נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

המרוץ לנשיאות ארה"ב יגיע השבוע לאחת מנקודות השיא שלו, בשעה שביום רביעי הקרוב יתקיים באוניברסיטת דנוור שבקולרדו עימות ראשון בין הנשיא ברק אובמה למועמד המפלגה הרפובליקאית, מיט רומני.

העימות יהיה ההזדמנות הראשונה של הבוחרים לצפות בשני המועמדים זה מול זה ולהשוות ביניהם. לפי הערכות, 50 עד 60 מיליוני בני אדם צפויים לצפות בעימות, פי שניים ממספר הצופים בוועידות הארציות של המפלגות שהתקיימו בחודש שעבר. בזמן הנותר עד הבחירות שיתקיימו בשישה בנובמבר, יערכו שני עימותים נוספים בלונג איילנד ובפלורידה. סקרי דעת קהל אחרונים מצביעים על יתרון לאובמה על פני רומני. לפי סקר גאלופ מוביל אובמה עם 49% לעומת 44% בלבד לרומני. לפי סקר של הוושינגטון פוסט מוביל הנשיא על פני יריבו הרפובליקאי בשני אחוזים בלבד, 49% לעומת 47%, אולם במדינות המפתח עולה הפער ל-51% לעומת 42%.

שני המועמדים מתכוננים בקדחתנות לקראת העימות. אחת הסוגיות המרכזיות שצפויות לעלות בעימות היא מדיניות החוץ, שנחשבת לנקודת תורפה בולטת במסע הבחירות של רומני. עד כה, הוא האשים את אובמה בהידרדרות מעמדה של ארה"ב בעולם, הבטיח שינהג אחרת ושלא יתנצל בשביל אמריקה. אולם, רומני מיעט להיכנס לפרטים בסוגיה זו, וממה שסיפק עד כה התקבל הרושם כי הוא אינו מציע מדיניות שונה בצורה משמעותית מזו של אובמה, לא בשאלת הגרעין האיראני ולא בנוגע ללוח הזמנים של הנסיגה מאפגניסטאן.

אובמה באירוע בחירות בנוואדהצילום: רויטרס

הוא מתח ביקורת על הנשיא וטען כי תגובתו להפגנות המחאה בעקבות הסרט שלעג למוחמד היתה רופסת. עם זאת, הוא גם אמר כי ברצונו להתקרב למצרים כדי שהממשלה החדשה תבין ש"כדאי להיות בעלת ברית קרובה של ארה"ב".

בשלב מסוים, העמימות הזאת החלה לעורר חוסר נוחות אפילו בקרב רפובליקאים שמרנים שתהו בקול אם לרומני יש באמת מדיניות חוץ. בשבוע שעבר, הציג רומני לראשונה נאום שהתמקד במדיניות חוץ, ובמיוחד במזרח התיכון. דבריו נאמרו בזירה לא ידידותית במיוחד - בכנס היוזמה הגלובאלית של ביל קלינטון בניו יורק, שהתקיים בשולי העצרת הכללית של האו"ם.

רומני הבהיר בדבריו שהוא מפרש את האביב הערבי במונחים כלכליים, וכי הפיתוח הכלכלי הוא התרופה הטובה ביותר לסכנות הטמונות בטלטלה הנוכחית והבעיות המבניות של האזור. כשהזכיר את מוחמד בועזיזי, שהצית את עצמו בדצמבר 2010 במחאה על יחס השלטונות כלפיו ונחשב לאחד מסמלי האביב הערבי, ציין רומני דברים המיוחסים לרוכל התוניסאי: "אני אדם פשוט, אני רק רוצה לעבוד".

ארה"ב, אמר רומני, יכולה לסייע באמצעות קידום היזמה החופשית במזרח התיכון וחתימה על "הסכמי שגשוג" עם המדינות השונות, שכוללים הסרת מגבלות סחר בתמורה למאבק נגד השחיתות ופיתוח המוסדות השומרים על שלטון החוק, חופש העיסוק ושקיפות.

רומני המשיך היום (שני) בניסיונו להציג משנה סדורה בענייני חוץ ובמאמר שפורסם ב"וול סטריט ג'ורנל" בכותרת "כיוון חדש למזרח התיכון" מתח המועמד הרפובליקאי ביקורת על הנשיא והתייחס ל"טבח עשרות אלפי חפים מפשע בסוריה", העלייה לשלטון של האחים המוסלמים במצרים, רצח השגריר האמריקאי בלוב ודהירתה של איראן לקראת הפצצה הגרעינית, שעה היא "מאיימת להשמיד את ישראל".

רומני הדגיש את התפקיד הייחודי של ארה"ב בעולם, שנפגע בגלל מדיניות אובמה, שאינו מבין ש"היעדר הנחישות האמריקאית מעודד תוקפנות ואי-סדר". לדבריו, אובמה הגדיר את ישראל כ"בעלת ברית קרובה" במקום להגדירה "כידידתנו הקרובה" ביותר במזרח התיכון ואינו מתייחס ברצינות לחששות של ישראל בנוגע לאיראן, ובזמן ש"ישראל זקוקה לארה"ב שתהיה לצדה, הוא סירב להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו". הוא, לעומת זאת, היה משקם את עוצמתה של ארה"ב ומבהיר לאיראן "בצורה שהאייתולות יאמינו לנו שנשק גרעיני אינו מקובל על אמריקה". רומני אף הדגיש כי הוא היה מונע יצירת פער כלשהו בין עמדות ארה"ב לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ