ריק סנטורום הודיע כי יתמוך במיט רומני בבחירות

סנטורום הסביר כי המהלך נועד להביס את אובמה בבחירות לנשיאות שיתקיימו בנובמבר, אך הזכיר לבוחריו שהוא אינו תומך בכל עמדותיו של רומני

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

ריק סנטורום, שפרש לפני חודש מהמרוץ הרפובליקאי לנשיאות, הודיע היום (שלישי) שהוא תומך במועמדותו של מיט רומני. עדיין לא ברור עד כמה סנטורום, שזכה בפריימריז ב-11 מדינות ומתח ביקורת חריפה על רומני במהלך הקמפיין שלו, שלם עם ההחלטה. במכתב שנשלח בדואר האלקטרוני כתב סנטורום כי הוא מעודד את תומכיו השמרנים לתמוך ברומני למרות שלפני פרישתו כינה סנטורום את רומני "הרפובליקאי הגרוע ביותר במדינה".

סנטורום הסביר כי המהלך נועד להביס את אובמה בבחירות לנשיאות, אך הזכיר לבוחריו הנאמנים שהוא אינו תומך בכל עמדותיו של רומני."הפריימריז האלה ודאי הוכיחו שאני ורומני חלוקים בדעותינו לגבי נושאים רבים. אבל ישנם נושאים רבים שעליהם אנחנו מסכימים," אמר סנטורום בהודעה.

"מעל לכל, אנחנו מסכימים שחייבים להביס את הנשיא אובמה. המשימה הזו לא תהיה קלה, והיא דורשת שכולנו נתרום את חלקנו למען ניצחון המועמד שלנו. המושל רומני יהיה המועמד הזה, ואני תומך בו ובניצחונו בבחירות החשובות ביותר החיינו," הוסיף. סנטורום ציין גם שהשניים מסיכימים בנושאים כמו צמצום המסים והוצאות הממשל הפדרלי, מניעת הנשק הגרעיני מאיראן וגם ההתנגדות להפלות ונישואי ההומואים.

ריק סנטורוםצילום: אי-אף-פי

ואולם, בשונה מתגובתו של רומני להבעת התמיכה של ניוט גינגריץ', שבה הוא כתב כי הוא "גאה לקרוא לו ולקליסטה חברים", להודעה של סנטורום הוא הגיב בהודעה פושרת בחשבון "טוויטר" שלו: "ריק סנטורום ניהל קמפיין נמרץ, מחויב ולו לשמרנות המריצה מיליוני רפובליקאים. אני אסיר תודה על תמיכתו".

השניים נפגשו ביום שישי האחרון בפיטסבורג, וסנטורום הביע דאגה מפני תמיכתו ברומני בגלל פקפוקו ברקורד העבר של איש העסקים ומושל מסצ'וסטס לשעבר. בין היתר, הוא דאג בנושא רפורמת הבריאות. כשרומני היה מושל מסצ'וסטס, הוא העביר במדינה רפורמה הדומה לזו של רפורמת הבריאות של אובמה.

פרישתו של סנטורום מהמרוץ אמנם הפכה את רומני למועמד הוודאי, אך זה לא עזר לו לסגור את "פער ההתלהבות" מול אובמה: הסקר החדש של מכון "גאלופ" שנערך ב-12 מדינות הנדנדה גילה כי רק 46% מהרפובליקאים "להוטים" להצביע - לעומת 57% מהדמוקרטים.

יש לציין שלמיט רומני נותר עדיין יריב אחד שאין לזלזל בו - רון פול, חבר הקונגרס מטקסס, שזכה עד כה ב-94 צירים בלבד לעומת 856 קולות של רומני - אך הוא מצליח עדיין לכנס ציבור תומכים נלהב באירועים, ולקושש עדיין ניצחונות קטנים פה ושם, בעיקר היכן שקולות הצירים מוקצים בצורה פרופורציונלית לתמיכה שקיבלו בהצבעה.

כך למשל, במדינת מיין, מיט רומני זכה בפברואר בכינוסים המפלגתיים - אך ההצבעה שם לא חייבה את הצירים להצביע למנצח. הבחירות "האמיתיות יותר", נערכו במייו ביום ראשון האחרון, ורון פול זכה ב-21 מתוך 24 צירים. בנוואדה פול קיבל 22 מתוך 25 צירים.

גם אם אין להישגיו של פול משמעות רבה לגבי הבחירה במועמד המפלגה, והתפקיד ילך לרומני, יהיה לאחרון קשה להציג חזית מלוכדת בוועידת המינוי הארצית שתתכנס באוגוסט בטמפה שבפלורידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ