הרפובליקאים זועמים על אובמה: "לא עומד במחויבות ארה"ב לישראל"

קצת יותר מחודש לפני הבחירות בארה"ב, יחסי ממשל אובמה עם ישראל תופסים יותר ויותר נפח בתעמולת הבחירות של הרפובליקאים

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

קצת יותר מחודש לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב, הנשיא היה רוצה לחסום את "הרעש" סביב הגרעין האיראני כשהוא בדרכו לעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, אולם המחנה הרפובליקאי לא מתכוון לוותר לו בקלות על דברים שאמר של סי-בי-אס בסוף השבוע. אובמה כינה בראיון את ישראל "אחת מבעלות הברית הקרובות שלנו באזור" (והפרשנים מימין שאלו: האם הנשיא הוריד את ישראל בדרגה? את מי שהוא מחשיב לבעלת ברית קרובה יותר, סעודיה? טורקיה? או אולי מצרים?). אובמה נשאל גם על לאיראן. "כשזה נוגע לביטחון הלאומי שלנו, כל לחץ שאני מרגיש קשור לשאלה מה נכון בשביל העם האמריקאי, ואני עומד לחסום כל רעש שמגיע מבחוץ".

הרפובליקאים מיהרו למתוח ביקורת חריפה על דברי הנשיא. מנהיג הרוב בבית הנבחרים, אריק קנטור, ערך השוואה בין מיט רומני - "האיש שמכיר בחשיבות הברית שלנו עם ישראל והסכנה שמציבה איראן הגרעינית" – לבין אובמה, "שגימד את דאגת המדינה היהודית בנושא הנשק הגרעיני של איראן והגדירה בתור 'רעש'". אפילו מחלקת המדינה של אובמה עצמו רואה באיראן "מדינת החסות הכי פעילה לטרור", וזה ברור שקידום הנשק הגרעיני של איראן מציבה איום לא רק בפני ישראל, אלא גם ארה"ב".
יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, אילאנה רוס לטינן, אמרה ש"הנשיא וארה"ב צריכים להיות איתנים במחויבותם לעמוד לצד בעלת הברית הכי נאמנה שלנו. אובמה לא עמד בזה, וזו אחת הסיבות שאנו זקוקים למיט רומני בבית הלבן".

מנכ"ל הקואליציה הרפובליקאית היהודית, מאט ברוקס, אמר ש"הדאגות המבוססות היטב של ישראל מהמשך פעילות הגרעין של איראן הן לא 'רעש'". לדבריו, באמצעות "ההתעלמות מהדאגות הלגיטימיות האלה הנשיא מפגין תמימות נוסח ג'ימי קרטר בכל הקשור למדיניות החוץ של ארה"ב - ובתקופה מסוכנת זו, זה מעמיד בסכנה את ארה"ב ואת בעלות בריתה מסביב לעולם".

אובמה לאחר שנחת היום בניו יורקצילום: רויטרס

יו"ר המפלגה הדמוקרטית, דבי וסרמן שולץ, אמרה בתגובה לביקורת על אובמה כי "הנשיא גאה לעמוד לצדה של ישראל בכל צעד של הדרך - צבאית, כלכלית ודיפלומטית - בעוד הרפובליקאים מנסים להפוך את תמיכת ארה"ב בישראל למשחק פוליטי. הרטוריקה המפלגת והמטעה של קואליציית הרפובליקאים היהודים זה בדיוק מסוג 'הרעש' שהנשיא אובמה התכוון אליו בראיון שלו"

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, ניסה למזער נזקים בתדרוך הכתבים היום, כשהסביר ש"הנשיא הבהיר שמחויבותו ומחויבות המדינה הזו לישראל ולביטחונה חזקה מתמיד ובלתי שבירה. ברור שמדי פעם יש הרבה רעש סביב הנושא הזה. הנקודה של אובמה היתה ברורה: שמטרתו היא לנקוט בכל צעד אפשרי לחזק את ביטחון ישראל בתור חלק מהשותפות האיתנה שלנו. זה נעשה באמצעות שיתוף פעולה ברמה חסרת תקדים של הממשל הזה עם ישראל, ועל כך העידו בכירי ממשלת ישראל, כולל שר הביטחון אהוד ברק. הנשיא מאמין שחלון ההזדמנויות לפתור את הסוגיה באמצעים דיפלומטיים לא יישאר פתוח לעד, והוא שומר על כל האופציות על השולחן". 

קרני הוסיף שהנשיא ינצל את נאומו באו"ם ביום שלישי בין היתר כדי להבהיר שוב כי "אסור לאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני". קרני גם דחה שוב את הביקורת של הרפובליקאים על כך שהנשיא אובמה מצא זמן להתארח בתוכנית טלוויזיה, אך לא מצא זמן להיפגש עם ראש ממשלת ישראל. הוא הסביר שוב שהשניים לא יהיו בעיר באותו הזמן, כי נתניהו ייפגש עם שרת החוץ הילרי קלינטון בניו יורק והזכיר כי רק באחרונה שוחח אובמה "יותר משעה עם ראש הממשלה נתניהו ונפגש איתו יותר מכל מנהיג זר אחר".

נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, שכהרגלו מושך הכי הרבה תשומת לב שלילית בעצרת הכללית של האו"ם, כולל הפגנות מחאה נגדו שנערכו לא רחוק מבניין האו"ם, סיפק זווית משלו על תוכנית הגרעין של ארצו והאפשרות למבצע הצבאי של ישראל. בראיון לסי-אן-אן אמר הנשיא האיראני ש"הציונים ידועים בהרפתקנות שלהם ואוהבים לפברק דברים, הם רואים את סוף הפסוק בשבילם ומחפשים הזדמנויות חדשות", אך לארצו "יש זכות להגן על עצמה ונעשה זאת." נשיא איראן תהה גם "מדוע העולם חייב להתנהל בצורה כזאת המאפשרת לאדם לאיים על מדינה עשירה ובעלת שורשים עתיקים כמו איראן, בהתבסס על המצאה?"

אחמדינג'אד הדגיש גם שאין לו שום דבר נגד יהודים, ו"יש יהודים המתגוררים באיראן שאנחנו מאוד קרובים אליהם, יש מוסלמים שמתחתנים עם יהודים". אחמדינג'אד גינה בראיון את הסרט האנטי-מוסלמי שצולם בקליפורניה והופץ לפני כשבועיים ביוטיוב: "אנו מגנים כל מעשה פרובוקטיבי שפוגע ברגשות הדתיים של כל עם. אנו גם מגנים קיצוניות מכל סוג. להעליב את הנביא הקדוש זה די מכוער, זה לא קשור לחופש או חופש הביטוי. זה ניצול החופש, ובמקומות רבים זו עבירה. אך אנו מאמינים גם שצריך ליישב דברים כאלה באווירה הומאנית". כשנשאל ספציפית לגבי התנהגות המפגינים המאיימים על הסגל הדיפלומטי של ארה"ב במזרח התיכון, התחמק ואמר שאינו יכול לומר לאנשים או מדינות אחרות מה לעשות, וכי "קיצוניות מולידה קיצוניות".

בתגובה אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני "הנשיא אחמדינג'אד אומר לעתים קרובות דברים מטופשים, פוגעניים ולפעמים בלתי מובנים. מה שהוא צריך לעשות זה להתרכז בכישלון הממשלה שלו לעמוד במחויבויות הבינלאומיות שלה והחלטות מועצת הביטחון של האו"ם". קרני הדגיש שהלחץ על איראן יימשך, וש"כל האופציות, כולל האופציה הצבאית, נותרו על השולחן כשזה נוגע למחויבות של הנשיא (אובמה) למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ