אובמה יוצא להגנת אשתו של מיט רומני

הדמוקרטים תקפו את אשת המועמד הרפובליקאי כי "לא עבדה יום בחייה", והנשיא אולץ להתנצל; לראשונה: חבר במפלגה הנאצית נרשם כלוביסט

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בוושינגטון

בקמפיין של נשיא ארה"ב ברק אובמה רואים בעושרו של מיט רומני אחת מנקודות התורפה שלו כמועמד. גם אובמה הוא איש עשיר, שהרוויח את הונו בזכות שניים מספריו שהפכו לרבי מכר, והכנסתו גבוהה בהרבה מזו של האמריקאי הממוצע. אך לפי דו"ח המס של הנשיא לשנת 2011, שחשף הבית הלבן, בני הזוג אובמה השתכרו כמעט 800 אלף דולר, ושילמו 20.5% מס הכנסה. הם תרמו 22% נוספים לצדקה. הבית הלבן פרסם שהמזכירה של הנשיא, אניטה דקר ברקנרידג', שילמה "קצת יותר" מסים על משכורת של 90 אלף דולר בשנה.

המשכורת הנשיאותית היא 400 אלף דולר. שאר הרווחים של אובמה באו ממכירת ספריו. בשנת 2009, אובמה השתכר הרבה יותר - מעל 5 מיליון דולר, שכללו גם את כספי פרס נובל לשלום. אך הנשיא עדיין לא מרוויח די בשביל לעמוד בסף החוק של מיסוי העשירים - מיליון דולר בשנה - שנקרא על שם המיליארדר וורן באפט, שיעלה להצבעה בקונגרס מחר. יריבו המרכזי של אובמה, הרפובליקאי מיט רומני, מסרב לפרסם את דו"ח המס שלו. כשרומני הסכים לחשוף לפני כמה חודשים את דו"ח המסים שלו לשנת 2010, התברר שהוא שילם מס בשיעור של 13.9% בלבד, על רווחים של 42 מיליון דולר. מנהל הקמפיין של אובמה, ג'ים מסינה, תהה "מה יש לרומני להסתיר? האם הוא ניצל את הפרצות בחקיקת המס על-ידי העברת חשבונותיו למדינות זרות? מדוע הוא פתח חשבון בבנק שווייצי והקים תאגיד בברמודה במקום ארה"ב?".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מיט רומני ואשתו אןצילום: אי-פי

בקמפיין של רומני אמרו שפרסום דו"ח המסים של אובמה והמתקפות נגד רומני נועדו להסיט את תשומת הלב של הציבור מכשלונו כנשיא. נקודת תורפה נוספת של רומני נחשפה בשבוע האחרון: נשים. סיקור המרוץ לנשיאות מגלה כי עקרות בית הן לא רק כוח משמעותי מבחינה סטטיסטית (כ-53% מכלל המצביעים בארה"ב הן נשים), בחלק מהמטות הן הכוח המניע את גלגלי התעמולה. ורובן תומכות באובמה. לפי סקר אחרון של "וושינגטון פוסט", אובמה נהנה בקרב הנשים מיתרון גדול 57% מול 38% לרומני. אך אשה בקמפיין של אובמה העמידה בסכנה את גוש התמיכה הנשי כשזלזלה בשבוע שעבר בעקרת הבית אן רומני, אשתו של המועמד הרפובליקאי. ביום רביעי, הפרשנית הדמוקרטית הילרי רוזן, בראיון לסי-אן-אן, גערה ברומני על כך שהוא מתייעץ עם רעייתו לגבי בעיות כלכליות של נשים. "היא לא עבדה יום אחד בחייה", אמרה. אמירתה הציתה גל של תגובות על כך שהדמוקרטים "פתחו במלחמה נגד אמהות שנשארות בבית". בתגובה, אן רומני כתבה בטוויטר שהיא גאה בבחירתה להישאר בבית. היא הוסיפה בראיון ל"פוקס ניוז", שזו היתה מלאכה קשה, ושהיא מכבדת אמהות שעובדות. בקמפיין של רומני דרשו שרוזן תתנצל.

אך לא רק הרפובליקאים דרשו את התנצלותה. מנהל הקמפיין של אובמה, ג'ים מסינה, כתב בחשבון הטוויטר שלו ש"משפחה צריכה להיות מחוץ לתחום, עליה להתנצל". גם בכירים דמוקרטים מיהרו לגנות את ההתבטאות, ובסופו של דבר אובמה התייחס לנושא כשאמר בראיון לתחנת טלוויזיה מקומית באוהיו: "אין לי הרבה סובלנות כלפי הערות על נשותיהם של מועמדים פוליטיים. עלינו, על אלה שבמשחק הפוליטי - זה הוגן. אך בני המשפחות שלנו הם אזרחים. ואין עבודה קשה יותר מלהיות אמא". לבסוף, רוזן התנצלה וביקשה "לחזור להתמקד בדברים המהותיים". לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 57.7% מהנשים האמריקאיות עובדות. אך בניגוד לפער בקרב הבוחרות האמריקאיות, סקר חדש של "פוקס" גילה השבוע שרומני שוב עקף את אובמה בקרב הציבור הכללי עם 46% תמיכה.

>> בחירות 2012: סיקור מיוחד

בתוך כך, לראשונה נרשם חבר במפלגה הנאצית האמריקאית כלוביסט בוושינגטון. לפי הדיווח באי-בי-סי, ג'ון בואולס, בן 55, אמר שמבחינתו זו "אחת הדרכים לדאוג לשמירה על הזכויות החוקתיות שלך, שעשויות להישחק בלי זה". חברי המפלגה הנאצית האמריקאית, שנוסדה ב-1959, מודאגים בעיקר ממצב הלבנים בארה"ב, שלטענתם נדחקים על-ידי המהגרים והיהודים שהשתלטו על הקונגרס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ