מועמד פצצה |

החלום הרפובליקאי שהוא נתניהו

ראש הממשלה הוא רפובליקאי מבחינה כלכלית ומדינית כאחד. רבים מהשמרנים בארה"ב ודאי מפנטזים עליו כמחליפו המושלם של רומני הביש-גדא

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

רפובליקאים רבים ראו אתמול (חמישי) בטלוויזיה את ראש הממשלה כשהוא בפני העצרת הכללית של האו"ם ובוודאי חלמו בהקיץ על פנטזיה מושלמת: למה הוא לא היה יכול להיות המועמד שלנו, הם שאלו את עצמם, במקום למה לא היינו יכולים לשגר אותו לזירה מול , במקום את רומני הכושל? הרי נתניהו רהוט יותר וכריזמטי יותר ומשכנע יותר מרומני, בעיקר באנגלית.

הוא תקיף יותר, עקבי יותר, אידיאולוגי יותר, נאמן יותר לעקרונות הנציים והשמרניים השולטים היום במפלגה. הוא מדבר בשפה שלנו וחושב "בראש שלנו", כפי שאמר ליועץ המשפטי של משרד ראש הממשלה, שפוטר מיד עם עלייתו של נתניהו לשלטון בשנת 1996. אני חושב רפובליקאית, אמר פעם נתניהו, בשיחה עם אלון פנקס.

נתניהו לא היה נבחר בפריימריז כמועמד של פשרה וככורח המציאות, כי בניגוד לרומני, הוא רפובליקאי אשכרה, "מקוי האמיתי", כפי שאומרים באמריקה, מי שמאמין ופועל מתוך העקרונות שנמצאים היום במרכז הלב הפועם של המפלגה. מבחינה כלכלית, הוא נציגם הנאמן של אנשי "מסיבת התה" ואוהדי סגן הנשיא פול ראיין, המאמינים בשוק חופשי, בצמצום תקציבים, במעורבות ממשלתית מינימלית, בביטול מדינת הסעד, באחריותו של כל אדם לגורלו. מבחינה חברתית הוא שותף לחשדנותם העמוקה של רפובליקאים מובילים, כמו ניוט גינגריץ', כלפי ליברלים דקדנטיים - בעיקר אם הם יהודים - ומזדהה עם טינתם כלפי עולם האקדמיה, תעשיית הבידור, אמצעי התקשורת, מכוני הסקרים וכל שאר השותפים לקנוניה הגדולה שנועדה להשתיק את "העם" ואת נציגיו האותנטיים ולשמר את ההגמוניה השמאל. וגם הוא, כמוהם, כרת ברית עם הדתיים והפונדמנטליסטים כנגד מי שרואים עצמם כ"כוחות הקידמה".

מבחינה מדינית, כפי שהדגים היטב בנאומו, נתניהו הוא נציג נאמן של האגף הנצי והניאו-שמרני של המפלגה הרואה את העולם במונחים של שחור לבן, של מאבק אין קץ בין הטוב לרשע, של הפגנת כוח כתרופה לכל מצוקה מדינית. כמוהם, כפי שאמר בנאומו, הוא רואה את כוחות החושך של האיסלאם הקיצוני כגרמניה הנאצית וכרוסיה הסובייטית, ולכן המודל לחיקוי שלו הוא וינסטון צ'רצ'יל, כפי שהגיבור הנערץ עליהם הוא רונלד רייגן. הוא תמך במלחמה בעיראק, קורא למלחמה באיראן ועל הפלסטינים, כמובן, אין צורך להכביר מילים, לפחות לא בדור הזה.

נתניהו נואם בפני עצרת האו"ם, אתמול. מדבר אמריקאית יסודיתצילום: אי-אף-פי

נתניהו, עושה רושם, אפילו בקיא יותר ומעורה יותר מרומני בעולם התרבותי של הבוחר האמריקאי הממוצע ומסוגל לדבר אתו בשפתו, בלי שהדבר ייראה מאולץ. כשנתניהו מזכיר את ג'ון קנדי, כשהוא נוטל דוגמה מהפוטבול האמריקאי, כשהוא משווה את איראן לאל-קאעדה ולמפציץ תימותי מקווי מאוקלהומה, כשהוא מדבר על "הברווז הגרעיני" וכשהוא שולף דיאגרמה פשטנית ברמה של ילדים בכיתה ד' המזכירה את הפצצה שמפילה בפח את התן בסרטים המצויירים של לוני טונס על הרודראנר - הוא מדבר באמריקאית יסודית, יש שיאמרו פשטנית, הנוגעת בכל כפתורים הנכונים.

נתניהו לא היה מסתבך בכל אותם זיגזגים מביכים והצהרות מיותרות המרסקות עתה את מועמדותו של רומני. עתיר ניסיון צבאי ומדיני, נתניהו לא היה נחשב לנחות מול אובמה דווקא במדיניות חוץ וביטחון. הוא לא היה מצטייר כעשיר מנותק שבז לאנשים פשוטים, אולי משום שהעושר המופלג הוא מציאות אצל רומני אבל רק שאיפה בוערת אצל נתניהו.

נתניהו איננו יכול להתכחש לעובדה שהוא רפובליקאי בכל רמ"ח אבריו, וגם לאובמה אין שום ספק, גם כשנתניהו משתדל להלך בין הטיפות, כפי שנהג השבוע באו"ם - במיוחד , מי שהפך לדמות הפוליטית הבולטת ביותר באמריקה מלבד שני המועמדים עצמם בשל תמיכתו הנדיבה במועמד הרפובליקאי, יושב ביציע ומריע לנאומו של ראש הממשלה הישראלי.

כמובן שעדיין נותרה הבעיה הפעוטה שנתניהו נולד בתל אביב, נתון שלכאורה פוסל אותו מלשמש כנשיא ארצות הברית, אבל את רוב הרפובליקאים זה לא ממש ירתיע. אם אובמה, שנולד בקניה לאימא קומוניסטית ולסבא ג'יהאדיסט, יכול לזייף תעודת לידה מהוואי, זה רק צודק שנתניהו יורשה להציג תעודת לידה מפילדלפיה, למשל, העיר שבה גדל, שבה רכש את השכלתו, שבה למד לאהוב ולהעריך את אמריקה, בוודאי יותר מהדמוקרטים השמאלנים והיהודים יפי הנפש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ