד נגד השני. לא ראיתי אותם בונים תשתית ארגונית. אנחנו השארנו תשתית מתנדבים מאז 2008, אבל הם כנראה לא מאמינים במיחזור".

היית אחראי על ניסוח הקונספט שאמריקה רוצה שינוי. מה אמריקה רוצה עכשיו?

"לשינוי יש הרבה צורות, וסיום המלחמה בעיראק הוא אחד מהם. בתחום הכלכלה, התכווצות מעמד הביניים, לב הכלכלה שלנו, זה אתגר לטווח הארוך. אנחנו רוצים לשקם כלכלה שבה העבודה הקשה משתלמת, מעמד הביניים מתרחב, וול סטריט ושאר הציבור משחקים לפי אותם הכללים. זו תפישה שונה לגמרי ממה שהרפובליקאים מציעים. הם באמת מאמינים שאם נקצץ את המסים לעשירים ונאפשר לוול סטריט להתנהל לפי הכללים שלהם, המדינה הזאת תשגשג".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ