מועמד לא דיפלומטי

מומחי המפלגה הרפובליקאית למדיניות חוץ, בהם הנרי קיסינג'ר, לא ממהרים להפגין תמיכה במיט רומני. הם מודאגים מהצהרותיו התוקפניות והקו הנצי שהוא אימץ במערכת הבחירות

ריצ'רד אפל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'רד אפל, ניו יורק טיימס

הנרי קיסינג'ר הכריז על תמיכתו בג'ון מקיין שנה וחצי לפני מועד הבחירות לנשיאות. הוא הסביר את החלטתו בנימוק ש"עברו של מקיין, אופיו ואמונתו כי ימיה הטובים של אמריקה עוד לפניה" הופכים אותו למנהיג הנכון לעת הזאת".

ואולם, פחות מחמישה חודשים לפני הבחירות הקרובות בארה"ב, לקראת ההתמודדות בין המועמד הרפובליקאי מיט רומני לנשיא ברק אובמה, קיסינג'ר, שר חוץ לשעבר בממשל ניקסון, יושב עדיין על הגדר.

לפי הערכות, הסיבה להתמהמהות זו נובעת מחששותיו של קיסינג'ר מההכרזות התוקפניות של רומני בכל הנוגע לסחר עם סין, סוגיה הקרובה ללבו של קיסינג'ר, שסייע בשעתו לחדש את היחסים בין המדינות.

קיסינג'ר אינו היחיד. רבים במפלגה הרפובליקאית המזוהים עם ענייני מדיניות החוץ ממלאים פיהם מים ואינם ממהרים להביע תמיכה במועמד מטעם מפלגתם. הסתייגותם מלהפגין תמיכה ברומני בשלב זה של מערכת הבחירות, משקפת את תהייתם בנוגע לכמה עמדות מוצהרות של רומני, ובהן אימוץ גישה קשוחה ותוקפנית כלפי רוסיה.

רומני (במרכז) וג'ון מקיין בטקס בסן דייגו לציון יום הזיכרון האמריקאי, השבוע. יועציו טוענים שהמועמד הרפובליקאי מעוניין לשמוע עמדות מכל קצוות הקשת הפוליטיתצילום: רויטרס

רבים מהם סבורים שרומני אימץ עמדות נציות מדי, וחוששים שהכרזותיו הקשוחות במערכת הבחירות יחבלו בשלב מאוחר יותר בתחזוק הקשרים הדיפלומטיים, או יבשרו סחף לכיוון ניאו-שמרני קיצוני. כמה אישים בולטים במפלגה, בהם ברנט סקוקרופט, שכיהן פעמיים כיועץ לביטחון לאומי, סבורים שהמפלגה הרפובליקאית נסחפת ימינה. סקוקרופט, שסירב להתראיין, השמיע באחרונה הכרזות שלא עולות בקנה אחד עם התבטאויותיו של רומני.

כך למשל, מצטייר רומני כמי שלהוט לדבוק בקו שמובילים ראשי השלטון בישראל ומסתייג מהפעלת לחץ על הישראלים והפלסטינים להגיע להסדר. לא מעט מומחים רפובליקאים ותיקים רואים בהפעלת לחץ שכזה צעד חיוני ליציבות במזרח התיכון ולטיפוח קשרים הדוקים עם העולם הערבי. לפני כחודש מתח סקוקרופט ביקורת על ממשל אובמה והרפובליקאים כאחד, על שאינם לוחצים על הצדדים במזרח התיכון להגיע להסדר ביניהם.

קולין פאואל, שכיהן כשר חוץ בממשל בוש, אך תמך באובמה ב-2008, הביע חשש מהשפעה הולכת וגוברת של המחנה הניאו שמרני סביב רומני. לדבריו, כמה מיועציו של רומני לענייני חוץ "נמצאים ממש בקצה הימני של המפה". פאואל גם הביע הסתייגות עזה מדברי רומני, לפיהם "רוסיה היא האויב הגיאו-פוליטי מספר 1" של ארה"ב. "בחייך, מיט, תחשוב רגע, זה לא המצב", אמר פאואל בריאיון טלוויזיה לרשת MSNBC בשבוע שעבר.

עם זאת, טוען פאואל כי "לא ממש חשוב מי מייעץ למועמד. חשוב הרבה יותר למי המועמד באמת מקשיב". "רוב האנשים הבקיאים במדיניות החוץ, מודעים לכך שחלק ממה שנאמר במערכת בחירות לא מחזיק מעמד אחרי הכניסה לתפקיד".

במטה הבחירות של רומני כועסים על התדמית הניאו-שמרנית או הקיצונית שמייחסים להם. הם טוענים שיועציו של רומני מחזיקים בעמדות מגוונות, וכי כמה מהם עבדו עם רונלד רייגן, בוש, פאואל וסקוקרופט. רומני, הם מבהירים, מעוניין לשמוע את כל קשת הדעות.

עוזרי רומני טוענים כי כמה שרים בכירים לשעבר הם תומכים נלהבים במועמד הרפובליקאי. שר החוץ הרפובליקאי לשעבר, ג'יימס בייקר, שתמך ב-2008 במקיין, אמר בשנה שעברה שרומני עשוי להיות המועמד הרפובליקאי המוצלח ביותר. לדברי ג'ון ויליאמס, אחד מעוזריו של רומני, בייקר "עומד מאחורי רומני ב-120%", ומתכוון להכריז בקרוב על תמיכתו בו.

שר ההגנה לשעבר בממשל בוש, דונלד רמספלד, התייצב באחרונה לצד רומני, שעה שאמר כי החלטת אובמה להשתלט על המתחם של בן לאדן באבוטאבד לא היתה אמיצה. הוא חיזק בכך את רומני שטען כי אובמה עשה הון פוליטי מאירועי יום השנה לחיסולו של מנהיג אל-קאעדה.

יועציו של רומני מתייחסים לחצי הכוס המלאה בדברי פאואל. הם מתייחסים לכך ששר החוץ לשעבר, שטרם הביע תמיכה מחודשת באובמה, אמר באחרונה כי רומני הוא "אדם טוב". הם מודים שהליך גיוס תמיכתם של חברי מפלגה בולטים המתמחים במדיניות חוץ אינו פשוט, ומייחסים זאת לרצונם להעריך אם הצהרותיו של רומני אינן אלא התבטאויות נציות הנאמרות בלהט מערכת הבחירות.

"הם רוצים להיות בטוחים שהוא יטה להם אוזן ויקשיב לעמדתם בסוגיות שעליהן הם חלוקים עמו", אמר רפובליקאי המקורב למטה הבחירות של רומני. "אם אני אומר לך שאני איתך ב-110%, אתה עלול להפסיק להקשיב לדעתי", הוא אומר.

תרגום: סביונה מאנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ