הישג חשוב לאובמה |

בית המשפט העליון של ארה"ב אישר את רפורמת הבריאות

ברוב של 5 לעומת 4 פסקו שופטי העליון כי רפורמת הבריאות אינה סותרת את החוקה, אך הגבילו חלק מסוים בה. אובמה: ההחלטה היא ניצחון לציבור האמריקאי. רומני: אצטרך לנצח בבחירות כדי להיפטר מהרפורמה

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

היסטוריה בארה"ב: בית המשפט העליון בוושינגטון פסק אחר הצהריים (חמישי) כי רפורמת הבריאות של הנשיא אובמה, שאושרה בקונגרס לפני כשנתיים, עומדת במבחן החוקתי. ההחלטה התקבלה ברוב של חמישה שופטים מול ארבעה, כשהשופט ג'ון רוברטס, נשיא בית המשפט שמונה על ידי הנשיא שעבר ג'ורג' וו. בוש ונחשב למתנדנד - נתן את ידו בסופו של דבר לחוק. מדובר בהישג משמעותי ביותר לאובמה כיוון שהרפורמה נחשבת להישג מדיניות הפנים הגדול ביותר של ממשלו.

במרכז הדיון המשפטי והוויכוח הציבורי הממושך עמדה השאלה האם הממשל הפדרלי יכול לחייב את האזרחים לרכוש ביטוח בריאות או שמא מדובר בצעד הנוגד את החוקה. השופטים קבעו כי ההחלטה להטיל קנסות על אזרחים שלא ירכשו ביטוח "נמצאת בגבולות החוקה" וכי מדובר למעשה במס נוסף על הציבור. עם זאת, בית המשפט הטיל סייגים על הרחבת תוכנית "מדיקאייד" (ביטוח הבריאות הממשלתי לעניים), אך לא ביטל אותה.

אובמה הצליח להעביר את הרפורמה בקונגרס ב-2010, עוד לפני שאיבד את הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים. ואולם, הרפובליקאים עתרו נגד הרפורמה וב-26 מתוך 50 המדינות של ארה"ב התקבלו החלטות משפטיות הקובעות כי הרפורמה אינה חוקתית. סקר של סוכנות הידיעות רויטרס שפורסם בסוף השבוע גילה כי 56% מהאמריקאים מתנגדים לרפורמה במתכונתה הנוכחית לעומת 44% שתומכים בה. מכון רסמוסן פרסם סקר מיד אחרי החלטת בית המשפט לפיו 54% מהאמריקאים מעוניינים בביטולה.

בהתייחס לסעיף המרכזי – האם ניתן לחייב אזרח לרכוש ביטוח בריאות – אמרו 61% מהנשאלים אמרו "לא". עם זאת, חלק גדול מהאמריקאים הביעו תמיכה בסעיפים מרכזיים אחרים ברפורמה, וביניהם: האיסור שהושת על חברות ביטוח רפואי למנוע פוליסות מאזרחים שסבלו מבעיות בריאות קודם להרכבתה (%82 תמיכה), והסעיף המאפשר לצעירים עד גיל 26 לקבל כיסוי במסגרת ביטוח הבריאות של הוריהם (61% תמיכה).

כבר בשעות הבוקר התמלאה הרחבה שמול היכל המשפט בוושינגטון במתנגדי ובתומכי הרפורמה. צוותים רבים נמצאים אף הם במקום כדי לשדר את ההתפתחויות בזמן אמת. במטות של שני המועמדים לנשיאות נערכו לשני התסריטים האפשריים. כעת, עם אישרור הרפורמה, צפוי המועמד הרפובליקאי, מיט רומני, לדבוק בהבטחתו לבטלה אם ייבחר לבית הלבן. במסיבת עיתונאים שכינס זמן קצר אחרי ההחלטה אמר רומני כי מדובר ב"חוק גרוע" וכי יהיה חייב לנצח את אובמה בבחירות על מנת שיוכל "להיפטר מרפורמת הבריאות".

הרפורמה תאפשר כיסוי ביטוחי ל-30 מיליון אמריקאים שאינם מכוסים היום. בשנת 2009, היו בארה"ב 50 מיליון תושבים מתחת לגיל 65 נטולי  ביטוח בריאות. המשבר הכלכלי האחרון תרם להחמרת המצב, שכן רוב המבוטחים בארה"ב מקבלים את הפוליסה מהמעסיק שלהם. חשוב להדגיש כי בניגוד לסטראוטיפ, יותר מ-75% מהלא מבוטחים באים ממשפחות עובדות, 61% מהם באים ממשפחות העובדות במשרה מלאה. 40% מהלא מבוטחים הם עניים ו-32% הם צעירים בני 19-29. יצויין כי הרפורמה אינה מכסה מהגרים לא חוקיים, שמספרם נאמד ביותר מ-11 מיליון.

בשנת 2010 הסתכמו עלויות ביטוח הבריאות למעסיקים ב-13,770 דולר לשנה בממוצע. מרבית העובדים נדרשו לשלם 30% מהסכום. לנוח העלויות הגבוהות, ביטוח הבריאות הוא עניין של חיים ומוות עבור מי שלקה במחלות קשות. על פי הסטטיסטיקה 89% מהנשים שלקו בסרטן השד והיה להן ביטוח חיו חמש שנים ויותר אחרי גילוי המחלה לעומת 76% מאלה שלא היה להן ביטוח או שהיו מבוטחות במסגרת "מדיקאייד". אמריקאים שאין להם ביטוח נוטים לפנות פחות לרופאים, כמעט שלא מקבלים טיפולים מונעים, ונוטים להגיע לחדרי מיון במצב גרוע בגלל בעיות בריאות שלא אותרו בזמן.

בשל מורכבותו, נמתח הדיון בבית המשפט העליון על פני תקופה ארוכה והפך לדיון המשפטי הארוך ביותר זה 45 שנים. יישום הרפורמה החל כבר ב-2010 ונעשה בהדרגה כשבמקביל החוק עומד בסכנת ביטול. בממשל אובמה קיוו שככל שהציבור האמריקאי ייחשף להשפעה החיובית של הרפורמה - כך תגבר גם התמיכה בה. ואולם, הסעיף המרכזי של הרפורמה נותר במחלוקת קשה. אחת הסיבות לכך הוא חשש המבוטחים הקיימים שאיכות הטיפול תיפגע. טענה נוספת כלפי הרפורמה באה מבעלי העסקים הקטנים, שטענו כי העלויות הגבוהות של ביטוח הבריאות לעובדים תמנע מהם להעסיק עובדים נוספים.

בעקבות הפסיקה קרא מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, לרפובליקאים "להפסיק להילחם את הקרבות של אתמול. אני מרוצה מכך שבית המשפט העליון שם את שלטון החוק לפני מפלגתיות. לצערנו, הרפובליקאים בקונגרס ממשיכים לתקוף אותו - הם רוצים להחזיר את האחריות על החלטות בענייני חיים ומוות לחברות הביטוח. אף אחד לא חושב שהחוק מושלם, אך הדמוקרטים נכונים לעבוד יחד עם הרפובליקאים לשפר אותו". לעומתו, אמר מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים, אריק קנטור, כי בית המשפט העליון "הנחית מכה על מטופלים בכל המדינה".

הנשיא אובמה אמר שעה קלה אחרי פרסום ההחלטה כי היא "אישרה מחדש עקרון בסיסי: שום מחלה או תאונה לא צריכה להוביל להרס כלכלי של משפחות". הנשיא האמריקאי הוסיף שהוא לא רואה טעם בהמשך הדיון על מי ניצח ומי הפסיד. "אני רוצה לדבר על משמעויות ההחלטה לאמריקאים. אם את או אתה אחד מ-250 מיליון האמריקאים שיש להם ביטוח בריאות - הוא יישאר. כל מדינה תעצב את תפריט אפשרויות הביטוח שלה. חברות הביטוח לא יוכלו להפלות יותר. אנשים שהפכו חולים, עכשיו יהיה להם סיכוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ