ביקור רומני בישראל יכניס את נתניהו לשדה מוקשים

ראש הממשלה נתפס כמי שאך בקושי מצליח להסתיר את סלידתו מאובמה ואת התמיכה ביריבו, הוא יצטרך לעמול קשה כדי לשכנע שהצהרותיו תמימות וכוונותיו טהורות

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

מפלס החשדנות בבית הלבן עלה באורח דרמטי מייד לאחר שלשכת ראש הממשלה הודיעה באמצעות ה"ניו יורק טיימס" אתמול (שני) על ביקורו הצפוי של מיט רומני באמצע הקיץ. יועציו של הנשיא אובמה כבר החלו לדאוג מאורך השטיח האדום שיונח לרגליו של רומני ומהיקף דברי השבח שלהם יזכה המועמד הרפובליקאי לנשיאות מפיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ידידו מנוער.

יעדיו של רומני ברורים וצפויים: הוא מבקש לחזק את הרקורד הדליל שלו בתחום מדיניות החוץ ומעדיף לעשות זאת במגרש כמעט ביתי ובפני קהל אוהד. הוא שואף להפיג את חששותיהם של הנוצרים האוונגליסטים שעדיין חושדים בו ובדתו המורמונית על ידי הפגנת תמיכה איתנה בישראל, יקירת ליבם. הוא מקווה, כמובן, להעביר לצידו כמה שיותר נדבנים מתלבטים ומצביעים מהססים מבני עמנו, במיוחד במדינות מפתח, ומבין אלו, במיוחד בפלורידה החיונית.

אנשי אובמה אינם יכולים להתלונן: הוא הרי יצר תקדים מחייב כשהגיע לישראל בתקופה מקבילה ומתוך מטרות דומות במערכת הבחירות של 2008. הדמוקרטים יאלצו אפוא לרטון בשקט ולהתפלל למעידה מדינית או לתקרית דיפלומטית שתציג את רומני או כשלומיאל בתחום מדיניות החוץ והבטחון הלאומי, או, לחילופין, כמי שחורג מהנוהג המקובל על פיו פוליטיקאי אמריקאי הנמצא מחוץ לגבולות ארצות הברית נמנע מלבקר את נשיאו בפומבי. אבל המכשולים העומדים בפני רומני הם כמשחק ילדים לעומת שדה המוקשים אליו נכנס נתניהו, ככל הנראה מרצונו החופשי. אירוח מועמד לנשיאות ארצות הברית כשמערכת הבחירות מתקרבת לשיאה הוא עניין מורכב גם בימים כתיקונם, אבל כשראש הממשלה נתפס כמי שאך בקושי מצליח להסתיר את סלידתו מאובמה ואת התמיכה ביריבו, הוא יצטרך לעמול קשה כדי לשכנע שהצהרותיו תמימות וכוונותיו טהורות.

כל קלישאה מקובלת וכל מחווה מן המניין שבדרך כלל לא היו מעוררים כל עניין יהפכו מייד למוקד של ספוקלציות וחשדנות, גם בבית הלבן וגם בקרב אנשי התקשורת שיכסו את הביקור. אם נתניהו אומר שרומני הוא "ידיד גדול של ישראל", האם הוא רומז שאובמה איננו כזה? וכשראש הממשלה עומד לצידו של רומני ומהנהן בראשו כשזה מצהיר שכשיהיה נשיא "איראן לא תהיה גרעינית", האם איננו מאותת על העדפותיו ומותח ביקורת על מאמציו של הנשיא המכהן? ומה עם ארוחת הערב הפרטית בלשכת ראש הממשלה שנמשכה שעה וחצי מעל למתוכנן? והחיבוקים בין שרה לאן, רעייתו של רומני? זה לא מכוון?

אובמה, עם לבני וברק, בעת ביקורו בישראל ב-2008צילום: משה מילנר/לע"מ

כמובן שאם רומני ינצח בבחירות בנובמבר, נתניהו ייתפס כמי שהימר על הסוס הנכון וזכה בדיווידנדים נאים, במיוחד במצב של מירוץ צמוד שאולי יוכרע בזכות קולות יהודים במדינות מפתח. אבל אם אובמה ינצח – והערכת המצב הנוכחית היא שסיכוייו הם 50-50 לפחות - הרי שהקפיצה הקצרה של רומני לישראל בהחלט תתרום למאגר המשמעותי גם כך של חוסר רצון טוב וחשדנות אין קץ הקיימים בין הנשיא לבין עמיתו/יריבו מירושלים.

ברור שכל השיקולים האלה לכאן או לכאן עשויים להשתנות בימים הקרובים אם יחריף המשבר הקואליציוני סביב חוק טל וגיוס החרדים ויביא להקדמת את הבחירות. במקרה כזה, אם נפליג מעט בדמיון, יוכלו רומני ונתניהו לרוץ במשותף במסגרת צמד חמד של יוצאי חברת הייעוץ בבוסטון שבה עבדו בצעירותם, מאילת לאטלנטה, מדימונה לדה-מוין. אין ספק, למשל, שרומני היה משלם הרבה, אילו רק יכל, כדי שנתניהו הפופולרי ישמש כסגנו, שלא לדבר על כך שהוא בוודאי חולם בלילות על שיגורו של ביבי הרהוט להתמודד במקומו מול אובמה בעימותים הטלוויזיוניים הצפויים, שמהם, כך אומרים, רומני חושש מאוד, ובצדק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ