פרשנות |

אור ירוק לרפורמה של אובמה

לאורך כהונתו היו לאובמה רק רגעים בודדים של התעלות כמו זה שהתרחש אתמול. אישור רפורמת הבריאות תצייד את קמפיין הבחירות שלו במומנטום מחודש ומשרה עליו הילה של מנצח. הילה שכבר אבדה לו מזמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ניסה להגיב אתמול להחלטת בית המשפט העליון האמריקאי בעניין רפורמת הבריאות בנאום מתון וענייני לאומה, אבל הוא התקשה לכבוש את החיוך או לכבות את הניצוץ שחזר לעיניו לאחר היעדרות ממושכת. בתקופת כהונתו רצופת הקשיים והאכזבות, היו לאובמה רק רגעים בודדים כאלה של התעלות ותחושת ניצחון: פעם אחת, לפני שנה, כשנודע לו שכוחות קומנדו חיסלו את אוסמה בן-לאדן, ופעם שנייה, ביום חמישי, כשהתברר שהשופטים העליונים הצילו מכליה את ההישג המרכזי של שלוש שנותיו בבית הלבן.

תהודת ההחלטה התעצמה שבעתיים משום שניפצה את רוב ההערכות המוקדמות. איש מהמומחים והפרשנים לא ציפה שדווקא הנשיא ג'ון רוברטס, שופט ארכי-שמרן שהפך לשנוא נפשם של הליברלים, הוא ש"יערוק" וישבור את התיקו 4-4 בין ליברלים לשמרנים בבית המשפט. ההמתנה הדרוכה לפסילת חלקים מהחוק השתרשה כה עמוק עד ששדרי CNN, בראשות מיודענו וולף בליצר, פירשנו את עצמם לדעת במשך רבע שעה תמימה על סמך שביב מידע מוטעה על פסילת החוק. מי שזיפזפ אל הפנים הנפולות והעגומות ברשת פוקס, ומשם אל צהלות האושר אצל תאומתה השמאלנית MSNBC - הבין מיד לטובת מי פסקו השופטים.

ההחלטה על אישור רפורמת הבריאות רחוקה, כמובן, מלהכריע את הבחירות לנשיאות שיתקיימו בעוד ארבעה חודשים, אך כשם שפסילת החוק היתה מנחיתה על אובמה מכה מוראלית קשה, כך מעניק לו אישורה זריקת עידוד משמעותית. אובמה נאבק על כל אחוז בסקרים מול יריבו הרפובליקאי, מיט רומני. ההחלטה הנוכחית נותנת לגיטימציה לחוק שהרפובליקאים ניסו לצייר כפסול מעיקרו, ולכן היא מציידת את אובמה במומנטום מחודש ומשרה עליו הילה של מנצח. הילה שכבר אבדה לו מזמן.

הרפובליקאים, שהצטיידו מראש בנאומי שמחה לאיד ונפנופי אצבע של "אמרנו לכם", מקווים עתה להוציא מתוק אלקטורלי מן העז השיפוטי, ולהמריץ באמצעותו את הבסיס האידיאולוגי של המפלגה, הרואה בחוק דבר תועבה, ובביטוח הבריאות האוניברסלי ממזר ישיר של המניפסט הקומוניסטי. חברי קונגרס רפובליקאים נשענים על סקרים המורים כי רוב האמריקאים עדיין מתנגדים לרפורמת הבריאות ומתחייבים שניצחונם בנובמבר יביא לפסילתו. הם אינם לוקחים בחשבון את האפשרות שפסק הדין יטה את הכף בדעת הקהל, בעיקר אצל בוחרי מרכז עצמאיים, וייתפס כסוף פסוק בוויכוח מר המתיש את הציבוריות האמריקאית זה שלוש שנים.

הרפובליקאים גם אינם לוקחים בחשבון שמועמדם לנשיאות, אף ששילם אתמול מס שפתיים לקו הלוחמני של חבריו, עשוי להחליט בעתיד הקרוב לדחוק את המאבק על חוק הבריאות לקרן זווית ולהצניעו. רומני חושש מהאפקט ההומוריסטי של הקרנת קטעי הווידאו מתקופת כהונתו כמושל, כשחוקק במסצ'וסטס חוק בריאות דומה להפליא לחוק הטמא של אובמה, וכשהפליג בשבחי אותם סעיפים שמקורביו מתארים עתה כשקץ ופיגול. רומני שואף להרחיק את המוקד של מערכת הבחירות מנושאים כמו חוק הבריאות, הגירה וסוגיות חברתיות של דת ומדינה, ולהחזירו לנקודות התורפה המוכחות של אובמה והחזקות שלו עצמו - כלכלה ותעסוקה.

אבל עם כל הכבוד לאובמה ורומני ושיקוליהם, יכול להיות שהפוליטיקאי המיומן ביותר בדרמה שהתרחשה אתמול בוושינגטון היה השופט רוברטס, שמצא את הסלסול המשפטי שיאפשר את הכשרת החוק. רוברטס החליט להגדיר את הקנס שיוטל על מי שיסרב לרכוש ביטוח בריאות כמס שהממשל הפדרלי רשאי להטילו, דבר המותר על פי החוקה, ולא כסנקציה מסחרית האסורה לטעמו. בכך, הציל למעשה רוברטס את הסעיף שפסילתו היתה מפילה את חוק הבריאות כולו.

אוהדיו של רוברטס אמנם הביעו אתמול את ביטחונם שרק שיקולים משפטים ענייניים עמדו לנגד עיניו, אך קשה להתעלם מנסיבות פוליטיות שאולי מילאו תפקיד מרכזי במהלכיו. רוברטס ידע שפסילת החוק עלולה להציג את בית המשפט, בעל הרוב השמרני המובנה, כמי שהפך לזרוע מבצעת של המפלגה הרפובליקאית ובכך לחולל משבר חסר תקדים ביחסם של הליברלים באמריקה – ועמם, כמובן, אנשי תקשורת רבים – למוסד שיפוטי שנהנה בעבר מיוקרה חוצת-מחנות. בסקר שפורסם לפני ימים אחדים בניו יורק טיימס (ושנקרא כמו תמונת ראי של המצב בישראל), הביעו רק 44% מהנשאלים את אמונם בבית המשפט העליון, בעוד ש-76% אמרו שפסיקת השופטים העליונים נובעת מדעות פוליטיות ואמונות אישיות ולא משיקולים משפטיים טהורים.

הליברלים אינם סולחים לשופטים השמרנים על החלטתם למנות את ג'ורג' וו. בוש לנשיא לאחר הבחירות השנויות במחלוקת בשנת 2000, וגם לא על פסיקתם בשנת 2005 להסיר את כל המגבלות על מימון קמפיינים פוליטיים ובכך לאפשר למיליארדרים מתעבי-אובמה להזרים מאות מיליוני דולרים לקופת הרפובליקאים. רוברטס, שניסח בעצמו את החלטת הרוב, חשש ש"סטרייק שלישי" הפוסל את החובט במשחק הבייסבול, עלול גם לפסול את בית המשפט, שעל פי הנוהג האמריקאי מתקרא על שם נשיאו, בעיני רבים וטובים בממשל, בקרב מעצבי דעת הקהל, ואולי אף להכתים את מורשתו שלו בספרי ההיסטוריה השיפוטית.

יכולתם של רוברטס וחבריו להכריע ולחרוץ גורלות בסוגיות כה מכריעות - מבחירתו של הנשיא, דרך סוגיות יסוד כמו הפלות, זכויות מיעוטים ועתידו של חוק המשפיע על תעשיית הבריאות, המקיפה שישית מכל הכלכלה האמריקאית - מבהירה את אחד היעדים החשובים ביותר של שתי המפלגות הגדולות בבחירות בנובמבר. בשנים הקרובות צפויים לפרוש לא פחות מארבעה מתוך תשעת השופטים הנוכחיים בבית המשפט העליון, שניים ליברלים ושניים שמרנים. מינוי מחליפיהם יקבע את הגוון האידיאולוגי של בית המשפט לשנים רבות. יכולתו של הנשיא הנבחר לבחור שופטים המשקפים את אמונותיו והשקפותיו עשויה אפוא להשפיע על ההיסטוריה האמריקאית יותר מכל צעד אחר שיבצע בתקופת כהונתו, ואת הראיות לכך סיפק אתמול שוב בית המשפט בעצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ