האם מיט רומני עשיר מדי כדי להיות נשיא ארצות הברית?

השלדים הפיננסים בארון של המועמד הרפובליקאי עשויים לטרפד לו את המרוץ. "או שהוא שקרן או שהוא עבריין" טענו השבוע במטה אובמה

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

מיט רומני פצוע. מצבו עדיין לא קריטי, אבל הוא מדמם. שורה של גילויים מביכים אודות מעלליו הפיננסיים הפכו את המועמד הרפובליקאי לנשיאות ממאשים לנאשם, מתוקף למתגונן, ממסתער לנסוג. בירכתי המפלגה הרפובליקאית כבר נשמעות רטינות על כך שהמפלגה עשתה אולי מקח טעות כשבחרה מועמד לנשיאות כל כך עשיר ועם כל כך הרבה סודות להסתיר.

המהלומה האחרונה והקשה ביותר עד כה נחתה על רומני מידי העיתון "בוסטון גלוב", שחשף ביום רביעי מסמכים שהוגשו לרשות ניירות הערך האמריקאית על ידי חברת ההשקעות הפרטית "ביין קפיטול", שבה הרוויח רומני את הונו הגדול. בניסיון להדוף את האשמות הדמוקרטים כי "ביין" נהגה לרכוש ולפרק חברות תעשייתיות ולפטר את מאות עובדיהן בשם הרווח הנקי וה"קפיטליזם החזירי", הצהיר רומני פעמים אינספור כי עזב את החברה עוד בשנת 1999, לפני שהאירועים המדוברים התרחשו; אבל במסמכים המשפטיים הרשמיים של החברה הוא רשום כיושב ראש, מנכ"ל ובעל המניות הבלעדי של "ביין" עד שנת 2002, שבה נבחר לכהן כמושל מסצ'וסטס.

"או שהוא שקרן או שהוא עבריין" הודיע מייד מטה הבחירות של הנשיא אובמה, המתפקד בשבועות האחרונים כמכונת תעמולה יעילה וקטלנית. בעזרת עשרות עיתונאים שאפתנים החופרים בקדחתנות בעברו של רומני, הצליחו יועציו של אובמה להשכיח את נתוני הצמיחה והתעסוקה המאכזבים, שפורסמו אך לפני שבוע, ולהסיט את הדיון הציבורי מהחשבונות הלאומיים שבאחריות אובמה אל עבר החשבונות הפרטיים עתירי הממון ועטויי המיסתורין של רומני, עד כדי כך שגם ההפרחה המכוונת של שמה של שרת החוץ לשעבר, קונדוליזה רייס, כמועמדת אפשרית לשמש כסגנו של רומני לא הצליחה להסיט ממנו את האש.

מיט רומני נואם ביוסטון, לפני יומייםצילום: רויטרס

רומני, שהונו האישי נאמד בכ-250 מיליון דולר, נאלץ בשבועות האחרונים להתמודד עם מבול של ידיעות על חשבונות בשוויץ, הפקדות באיי קיימן, חברות עלומות בברמודה הרשומות על שם רעייתו אן וקרן פנסיה שצברה עשרות מיליוני דולרים בשיטה שגם המומחים עוד לא הצליחו לפענחה. המניפולציות הפיננסיות הללו מקובלות אולי אצל מולטי-מיליונרים, אבל בציבור הרחב הן מעוררות חשדנות אינסטינקטיבית, שרומני רק מלבה אותה על ידי סירובו הנמשך לשחרר דו"חות מס הכנסה מעבר לדו"ח הבודד שפרסם בעונת הפריימריז. "הסר את הענן" תובעים אנשיו של אובמה, ומקווים בסתר ליבם שרומני ייענה לאתגר ויספק להם נתונים חדשים שיוכלו לשמש כתחמושת נוספת.

מדובר באסטרטגיה משולבת: אנשי אובמה מנסים לצייר את רומני כעשיר מופלג וכתחבולן פיננסי שכל מטרתו להיטיב עם חבריו המיליונרים ומממניו המיליארדרים. הם מצביעים על הפיטורים ההמוניים של החברות שפשטו רגל לאחר שנרכשו על ידי "ביין", על התנגדותו של רומני למתן חנינה למהגרים צעירים לא-חוקיים ועל הבטחתו לבטל את חוק הבריאות של אובמה כהוכחה לכך שהוא "מנותק מהעם" ובז לאדם העובד. הם שואפים לקשור בין תרגילי המס הפרטיים של רומני לזגזוגיו המתועדים בנושאים שעל סדר היום הציבורי כדי ליצור ספק בדבר יושרתו של המועמד הרפובליקאי, כפי שרמז השבוע יועצו של אובמה דייויד אקסלרוד כשנקב בשמו של מי שנחשב לארכי-נוכל של הפוליטיקה האמריקאית: "רומני הוא המועמד החשאי ביותר מאז ריצ'ארד ניכסון", הוא פסק.

סקרים חדשים שפורסמו בימים האחרונים מורים על הצלחה מסויימת לאסטרטגיה הלוחמנית של אובמה ולמאמציו להעביר את המאבק למגרשו של היריב, אבל יש עוד הרבה זמן עד לבחירות, ההתנגדות לאובמה עזה כתמיד - בעיקר אצל הלבנים - ונתוני תעסוקה מזיקים בפוטנציה צפויים להתפרסם עוד ארבע פעמים, כולל ביום שישי, ה-2 בנובמבר, ימים ספורים לפני שהאמריקאים ילכו לקלפי. יועצי הבחירות של אובמה מעריכים, עם זאת, שגילו אצל רומני עקב אכילס שעשוי להכריעו, ולא מעט רפובליקאים, שמלכתחילה לא אהדו במיוחד את מועמדם, מתחילים לחשוש שאולי הם צודקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ