המרוץ לבית הלבן |

יום לאחר פרישת סנטורום, רומני מתמקד באובמה

בעוד גינגריץ' סובל מבעיות תקציב, ופול לא נחשב לבעל סיכוי ממשי, נראה שרומני, שמפגר בסקרים מול הנשיא, עושה את דרכו בבטחה אל קו הסיום

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

עם פרישתו של ריק סנטורום מהמרוץ, התפנה מיט רומני למלחמה האמיתית שלו - מול ברק אובמה. ואילו שני המתמודדים הנוספים בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית, ניוט גינגריץ' ורון פול, פתחו בתחרות על תומכיו של סנטורום, כשכל אחד מהם טוען לכתר השמרן האמיתי.

גינגריץ' קרא לתומכי סנטורום לחבור אליו כ"מועמד השמרן האחרון", בעוד שבהודעת הקמפיין של רון פול הזכירו שהוא "האלטרנטיבה השמרנית האמיתית האחרונה". ואולם, הקמפיין של גינגריץ' נמצא בצרות. השבוע פורסם שהצ'ק של הקמפיין שלו על סך 500 דולר שנדרש בשביל הליכי הרישום של שמו בטופס המתמודדים בבחירות המקדימות ביוטה חזר. מנהל הבחירות במדינה טען שאנשיו ניסו ליצור קשר עם הקמפיין, אך לא נענו.

הקמפיין של גינגריץ' שקוע בחובות של יותר מ-4 מיליון דולר. גינגריץ' טוען שהסיבה לכך היא הוצאות מופרזות בבחירות בפלורידה בעקבות הניצחון בצפון קרוליינה. גינגריץ' התלונן בראיונות האחרונים שהוא אמנם יכול להביס את מיט רומני בראיונות, אך לא יוכל להתחרות בו עם הכסף. "אין לי את וול סטריט מאחורי", אמר. מצבו של רון פול אינו טוב בהרבה. מתוך 1,144 הצירים הדרושים לניצחון, הוא הצליח להשיג עד כה 51 צירים בלבד, לעומת 661 צירים של רומני.

בשלב זה לא ברור מה יהיו הצעדים הבאים של סנטורום. ביום שלישי, הוא ארגן שיחת ועידה עם תומכיו וביקש לשמוע את עצתם, תוך שהוא מדגיש את חשיבות השירות הציבורי בעיניו. נוסף על כך, לאחר חילופי ההאשמות הארסיות בנתיב הקמפיין, לא סביר שרומני יבקש מסנטורום להיות סגנו, אך ייתכן כי יבטיח לו תפקיד בקבינט.

מסלול נוסף שיוכל לבחור בו סנטורום הוא הצטרפות לאחד הארגונים השמרניים ששיבחו אותו בחודשים האחרונים. ייתכן שייבחר לשמש פרשן ב"פוקס ניוז", כפי שעשתה שרה פיילין, כשהוא משאיר לעצמו פתח להתמודד לנשיאות שוב בשנת 2016.

בשלב זה הוא לא הביע תמיכה פומבית ברומני או באחד מיריביו, אך הסכים להיפגש עם רומני בשיחה בין השניים לפני הודעתו של סנטורום על הפרישה מהמרוץ.

באשר לרומני - הוא נפטר מהיריב המרכזי, אך עדיין צפויים לו אתגרים רבים בדרך לבית הלבן.

ההתמודדות בפריימריז בזירה גדושה ביריבים שמרנים אילצה אותו לשבור חזק ימינה. הצלחת ההימור היתה מוגבלת. עד כה, רומני לא ניצח באף מדינה בעלת רוב אוונגליסטי שמרני בקרב מצביעי הפריימריז. ולא יהיה לו קל לחזור למרכז ולחזר אחר קולות של כמה קבוצות קריטיות בבחירות. הוא עלול להתקשות בהשגת תמיכת של ההיספאנים, לאחר שהכריז מלחמה על המהגרים הלא חוקיים. לאובמה ורומני יש כעת מטרה זהה: לשווק לבוחרים את התפישה הכלכלית שלהם ככזאת שמבטיחה את המשך התאוששות הכלכלה האמריקאית ויצירת מקומות העבודה. באופן אירוני, שניהם מגייסים את דמותו של רייגן לחיזוק טיעוניהם.

הסקרים מצביעים על כך שרומני ואובמה נהנים משיעור אמון דומה בקרב המצביעים בסוגיות הכלכלה ויצירת מקומות העבודה - עם יתרון בולט לרומני בשאלות הנוגעות ליכולת המועמד להתמודד עם הגירעון. אך אובמה נהנה מיתרון במבחן האישיות - רוב האמריקאים מעריכים אותו הרבה יותר.

בחודשים הקרובים, כשהוא מלקק את פצעי הפריימריז, ינסה רומני להמשיך להציג את אובמה בתור נשיא כושל ומנותק מהמציאות, שמסתיר את התוכניות האמיתיות שלו לכהונתו השניה. לעומת זאת, בקמפיין של אובמה מציגים את רומני כמנותק מהעם, בעיקר בגלל עושרו, שמובלט שוב ושוב בהודעות הדמוקרטים.

ביום רביעי, ניסה אובמה לשווק לקונגרס את תוכנית העלאת המסים לאלו המרוויחים מעל מיליון דולר בשנה, כשהוא מזכיר שגם הנשיא רייגן העלה מסים כשעלה הצורך בכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ