רצח השגריר בלוב |

אובמה ינסה להימנע מתדמית רופסת בענייני ביטחון

נשיא ארה"ב יהנה בטווח הקצר מהביקורת על רומני ש"רוקד על דם" המהומות בלוב, באופן נטול שיקול דעת. אולם אם יימשכו המהומות, תדמיתו הביטחונית תעמוד בסכנה

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

המנון כוחות המארינס של ארצות הברית נפתח בשבועה להילחם עבור אמריקה "מהיכלי מונטזומה (במקסיקו) ועד לחופי טריפולי (בלוב)". אתמול, 211 שנה לאחר שאמריקה פתחה במלחמתה הראשונה כמדינה עצמאית מול הפיראטים הברברים, נשיא ארה"ב שוב שיגר ללוב את המארינס, והפעם כדי לאבטח את השגרירות בטריפולי ואת הקונסוליה בבנגאזי – שם נהרגו השגריר האמריקאי המוערך כריס סטיבנס ועוד שלושה דיפלומטים אמריקאים.

מותו של השגריר והתמונות של ההסתערות הזועמת על הנציגויות האמריקאיות בלוב ובמצרים יצרו עבור הממשל בוושינגטון אתגר מדיני ופוליטי מורכב. בלוב, הממשל זוקף לזכותו את הפלתו של מועמר קדאפי ללא נפגעים אמריקאים ומבקש להימנע מעימות עם המשטר המתון שנבחר בעקבותיו. במצרים המצב נפיץ עוד יותר, לא רק בשל מעמדה האזורי של קהיר אלא גם בשל רצונו של הממשל לנסות ולטפח יחסים עם הנשיא החדש, מוחמד מורסי. ארגונו, האחים המוסלמים, עוד עסק אתמול בשלהוב היצרים נגד אמריקה ונגד הסרט הפרימיטיבי על "תמימות האסלאם", שהצית את המדורה.

במישור הפוליטי, המשבר השתלט לחלוטין על אמצעי התקשורת אך לא הסיר מסדר היום את מערכת הבחירות לנשיאות. המועמד הרפובליקאי מיט רומני, אולי מפאת הלחץ בו הוא נתון בשל הסקרים הנוטים לרעתו, הזדרז לקשור את אובמה והממשל להודעת טוויטר שפרסמה השגרירות בקהיר שבה היא התנצלה, עוד לפני ההסתערות עליה, על ההסתה נגד האסלאם, ומנכ"ל המפלגה האשים את אובמה בכך שהוא "מזדהה עם התוקפים", לא פחות. במהלך שהיה זוכה אצלנו למשפט "לרקוד על הדם", הוקע רומני כחסר ניסיון ושיקול דעת, גם על ידי רבים במפלגתו.

ההערכה הראשונית היא שהמשבר משחק לידיו של אובמה בשל הפניית הזרקורים מענייני הכלכלה, בהם הוא פגיע, אל עבר ענייני חוץ וביטחון, בהם הוא זוכה מהציבור לציונים גבוהים. אבל ככל שהמהומות תימשכנה, כך יגברו הסיכונים עבור הנשיא, פן תשוב ותדבק בו תדמית של רפיסות, אותה הסיר עם חיסולו של אוסמה בן לאדן, ושל התרפסות לאסלאם, מ"מניעים אישיים" כביכול. שהרי אם כבר אוזכרו אתמול תקדימים היסטוריים, הם לא היו משנת 1801 – אז פרצה מלחמת ברברי – אלא 1979, השנה האחרונה בה נהרג שגריר אמריקאי, באפגניסטאן. בשנה זו אף נוצר התקדים המאיים של תפיסת השגרירות בטהראן ומשבר בני הערובה שמילאו תפקיד מרכזי, לא לשכוח, בהפסדו של הנשיא הדמוקרטי המכהן ג'ימי קרטר לרפובליקאי רונלד רייגן.

לבסוף, אי אפשר שלא להצטרף לתפילתם החרישית של יהודי אמריקה שיוצר סרטון ההסתה שחולל את המהומה, המזדהה בתור ישראלי בשם סם באסיל, יתגלה בסוף כבן עדה אחרת, ושגם תורמיו לא ייחשפו כבני עמינו. רומני אמנם ניסה אתמול לעטוף את הסרט הבזוי הזה במילים יפות על "חופש הביטוי והגנה על עקרונותינו", אך אין בו דבר הראוי להגנה, והוא מסוג הסרטים שבזמנים אחרים, לא רחוקים, כוונו נגד יהודים ותרמו להשמדתם. יהיה עצוב אם יתברר שהוא נוצר בביבים של קיצוניות גזענית נקלית שגם ישראלים ויהודים שוחים בהם, לצערנו, במספרים גדלים והולכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ