אוי ויי אובמה |

יום עם הסיירת של אדלסון למען רומני

מאות מתנדבים יהודים מרחבי ארה"ב הסתערו בסוף השבוע על שכונות יהודיות בשלוש מדינות מפתח, וניסו לשכנע את חבריהם לקהילה לנטוש את אובמה

נטשה מוזגוביה
בלה קינוויד, פנסילבניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
בלה קינוויד, פנסילבניה

בסוף השבוע האחרון הסתערו מאות מתנדבים יהודים מניו יורק, קליפורניה, נוואדה, ניו-ג'רזי, וירג'יניה ומרילנד על השכונות היהודיות בשלוש מדינות מפתח: פלורידה, אוהיו ופנסילבניה. הם באו לשם לחלק חומרי הסברה מדלת לדלת, להניף שלטים ולעשות שיחות טלפון לפי רשימות שהוכנו במיוחד על ידי חברה המתמחה בהתמקדות בקבוצות בוחרים קטנות.

השנה החליטו במפלגה להשקיע יותר בקהילה היהודית, זאת לעומת הבחירות הקודמות, שבהן רק בשבוע האחרון להצבעה פנו המתנדבים לחברי הקהילה. הפעם, פעילות המתנדבים האחרונה היא צעד אחד מתוך סדרה של פעולות שיימשכו עד הבחירות ב-6 בנובמבר. פעילותם התאפשרה, בין השאר, בזכות תמיכתו הנדיבה של איש העסקים שלדון אלדסון, היושב בוועד המנהלים של הקואליציה היהודית הרפובליקאית.

בפנסילבניה יש כ-300 אלף יהודים, ובקואליציה היהודית הרפובליקאית, ארגון ארצי שמונה כ-30 אלף חברים, משוכנעים שלפחות עשרה עד עשרים אחוזים מהם מתלבטים כעת בשביל מי להצביע. ביומיים האחרונים הספיקו המתנדבים, לבושים בחולצות עם הכיתוב "חבר בצוות מנצח", לחלק 30 אלף עלונים.

באחד הצמתים בבלה קינוויד, פרבר של פילדלפיה, מניפות שלוש נשים שלט שבו נכתב "אובמה - אוי ויי. עד מתי?". כמה מהמכוניות שחולפות על פניהן צופרות לאות הזדהות. שלושתן באו באוטובוס מיוחד של הארגון מניו יורק. נינה סמית אומרת שהיא רואה בהפלת אובמה עניין אישי: "בני בן 22 ולא מצליח למצוא עבודה", היא אומרת. היא מודה שלא כל עובר ושב באזור מבין את פרוש "אוי ויי", "אבל אני בטוחה שכולם מבינים את משמעות המלים 'עד מתי'?".

מתנדבים בפנסילבניה עוברים מדלת לדלת ומחלקים עלונים וחומרי הסברה נגד אובמהצילום: נטשה מוזגוביה

אלן שנידמן מניו ג'רזי אומרת שהיא מרוצה מהתגובות. "אנשים רבים מביעים בנו תמיכה וצופרים. גם התגובות של המתנגדים לעמדות שלנו פושרות מאוד. אולי הם יצביעו לאובמה, אבל אף אחד לא מהם ייצא להגן עליו בלהט, וזה ניצחון גדול".

היא מודה שהסקרים עדיין מראים שרוב היהודים (ש-78% מהם הצביעו ב-2008 לאובמה) עדיין יצביעו בשביל הדמוקרטים, וכי בימים האחרונים חלה עלייה בתמיכה הציבורית בנשיא, שעה שלפי סקר אחרון של סי-אן-אן, מוביל אובמה בשישה אחוזים על פני רומני. "אבל אנחנו עובדים לטווח הארוך ומתקדמים בהדרגתיות. בעוד 20 שנים, הקול היהודי יעבור לרפובליקאים", היא אמרה.

שלושה צעירים יהודים בצוות שמחלק עלונים וחומרי הסברה לתושבי אחת השכונות האמידות בעיר מקווים לראות תוצאות מהר יותר. הם הולכים מדלת לדלת. אף על פי שלרוב אין אף אחד בבית, הם משאירים על הדלת עלון עם תמונתו של ברק אובמה, ובו הכיתוב "התקווה נעלמה והשינוי לא קרה". לפי השלטים למען אובמה וביידן שמוצבים על המדשאות בשכונה, לא נראה שהתושבים צפויים להשתכנע בקלות.

ברט קסלר, סטודנט בן 27 מניו-ג'רזי, אומר שהוא לא מבין כיצד התושבים יכולים לקרוא את מה שכתוב בעלון ולהצביע אחר כך לאובמה. לדעתו, יהודים רבים לא מזדהים כרפובליקאים מכיוון שהזדהות זו עדיין אינה מקובלת בקהילה. לדבריו, "הרבה אנשים אומרים לנו בשקט 'רק שתדעו, גם אני רפובליקאי', כאילו מדובר באיזה סוד מלוכלך. וזה בזמן שבישראל נוחתות רקטות והלימודים מבוטלים והממשל הזה לא עושה דבר, זה מגוחך. הם אומרים, הוא אישר סיוע לכיפת הברזל, אבל לא הוא זה שמאשר, אלא הקונגרס".

ג'ון פול קאסיל, צעיר חובש כיפה שחורה שבא מדרום קרוליינה אומר שאובמה "מסוכן למדינה היהודית". הוא מוסיף כי בשבילו, כאדם מאמין, חשובות גם סוגיות אחרות, המפרידות בינו לבין השקפת העולם "הקיצונית" של אובמה. לדבריו, "הרג עוברים שלא נולדו מנוגד למצפון של היהודי המאמין, והנשיא הקיצוני הזה תומך בהפלות".

מטה זמני של הארגון הוקם במלון "רדיסון" באחד הפרברים של פילדלפיה. כאן מחלקים לצוותים היוצאים לדרך חומר הסברה, חולצות ושקיות נייר חומות עם ארוחת צהריים. במטה פועל גם מרכז טלפונים. הנמענים אמנם כולם יהודים, אולם לפי מספר טריקות הטלפון, לרובם אין כנראה כוח לדבר על אובמה ורומני.

לין לכטר, שעל הז'קט האדום שלה מתנוססת הסיכה "מיט-צוה", מודה שהיא מעדיפה לחלק את חומר ההסברה במזג האוויר הנעים בחוץ, אבל מישהו צריך להתקשר לתושבים. "ברוב המקרים לא היתה תשובה או לא הסכימו לדבר אתנו. מבין החמישה שהסכימו לדבר, ארבעה מצביעים לרומני, בהם שני דמוקרטים שהחליטו לתמוך הפעם ברפובליקאים. אחד היה בעד אובמה. כולם אמרו שהנושא הכי חשוב בבחירות האלה הוא הכלכלה".

אחת הסיבות שלדבריה היא בחרה להתנדב בניסיון להטות את הקול היהודי בבחירות האלה לטובת רומני היא הרצון לעזור לאנשים כמוה. "יש הרבה יהודים רפובליקאים שחשים מבודדים, כי אולי הם הרפובליקאים היחידים בבניין שלהם או במשפחה שלהם, ובזכותנו הם רואים שיש עוד יהודים שמחזיקים באותם דעות. זה כמו הנאום של קלינט איסטווד, כשעלה לבמה בוועידה הרפובליקאית הארצית, ואמר שגם בהוליווד יש שמרנים - הם פשוט שקטים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ