התמיכה בנישואי הומואים |

אובמה זקוק לתרומות הליברלים

הנשיא מנסה לעורר מחדש את התלהבות האגף השמאלני שסחפה אותו לבית הלבן. אבל הצעד סיבך אותו עם ציבור אחר החשוב לבחירתו: שחורים והיספנים

יעל שטרנהל
יעל שטרנהל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל שטרנהל
יעל שטרנהל

החלטת הנשיא ברק אובמה להפסיק להתחמק ולהביע תמיכה חד משמעית בשוויון זכויות להומוסקסואלים נובעת בראש ובראשונה משיקולים פוליטיים מובהקים ולא מטיעונים מוסריים. חצי שנה לפני הבחירות, הקמפיין של אובמה מתקשה לייצר התלהבות בקרב אנשי האגף השמאלי של המפלגה הדמוקרטית, שהתאכזבו מהעמדות המתפשרות והרכרוכיות שהנשיא הציג בנושאים עקרוניים רבים מאז נכנס לבית הלבן. הקמפיין מתקשה גם לגייס את סכומי הכסף האגדיים שנדרשים כיום כדי להתמודד על הנשיאות, לאחר שבית המשפט העליון הסיר את המגבלות על תרומות מצד תאגידים כלכליים, משענתה של המפלגה הרפובליקאית. התמיכה הפומבית בנישואין חד מיניים נועדה על כן להזרים דם חדש בעורקי השמאל האמריקאי, ולשכנע אותו שגם לאחר שלוש וחצי שנים של מחלוקות ואכזבות, אובמה הוא עדיין האיש שלהם בוושינגטון, ושהוא מוכן לומר דברים אמיצים בנושא שנוי במחלוקת.

לאחר שנדחקו לפינה על ידי סגן הנשיא ביידן, שהחזיר את הנושא לסדר היום, מנסים אובמה ואנשיו לנצל את העיסוק המחודש בזכויות הומוסקסואלים כדי לשכנע את פעילי השטח לצאת לרחובות ואת התורמים הליברלים להוציא את הארנקים. אבל בפוליטיקת הזהויות המורכבת והבלתי צפויה של ארה"ב, המחווה הדרמטית של אובמה כלפי אגף אחד במפלגה הדמוקרטית עלולה לסבך אותו עם אגף אחר. מרבית השחורים וההיספנים, שבלעדיהם אובמה אינו יכול להיבחר, מתנגדים לנישואין חד-מיניים. התנגדותם נטועה בסיבות תרבותיות ודתיות עמוקות, ולמרות שינוי מסוים שמתחולל בעמדותיהם עם הזמן, היא עדיין שרירה וקיימת.

אתמול (רביעי), ממש בשעה שאובמה העניק את הראיון הדרמטי שבו הצהיר על תמיכתו בנישואין חד מיניים, הצביעו תושבי צפון קרוליינה על תיקון לחוקת המדינה שיאסור אותם. כמה מהמחוזות שהצביעו ברוב גדול בעד התיקון הם מחוזות אפרו-אמריקאיים, שתושביהם נהרו לקלפיות ב-2008 וסייעו להעניק לאובמה את הניצחון המפתיע בצפון קרוליינה, מדינה שלא בחרה מועמד דמוקרטי לנשיאות מאז 1976.

דומה שאובמה ואנשיו מאמינים כי סוגיית הנישואין החד-מיניים לא תהווה גורם מכריע עבור שני הציבורים הללו, ושהם יתמכו בו בנובמבר באותה והתלהבות שבה תמכו בו ב-2008. ברור גם כי הם מצפים שהסוגיה תרד מסדר היום תוך כמה ימים ותפנה את מקומה לעיסוק הרגיל בבעיות הכלכליות של ארה"ב. אבל לצד שיקולים פוליטיים ואלקטורליים אלו, מותר גם לקוות שבתמיכתו בנישואין חד-מיניים, אובמה אומר משהו עמוק ועקרוני יותר, לא רק לציבור תומכיו הנאמן ביותר, אלא גם לציבור האמריקאי כולו.

ב-1967 הגדיר בית המשפט העליון של ארה"ב את הזכות להינשא כאחת מזכויות האזרח הבסיסיות. הסוגיה שעמדה על הפרק באותו זמן היתה חוק של מדינת וירג'יניה שאסר על נישואין בין שחורים ללבנים. בית המשפט העליון ביטל את החוק וקבע כי אין לאסור על אדם אחד להינשא לאדם אחר רק בשל שייכותו הגזעית. בעקבות הפסיקה, ביטלה גם צפון קרוליינה את חוק הנישואין הגזעני שלה.

אובמה, שנולד לאם לבנה ואב שחור, שכל חייו הם התגלמות הצלחתו של המאבק הארוך והמר למען זכויות השחורים, אינו יכול להרשות לעצמו להמשיך ולתמוך בשלילת זכות אזרח בסיסית ממיעוט מופלה אחר. את זה הוא צריך להבהיר בצפון קרוליינה, כמו גם בכל מקום אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ