רומני ממשיך להביך |

צולם בחשאי כשאמר: "47% מהאמריקאים רואים בעצמם קורבנות"

נכדו של ג'ימי קרטר חשף סרטון בו את רומני אמר בין היתר כי מצביעי אובמה תלויים בממשלה. "הם מאמינים שהם זכאים לשירותי בריאות, מזון ודיור מהמדינה"

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

בסרטון וידיאו שעלה אתמול (שלישי) לרשת נראה המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארצות הברית, מיט רומני, מדבר בפני תורמים אמידים, ומביע את דעתו הלא-כל-כך-נעימה על כמחצית מאוכלוסית ארצות הברית. "47 אחוזים מהעם האמריקאי יצביעו לאובמה ויהי מה", אמר רומני, "47 האחוזים האלו תלויים בממשלה, הם מאמינים שהם קורבנות ושהממשלה חייבת לדאוג להם. הם מאמינים שהם זכאים לשירותי בריאות, למזון, לדיור, למה שלא תרצו".

את הדברים אמר רומני בכנס בפלורידה ב-17 במאי השנה. הסרטון הגיע לידי המגזין Mother Jones שהעלה אותו לרשת. מי שסייע להדליף את הסרטון היה נכדו של הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר, ג'יימס, שאיתר את מי שהסריט את דברי רומני בארוע הסגור לתקשורת, וחיבר בינו לבין הכתב של "Mother Jones" דיוויד קורן. לדברי ג'יימס, הוא ניסה לקבל שכר על עבודת התחקיר שעשה, אך זה לא הסתדר עדיין, אך לפחות סבו ברך אותו על עבודה "יוצאת דופן". קרטר בן ה-35 אמר שהציקה לו בין היתר הביקורת שמיט רומני הטיח בסבו, שלאור חולשתו של רומני בתחום מדיניות החוץ נראתה לו "מגוחכת".

בהמשך הקטע הסביר רומני לשומעיו כי 47 אחוזים מהציבור האמריקאי כלל לא משלמים מס הכנסה, ולכן תוכנית ההקלה במיסים שהוא מתכנן להעביר, אם ייבחר, לא משכנעת אותם. בתור מועמד לתפקיד הנשיאות, "תפקידי הוא לא להתייחס לאנשים האלו. לעולם לא אצליח לשכנע אותם לקחת אחריות ולדאוג לחייהם", אמר רומני בסרטון.

המועמד הרפובליקאי מיט רומניצילום: רויטרס

בשיחה עם עיתונאים אמש בקליפורניה נשאל רומני אם הוא חושש שדבריו פגעו בחלקים מהציבור. הוא לא התנצל על שנאמר אך הסביר כי "זה לא נאמר באלגנטיות. דיברתי מהשרוול, בתשובה לשאלה שנשאלה". רומני הבהיר כי הוא "רוצה כמובן לסייע לכל האמריקאים", והוסיף כי כולם זכאים לשגשוג.

במטה הבחירות של הנשיא המכהן ברק אובמה כינו את הסרטון "מזעזע". "קשה לשרת את כל האמריקאים אם אתה מוחק בבוז חצי מהם", ענה מנהל קמפיין הבחירות של אובמה, ג'ים מסינה, בהודעה לתקשורת. 

באותו ארוע התייחס רומני גם לסכסוך הישראלי-פלסטיני ונשמע פסימי באשר לסיכויים לפתרונו. "לפלסטינים אין שום עניין בשלום", אמר, "אני מסתכל על הפלסטינים שלא רוצים שלום בכל מקרה, ומחויבים להרס והשמדת ישראל, ואומר: פשוט אין מצב". רומני אמר שבלית ברירה יש "לקדם את הדברים בצורה הכי טובה שאפשר. אתה מקווה למידה של יציבות, אבל אתה גם מבין שזו תישאר בעיה לא פתורה... אנחנו בועטים את הכדור במגרש ומקווים שמשהו בסוף יקרה ויפתור את זה".

בארוע גיוס התרומות אמר רומני כי גבולה של מדינה פלסטינית אפשרית יעבור "אולי שבעה מייל מתל-אביב", וכי האיראנים "רוצים לעשות בגדה המערבית בדיוק מה שעשו בלבנון, מה שהם עשו ליד עזה: שזה אומר להביא טילים ונשק לגדה המערבית ולאיים על ישראל". ישראל לא יכולה להסכים לזה, המשיך רומני. "לדחוף את הישראלים לוותר על משהו כדי לאפשר לפלסטינים לפעול זה הרעיון הכי גרוע בעולם", סיכם המועמד לנשיאות.

‫דובר הבית הלבן ג'יי קרני מתח ביקורת חריפה על אמירותיו של רומני. "כשאתה נשיא ארה"ב, אתה נשיא של כל העם, לא רק של אנשים שהצביעו בשבילך. הנשיא אמר הרבה פעמים שכולנו ביחד בזה. כשהוא קיבל החלטה להציל את תעשיית הרכב, הוא לא שאל האם 1.1 מיליון עובדים הצביעו בשבילו או נגדו. כשהוא נלחם להעביר את רפורמת הבריאות, הוא לא תהה האם האמריקאים הסובלים ממחלות קודמות יצביעו בשבילו או נגדו ב-2012. הנשיא בהחלט לא חושב שגברים ונשים שמקבלים סיוע של הביטוח הלאומי הם חסרי אחריות או קרבנות, או שהסטודנטים הם חסרי אחריות או קרבנות. הוא בהחלט לא חושב שמשפחות ממעמד הביניים משלמות מעט מדי מסים. בתור מועמד לנשיאות ב-2008, הסנטור דאז ברק אובמה מעולם לא אמר שלא אכפת לו מ-47% מהאוכלוסיה"

בהתייחסו לאמירת המועמד הרפובליקאי על הסכסוך הישראלי פלסטיני, אמר קרני ש"אנו יכולים להסכים על כך שזו בעיה קשה, אך זו גישה שגויה לומר שאנו לא יכולים לעשות שום דבר לגבי זה ויש פשוט לגלגל את זה במורד הדרך. זו לא מנהיגות. זה ההפך ממנהיגות. הנשיא הזה עבד על הנושא הזה מהיום שנכנס לתפקיד. זו סוגיה קשה, אך הסכם השלום הוא באינטרס של הישראלים והפלסטינים וגם של ארה"ב. והנשיא הזה ימשיך לקדם את זה."‬

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ