אפקט רפורמת הבריאות |

עלייה חדה בתמיכה באובמה אצל מצביעים עצמאיים

החלטת ביהמ"ש העליון לאשר את מהפכת הבריאות, מעניקה לנשיא ארה"ב תמיכה חשובה בקרב הבלתי תלויים. רומני הצליח גייס 4.6 מיליון דולר ביממה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

אף על פי שמרבית הציבור בארה"ב עדיין מתנגד לרפורמת הבריאות של ברק אובמה, שאושרה בשבוע שעבר בידי בית המשפט העליון, סקר שפרסמו אתמול מכון איפסוס וסוכנות הידיעות רויטרס מראה על עלייה ניכרת במספר התומכים בתוכנית, בעיקר בקרב קהלים הנחוצים לו.

לפי הסקר, שיעור המצביעים הבלתי תלויים התומכים ברפורמה זינק מ-27% לפני החלטת בית המשפט ל-38% בסוף השבוע. תמיכת העצמאים באובמה חיונית לנשיא על מנת לנצח בבחירות לנשיאות בחודש נובמבר. בקרב כלל הבוחרים, עלה שיעור התמיכה ברפורמה מ-43% ל-48%. התנגדות תומכי הרפובליקאים לתוכנית נותרה איתנה, אולם הצטמצמה במעט: 81% לעומת 86%.

אשה צופה בכותרות העיתונים במוזיאון "ניוזיאום" שבוושינגטון, ביום שאחרי אישור הרפורמהצילום: אי–פי

"זה ניצחון גדול לאובמה כיוון שזה החוק שלו. זה 'התינוק שלו'. קראו לחוק הזה 'אובמקייר' בגללו", אומרת ג'ולי קלרק מאיפסוס, אך מציינת כי החלטת בית המשפט העליון לפיה רפורמת הבריאות אינה סותרת את החוקה האמריקאית מסייעת גם לרפובליקאים. מהסקר עולה כי 53% מהבוחרים אומרים שסביר שיצביעו עבור חבר הקונגרס שלהם אם זה
יכריז על כוונתו לפעול לביטול הרפורמה. זאת לעומת 46% בסקרים שנערכו לפני אישור הרפורמה.

המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, מיהר להכריז אחרי פרסום ההחלטה כי בכוונתו להתנגד לרפורמת הבריאות, והבהיר כי כדי לבטלה יהיה עליו לנצח בבחירות. בעקבות דבריו הצליח מושל מסצ'וסטס לשעבר לגייס 4.6 מיליון דולר לקמפיין הבחירות שלו בתוך 24 שעות. לדברי קלרק, הדבר ממחיש את העובדה שהחלטת בית המשפט "חידדה את הקטבים" בתוך הציבור האמריקאי וליכדה את תומכי המחנה השמרני מאחורי רומני.

רומני כבר העלה כמה רעיונות לגבי האלטרנטיבות שיציע לרפורמת הבריאות, וציין כי בכוונתו לפעול לשימור סעיפים שאינם שנויים במחלוקת, כגון: הגבלת יכולתן של חברות הביטוח למנוע כיסוי ממבוטחים שסבלו מבעיות רפואיות קודמות ויכולתם של צעירים עד גיל 26 להיכלל בביטוח הרפואי של הוריהם.

מתנגדי רפורמת הבריאות סמוך להיכל המשפט בוושינגטון. תמריץ מחודש לשמרניםצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ