אדלסון בראיון נדיר: אתרום "כל מה שדרוש" כדי להביס את אובמה

מכתבה נרחבת של אתר "פוליטיקו" על המיליארדר היהודי-אמריקאי בן ה-79 עולה כי שבר שיא בסך תרומותיו הפוליטיות, שהגיעו ל-70 מיליון דולר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שלדון אדלסון קבע ב-2012 שיא בתרומות פוליטיות, כשתרם לרפובליקנים סכום של כ 70 מיליון דולר, כמעט פי שלושה מהסכום הקודם הגבוה ביותר, כך פורסם היום (שני) בכתבת פרופיל על המיליארדר היהודי-אמריקאי באתר החדשות "פוליטיקו".

אדלסון, בן 79, יו"ר "לאס וגאס סאנדס קורפ'", מסמל את העידן החדש במסע הבחירות בארה"ב, שבו צובר תורם עשיר אחד עוצמה פוליטית אדירה באמצעות מימון הוצאות בלתי מוגבלות של ארגונים המכונות "ועדות פעולה פוליטיות". ארגונים אלה מממנים מודעות בחירות במיליוני דולרים למען מועמדים שונים. אדלסון אמר בראיון נדיר לכלי תקשורת כי הוא מתכנן להוציא כמאה מיליון דולר - "כמה שיהיה נחוץ" - כדי להביס את נשיא ארה"ב ברק אובמה בבחירות שייערכו ב-6 בנובמבר, עמדה שהביע גם בראיון למגזין הכלכלי "פורבס" ביוני.

לפי הדו"חות, שהוגשו לוועדת הבחירות הפדרלית, אדלסון ואשתו מרים תרמו כ-37 מיליון דולר, כולם כמעט לארגונים התומכים במועמדותו של מיט רומני, ולפני כן לניוט גינגריץ' ולחברים במפלגה הרפובליקנית שהתחרו על מושבים בקונגרס ובסנט האמריקאים. שאר הסכום נמסר ככל הנראה לארגונים הפטורים ממס, שאינם חייבים לדווח על התורמים להם. "פוליטיקו" דיווח כי ארגונים כאלה קיבלו בין 20 ל-30 מיליון דולר מאדלסון, אך לא מסר פרטים נוספים.

שלדון אדלסון במלון שבבעלותו במקאו, בתחילת השבועצילום: רויטרס

"פורבס" מעריך שרכושו של אדלסון הוא כ-20.5 מיליארד דולר, שאת רובם עשה מפריחת בתי הקזינו שלו במקאו שבסין, שהם מטרה לחקירות ולתביעות משפטיות בארה"ב ובמקאו. השיא הקודם במתן תרומה למסע בחירות הושג על ידי ג'ורג' סורוס, שתרם ב-2004 כ-27.5 מיליון דולר בניסיון - שעלה בתוהו - להביס את ג'ורג' וו. בוש.

אדלסון היה כמעט התורם הגדול היחיד שתמך במועמדותו של יו"ר בית הנבחרים לשעבר, ניוט גינגריץ', לנשיאות. הוא ובני משפחתו תרמו כ-20 מיליון דולר ל Our Future Winning, ארגון שתקף את רומני ואת כל מי שניסה להתחרות על המועמדות לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית.

שלדון ומרים אדלסון תרמו בין השאר 10 מיליון דולר ל Restore Our Future המצדד ברומני, 5 מיליון דולר ל-YG Action Fund, קרן המנוהלת על ידי עוזרים לשעבר של אריק קנטור, שהיה מנהיג הרוב בסנאט, ועוד 5 מיליון דולר ל-Leadership Fund, קרן הקשורה ליו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ