המטרה הבאה: אובמה |

טיסת הסולו של מיט רומני

המועמד הרפובליקאי ניצח הלילה כצפוי ב-5 מדינות, ביסס את עצמו כמועמד המפלגה והתפנה לתקוף את הנשיא על "הבטחותיו השקריות ומנהיגותו החלשה"

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

קצת פחות משנה לאחר שהכריז על כניסתו למירוץ לבית הלבן, מיט רומני ניצח הלילה (שלישי) כצפוי בחמש מדינות וביסס את עצמו כמועמד של המפלגה הרפובליקאית. בשביל רומני, "מופע הסולו" שנהנה ממנו הלילה היה מתוק - רגע של נחת לפני תחילתו של העימות החזיתי עם היריב האמיתי - הנשיא המכהן ברק אובמה.

יריבו הגדול של רומני במירוץ הרפובליקאי, הסנטור לשעבר ריק סנטורום, פינה לו את הדרך כשפרש לפני כשבועיים. למרות שעל הנייר עדיין מתמודדים מולו חבר הקונגרס רון פול ויו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ', רומני זכה בניצחון קליל בחמש המדינות: בפנסילבניה, מדינתו של סנטורום, רומני זכה ב-57% מהקולות, בקונטיקט קיבל 67%, בדלוואר 56%, בניו יורק 61% וברוד איילנד 63%.

רומני עדיין לא הצליח לגייס את קולותיהם של 1,144 הצירים הדרושים להפוך אותו רשמית למועמד הרפובליקאי לנשיאות. אך לפי הערכות, ניצחונותיו הלילה בחמש המדינות יוסיפו לו 695 צירים כשיריביו הרחק מאחור – גינגריץ' עם 141 צירים ופול עם 72 בלבד.

בשלב זה, צפויה המפלגה הרפובליקאית להשקיע מאמץ גדול בליכוד השורות לקראת ועידת המינויים הארצית באוגוסט, אך זה לא יעבור בלי חריקות. מישל בכמן, הראשונה שפרשה מהמירוץ הרפובליקאי, נשאלה בראיון לרשת "פוקס" האם רומני יכול להיחשב לשמרן. היא העדיפה להפנות את השאלה למצביעים: "הוא ניצח באופן סוחף הלילה, זו הבעת תמיכה מאוד חזקה", אמרה.

רומני או אובמה - מי עדיף לישראל? דברו על זה בפייסבוק

את הלילה סגר רומני בנאום ניצחון במנצ'סטר שבניו המפשיר. "אחרי 43 הצבעות פריימריז וכינוסים מפלגתיים, הרבה ימים ארוכים ויותר מכמה לילות ארוכים, אני יכול לומר עם ביטחון – תודה שנתתם לי כבוד גדול ואחריות כבדת משקל. יחד, ננצח ב-6 בנובמבר!".

בהמשך הנאום החל רומני לתקוף את הנשיא אובמה, יריבו הבא. "האמריקאים תמיד היו אופטימיים ללא תקנה", הכריז, "אך במשך שלוש וחצי שנים, ראינו איך תקוות וחלומות מתגמדים בגלל הבטחות שקריות ומנהיגות חלשה. בכל מקום שאני הולך, האמריקאים עייפים מלהיות עייפים, ורבים מאלה שהם עוד ברי מזל להתפרנס - עובדים יותר קשה ומרוויחים פחות. לכל האמריקאים הטובים והישרים האלה שרוצים רק סיכוי טוב יותר לכולנו, יש לי מסר פשוט: תחזיקו מעמד עוד קצת. אמריקה טובה יותר מתחילה הלילה".

במחנה הדמוקרטי הגיבו בארסיות למתקפה של רומני וציינו כי "ההתייצבות של הרפובליקאים בקלפיות היתה ירודה ביותר". יו"ר המועצה הדמוקרטית הארצית, דבי ווסרמן שולץ, מסרה כי "מיט רומני דיבר על אמריקה טובה יותר, בזמן שבפועל אמריקה שלו תחזור למדיניות הכושלת של העבר. הנשיא אובמה ירש כלכלה שהיתה על הקצה, והודות למנהיגותו נמנעה צניחה לשפל נוסף".

נכון לשלב זה אובמה מוביל בסקרים הארציים בבחירות לנשיאות. אך רומני צפוי ליהנות מתמיכת מפלגתו. בנוסף, הדו"חות החודשיים בנוגע ליצירת מקומות עבודה, החלטת בית המשפט העליון על רפורמת הבריאות של אובמה בקיץ הקרוב ומלכודות אפשריות במדיניות החוץ – כל אלה יכולים לשנות את התמונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ