רומני חוזר להתקפה: איראן היא הכישלון הגדול של ברק אובמה

הרפובליקאים מעצימים את המתקפות על רקע הרוח הגבית לה זכה הנשיא בהוועידה הדמוקרטית. גינגריץ': התחזקותו של אובמה - 80% בגלל קלינטון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועידה הדמוקרטית בשארלוט ככל הנראה סייעה לברק אובמה להעלות את יתרונו, הקטן בכל זאת, בסקרים, ל-49%- 45% (גאלופ), אך במפלגה הרפובליקאית מחדשים את הארטילריה הכבדה נגד הנשיא. הרפובליקאים החליטו לנצל את הפער בין נאומו המצוין של הנשיא לשעבר ביל קלינטון לבין נאומו ה"שטוח" של אובמה ולתקוע טריז בין השניים: יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ' שהוביל בזמנו את הליך הדחתו של הנשיא קלינטון, חלק לו באופן מפתיע מחמאה כשהתייחס אליו כ"נשיא אמיתי" לעומת אובמה שהוא "מתחזה".

ככלל, הטענה שהנשיא אובמה הוא לא מי שהוא מתיימר להיות היא הנושא החביב על השמרנים: אם בבחירות הקודמות כיכב הספר "אובמה ניישן" (על משקל "abomination", תועבה) אז הקיץ, לא פחות משישה ספרים ברוח דומה שואפים להוכיח שאובמה הוא סוציאליסט או קומוניסט נסתר או סתם טירון פוליטי- ביניהם "שטה בי פעמיים" של אהרון קליין וברנדה אליוט, "ההורס הגדול" של דיוויד לימבו, "הקומוניסט" של פול קנגור ו"הטירון" של אדוארד קליין.

בנוגע לעובדה שאובמה עדיין מצליח להגדיל את יתרונות בסקרים - גינגריץ' סבור כי "זה 80% בגלל קלינטון", ואף הוסיף כי היתרון לא יחזיק עוד הרבה זמן. למרות היתרון של הנשיא במדינות הנדנדה, מספר המצביעים הבלתי תלויים אינו גדול - רק כ-8% מכלל הבוחרים, והם לא בהכרח הקהל הכי אוהד לאובמה: לבנים, משכילים וסובלים מקשיים כלכליים - בעוד הציבורים שנוטים להצביע לו, השחורים וההיספאנים, לא בהכרח יתייצבו בקלפיות בהמוניהם הפעם. 

בשבועות הקרובים, אם כן, הרפובליקאים צפויים להמשיך להפגיז עם התשדירים השליליים על הכישלונות של אובמה, שעיקרם יתמקד במצב הכלכלה - אך בראיון ל"פגוש את העיתונות" של אן-בי-סי בסוף השבוע מיט רומני גם הציג את כישלונו של אובמה להרחיק את היום שבו איראן תהפוך לגרעינית בתור "הכישלון הגדול ביותר של מדיניות החוץ שלו". 

"הנשיא לא הרחיק אותנו מאיראן הגרעינית - למעשה, הם קרובים יותר לנשק מאשר כשהוא נכנס לתפקיד", אמר רומני, "הוא רץ בזמנו לבחירות באמרו שהוא עומד להפגש עם אחמדינג'אד. הוא היה מוכן להיפגש עם קסטרו, קים ג'ונג איל, הדמויות הכי גרועות בעולם, ללא תנאים מוקדמים, בשנה הראשונה". רומני גם ניסה לרכך את הרושם שהוא עומד להשליך לפח את כל רפורמת הבריאות של אובמה, כשחלק מהאזרחים האמריקאים מתחילים רק עכשיו ליהנות מהיתרונות שלה.

ברק אובמה פוגש תומכים בעצרת בחירות בפלורידה, אתמול

באותו הראיון לאן-בי-סי רומני אמר שהוא אמנם יבטל את החוק של אובמה, אך החוק החלופי שלו כן יכלול דרך לאנשים הסובלים מבעיות בריאות קודמות לקבל ביטוח בריאות, והפוליסה של ההורים גם תמשיך לכסות ילדים בוגרים "עד כל גיל שירצו". 

אפרופו ילדים, אובמה ניסה לצבור כמה נקודות על חשבון הרפובליקאים והשמרנים בסוף השבוע כאשר התחכך עם בוחרים בספורט-בר באורלנדו ושם נפגש עם אשה שהציגה בפניו את בנה בן ה-6 שנולד בהוואי. אובמה שאל את הילד, "יש לך תעודת לידה?", ובכך התייחס לבדיחה הלא מוצלחת של רומני על כך שאותו איש לא שואל היכן נולד. אך האם חוש הומור דק, גם אם משובח, יספיק מול המתקפה המתוזמרת והישירה של הרפובליקאים? ספק אם נדע לפני נובמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ