השבוע הרע של רומני: יכול להיות שזה נגמר?

המועמד הרפובליקאי מידרדר בסקרים ולא מפסיק לעשות טעויות. השתלחותו באובמה בעת המהומות בלוב חרגה בעיני רוב הציבור מכללי ההתנהגות

חמי שלו, ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו, ניו יורק

לקראת סוף השבוע נדמה היה לחלק מהפרשנים באמריקה שמיט רומני מאבד את זה לגמרי. הדמוקרטים התנפלו עליו, התקשורת בזה לו ורוב חבריו למפלגה הפעילו כיסא מפלט והותירו אותו לבד, רומני ונאמניו מול כל העולם. אחרי השבוע מהגיהינום שעבר עליו, הפרשנים החלו לתהות שמא הגיעה נקודת המפנה, שממנה כבר אין לו דרך חזרה.

השתלחותו של רומני בנשיא ברק אובמה במהלך המהומות בלוב, כשגופותיהם של השגריר כריס סטיבנס ושלושת ההרוגים האמריקאים הנוספים עוד לא הספיקו להתקרר, זיכתה אותו אמנם במחיאות כפיים באגף הניצי-לוחמני של המפלגה, אך בעיני הרוב היא חרגה מכללי ההתנהגות המקובלים לשעת חרום והציגה את רומני באור "לא נשיאותי" בעליל. החלטתו להתמיד במערכה ולהסלים את האשמותיו, גם לאחר שהתברר שאלה מבוססות על הנחות שגויות ומידע מוטעה, רק הכפילה ושילשה את הנזק. בכירי המפלגה הביטו ברומני כלא מאמינים, מילאו פיהם מים וסרבו להתייצב מאחוריו. "אסון מוחלט" כינה זאת אחד מיועציה הבכירים של המפלגה לענייני חוץ.

בחירות 2012: כל הכתבות, הדיווחים, הפרשנויות

המעידה של רומני היא רק האחרונה בשורה ארוכה של תקלות המלוות אותו בכל פעם שהוא מתקרב לענייני חוץ, החל מהתגרויותיו המיותרות ברוסיה ובסין ועד למסעו המביך ורצוף התקלות במהלך הקיץ האחרון בבריטניה, ישראל ופולין. כעת נוסף על כך הלחץ הגובר הנובע מצלילתו של רומני ומהמראתו של אובמה בסקרים שהתפרסמו מאז תום הועידה הדמוקרטית בשארלוט בשבוע שעבר. רומני, כך נראה, פועל מתוך מצוקה, והתוצאות בהתאם.

מיט רומני. מלאכתו מרובה וסיכויים קטנים מיום ליום צילום: רויטרס

הפרשנים השמרנים, שמלכתחילה קיבלו את פניו של רומני כרע במיעוטו, מיהרו להתחיל במנוסה ממה שהצטיירה לפתע כספינתו הטובעת. ג'ורג' וויל וביל קריסטול המוערכים אמרו שלרומני אין סיכוי כל עוד לא יציב אלטרנטיבה אידיאולוגית עקבית מול אובמה, ושמתחיל להיות מאוחר. השדרית לורה אינגרהם פנתה ישירות לרומני ואמרה "אם אינך מסוגל לנצח את אובמה, עם רקורד כמו שלו, אז צריך לסגור את המפלגה ולהתחיל הכול מחדש, עם אנשים חדשים". ראש לימבו, שדר הרדיו וספסר השנאה הרשמי של המפלגה, אמר למאזיניו שאין כל חשיבות אם זה מיט רומני או אלמר פאד, מגיבורי באגס באני, כי ממילא ההצבעה איננה בעדו, אלא נגד אובמה בלבד.

זה הרי היה הרציונל להעדפתו של רומני על פני כל מתחריו הרפובליקאים בעלי המשנה השמרנית הסדורה: היותו ה"אנטי-אובמה" האיש עם הסיכויים הטובים ביותר, לכאורה, להביס את הנשיא השנוא. זה מה ששכנע את האגף השמרני במפלגה, שחשד בדתו וסלד ממתינותו של רומני, לסתום את האף ולהתאחד מאחוריו, לא מאהבת מיט אלא משנאת ברק, למען המטרה הקדושה. מלכתחילה מדובר היה בעסקת תן וקח שכלתנית, נטולת רגש וחסרת חזון, ולכן מן הרגע שהחל לעלות חשש שרומני איננו מסוגל לספק את הסחורה - ושסגנו פול ראיין, המאותגר באמירת אמת, איננו מסוגל למלא את החסר - גם מצג השווא של התמיכה ברומני החל להתפורר.

אולי זה מה שהביא לתזוזה בסקרים: הניסיון המאולץ בוועידה הרפובליקאית להעמיד פנים שרומני הוא מנהיג מוערך או אהוב, לעומת פרץ הרגשות האמיתי והחיבוק החם להם זכה אובמה בשארלוט, בסיועם המשמעותי של רעייתו מישל וקודמו ביל קלינטון. הדמוקרטים הצטיירו לפתע כאנשים חמים, נחושים ופתוחים להצעות, בעוד הרפובליקאים משדרים DOOM AND GLOOM קודרני, נטול בשורה וחסר אופק. הציבור המתלבט לא התקשה להעדיף את האותנטיות על פני המלאכותיות, את האופטימיות על פני ראיית השחורות, והתיקו הנצחי בין אובמה לרומני שנשמר מאז תחילת המרוץ החל בהדרגה להישבר.

השאלה המרחפת עכשיו במסדרונות הפוליטיים היא האם מצבו של רומני טרמינלי והאם מועמדותו, שמלכתחילה נשענה על הרבה מאוד נגד ועל מעט מאוד בעד, איננה עומדת בפני סכנה של קריסה כללית ושל נטישה המונית.

תומכיו של רומני מצביעים על נקודות מילוט רבות שעוד נותרו לו כדי להיחלץ ממה שאריק שרון נהג לכנות כ"קוראלס", המסלול הבלתי-נמנע בדרך לשחיטה פוליטית: הסתבכותו המעמיקה של אובמה בביצה המזרח תיכונית, נתונים כלכליים רעים שיזכירו לאמריקאים את הדברים החשובים באמת וגם הפתעה רבתי כשרומני, אשרי המאמין, יכה את אובמה שוק על ירך בשלושת העימותים הטלוויזיוניים שייערכו במהלך חודש אוקטובר. אבל גם תומכיו האופטימיים ביותר של רומני מודים בסוף השבוע הזה שזמנו קצר, מלאכתו מרובה, וסיכוייו קטנים מיום ליום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ