לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

חיסולו של אוסמה בן לאדן, שהוצג בתחילה בידי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כרגע של אחדות אמריקאית, נהפך לדבר אחר: נשק פוליטי. קמפיין הבחירות של אובמה מציג בסרטון בחירות את החלטתו לחסל את האויב מספר אחת של ארה"ב כהבדל מהותי בינו לבין יריבו מיט רומני, שצפוי לנצח בפריימריז במפלגה הרפובליקאית. ובכך, מועלות רמיזות שייתכן שאין לרומני האומץ לתת פקודה המסכנת חיי אדם ואולי גם את הנשיאות.

בסרטון מדבר אובמה על המבצע ופותח את חדר המצב הסודי בבית הלבן כדי להלל את המעשה משמלאה שנה לביצועו. בוידאו נוסף שהוציא מטה הבחירות של אובמה, מופיע ביל קלינטון ומשבח את אומץ לבו של הנשיא.

"האם מישהו מטיל ספק בעובדה שכישלון במשימה היה מציין את תחילת הסוף של הקדנציה הראשונה של הנשיא?" שאל סגן הנשיא ג'ו ביידן, בשעה שהציג את מדיניות החוץ של אובמה. "אנחנו יודעים מה עשה הנשיא אובמה. איננו יודעים בוודאות כיצד היה נוהג רומני". ביידן אף שילב במשפט אחד את חיסולו של מנהיג אל-קאעדה עם תמיכתו של אובמה בתעשיית הרכב החולה, מה שעשויה סיסמה של תעמולת בחירות. "זה פשוט מאוד: אוסמה בן לאדן מת וג'נרל מוטורס עדיין חיה", קרא סגן הנשיא בנאום שנשא בשבוע שעבר.

נשיאים אחרים התגאו בעבר לגבי קשיחותם בענייני חוץ. במסע הבחירות של ג'ורג' וו. בוש ב-2004, הודגשה העובדה כי במהלך כהונתו, לכדו האמריקאים את סדאם חוסיין. גם סגנו, דיק צ'ייני, ציין כי בחירתו של ג'ון קרי בבחירות עלולה לעודד התקפת טרור על ארה"ב. ואולם, אף נשיא לא פירט על מבצעים גדולים בקמפיין הבחירות שלו כמו אובמה.

הרפובליקאים תקפו את אובמה בחריפות על שילוב המבצע במצע הבחירות שלו. "השימוש של אובמה בחיסול בן לאדן עצוב מאוד", אמרה דוברת של רומני. ואילו הסנאטור ג'ון מקיין, שהתמודד נגד אובמה בבחירות לנשיאות ב-2008 אמר כי "זו בושה גדולה בשביל הנשיא שהוא מזלזל בזכרם של הרוגי ה-11 בספטמבר והופך את חיסול בן לאדן לתעמולה פוליטית זולה".

אובמה עם הקומיקאי ג'ימי קימל בארוחת הערב המסורתית עם כתבי הבית הלבן, שלשוםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ