מעורבות אדלסון בבחירות מעוררת ביקורת רפובליקאית חריפה

מקורב למיליארדר אמר שאדלסון יתרום כספים ללא הגבלה כדי להביס את אובמה. דיון סוער הוצת על השלכות פסיקת ביהמ"ש העליון שאפשרה תרומות בלתי מוגבלות

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

מעורבותו הכספית חסרת התקדים של איל ההון היהודי-אמריקאי שלדון אדלסון בבחירות לנשיאות ארה"ב ממשיכה לעורר ביקורת, ולא רק מצד התקשורת הליברלית בארה"ב. אתמול פרסם ניו יורק טיימס מאמר מערכת חריף שבו כונתה פעילותו של אדלסון: "דוגמה מושלמת למצב השפל שבו תרומות פוליטיות מקדמות את סדר היום האישי, האידיאולוגי והפיננסי של אלדסון, העומדים בסתירה פרועה לצורכי האומה".

במאמר, שזכה בכותרת "מה שלדון אדלסון רוצה?", טוען העיתון כי אחת הסיבות למעורבותו הכספית של אדלסון, הנאמדת ביותר מ-60 מיליון דולר, נובעת מ"סלידתו מפתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני", הנתמך על ידי הנשיא אובמה ורוב הישראלים. " רומני אינו הרבה יותר טוב, וטוען כי הישראלים מצדדים בפתרון שתי המדינות, בניגוד לפלסטינים שרוצים להשמיד את ישראל. המחאות בנות שמונה ספרות אינן מממנות תשובה ברורה יותר".

אולם הביקורת על אדלסון נשמעת גם ממחוזות קרובים לו בהרבה. גורם המקורב למיליארדר צוטט בוול סטריט ג'ורנל כמי שאומר שאדלסון מוכן לתרום כספים ללא הגבלה כדי לסלק את הנשיא ברק אובמה מהבית הלבן. דבריו הציתו דיון סוער על השלכות פסיקת בית המשפט העליון לפני כשנתיים, שאפשרה להקים את "ועדי העל לפעולה הפוליטית" (Super PACs). מדובר בארגונים שאינם קשורים ישירות למטה הבחירות של מועמד זה או אחר, אך רשאים לממן תשדירי תעמולה. כל זה ללא הגבלת סכומי התרומות. אדלסון עצמו הודה לאחרונה שהוא מתנגד לשיטה, אך ציין כי כל עוד היא קיימת הוא מוכן לנצל אותה כדי לעצור את מדיניות אובמה. 

שלדון אדלסוןצילום: אי–פי

בכירי מטה הבחירות של אובמה, וגם הנשיא עצמו, הביעו לא פעם התנגדות תקיפה להחלטת בית המשפט, אך הצטרפו למשחק בטענה שהם לא יכולים לאפשר לרפובליקאים לנצל את השיטה ללא מענה. "אדלסון עצמו יודע שזה לא בסדר אבל אומר, כל עוד זה אפשרי, אני עושה את זה. אנו יכולים לעצור אותו", נכתב בהודעה שפרסמה המפלגה הדמוקרטית באחרונה.

אך ביקורת על אדלסון נשמעת גם במחנה הממסדי של המפלגה הרפובליקאית. הסנאטור ג'ון מקיין, מי שהיה מועמד המפלגה לנשיאות ב-2008, הביע דאגה בראיון טלוויזיוני מההשפעה האפשרית של "כסף זר" על מערכת הבחירות בארה"ב והתייחס בדבריו לכך שמקור רוב רווחיו של אדלסון הוא בעסקי הקזינו שלו במקאו שבסין. מקיין גם מתח ביקורת חריפה על החלטת העליון וכינה אותה "עוינת, בורה ותמימה". "אני חושב שעוד יהיו שערוריות הקשורות בכך. זו ההחלטה הכי גרועה בתולדות בית המשפט העליון במאה ה-21". 

סוגיית תמיכתו הנדיבה של אדלסון במועמד הרפובליקאי הנוכחי, מיט רומני, עלתה בדיון שקיים מגיש הטלוויזיה מרטין בשיר. ששאל: "אז כמה זה עולה לאיש אחד לקנות את הבחירות לנשיאות? 71 מיליון דולר וזה עדיין לא הסוף".הפרשן וויליאם כהן הוסיף: "זה גורם לי להרגיש מאוד לא בנוח. זה כאילו לקנות את הדמוקרטיה. איזו השפעה תהיה לתרומות של אדלסון על מדיניות החוץ אם רוב רווחיו באים מסין?".

ניו יורק טיימס מציג גם את האינטרס הכלכלי של אדלסון ואת דאגתו מרצונו של אובמה להשית מסים על עשירי ארה"ב. "בזמן שאין הגבלות חוקיות או מוסריות לרכישת השפעה, עבור איש כזה בזבוז של עשרות מיליוני דולרים הוא עסק קטן. המטרה היא לבחור רפובליקאים המבטיחים לשמור על המיליארדים שלו שלמים", נכתב במאמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ