התקווה האחרונה של רומני

מחר יתקיים העימות הראשון בין המועמדים לנשיאות ארה"ב. המועמד הרפובליקאי מפגר בסקרים ויצטרך לשלוף שפן מהכובע כדי לשפר את מצבו

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

בפוטבול האמריקאי, מהלך "הייל מרי" פירושו זריקה נואשת וארוכת טווח שנועדה להשיג טאצ'דאון בשניות האחרונות של המשחק, כדי להפוך הפסד בטוח לניצחון דרמטי. המורמונים אמנם אינם משוכנעים כאחיהם הנוצרים שמריה הקדושה הרתה את ישו בעודה בתולה, אבל לדעת רוב המומחים, גם מיט רומני יזדקק ל"הייל מרי" בעימות הטלוויזיוני שלו, מחר בדנוור, עם הנשיא ברק אובמה, אם ברצונו לחולל מהפך שימנע את מה שמצטייר בשבועות האחרונים כהפסדו הוודאי בבחירות הקרובות. רומני, בלשוננו, חייב ניצחון רב-שערים, בעוד אובמה יוכל להסתפק בתיקו.

העימות, שיוקדש לענייני פנים וכלכלה, הוא אמנם רק הראשון מבין שלושה, אבל הוא נחשב למכריע מכולם, בעיקר לרומני. במדינות רבות, ובהן כאלה שיכריעו את המרוץ, ההצבעה כבר החלה, או שהיא תחל בימים הקרובים, ועד ליום הבחירות ב-6 בנובמבר צפויים למעלה משליש מהאמריקאים להצביע. רומני חייב להשיג ניצחון כאן ועכשיו, בסיבוב הראשון, לפני שניצחון של אובמה יתקבע בתודעה הלאומית כעובדה מוגמרת ובוחרים מתלבטים יעדיפו להצטרף לעגלת המנצח ולתת לנשיא את קולם.

אף ששני הצדדים נשבעים ברצונם לקיים דיון רציני, מעמיק ופורה, יועציהם מחפשים בקדחתנות את נקודות התורפה שיפילו בפח את יריביהם ומנסים להמציא את שורות המחץ - המכונות כאן "ZINGERS" - שייחרתו בזיכרון ואולי גם יכריעו את המערכה. כל אחד מייחל לכך שיריבו יתרסק, כפי שקרה לג'רלד פורד ב-1976 כשטען שפולין איננה נתונה לדיכוי סובייטי, או שהוא בעצמו יצליח להשחיל משפט משתק כמו "האם מצבכם טוב יותר מלפני ארבע שנים" שעמו רונלד רייגן הלם בג'ימי קרטר ב-1980. או, ממקומותינו, "תסתכל לי בעיניים ביבי", שעמו ריסק איציק מרדכי את ארשת הביטחון העצמי של נתניהו וסלל את הדרך לניצחונו של אהוד ברק ב-1999.

ג'רלד פורד בעימות ב-1976:

לשם כך, רומני מקדיש לאחרונה את רוב זמנו לשינון החומר ולסימולציות חוזרות ונשנות שבהן הסנטור רוב פורטמן ממלא את מקומו של אובמה. במקביל, שוקד המטה שלו על הנמכת ציפיות, תוך שהוא מפליג בתיאורים נלהבים על כישרונו הרטורי של אובמה, והכל כדי להכשיר את הקרקע לספין הדרמטי שיבוא לאחר מעשה, שבו יצויר הפסד כתיקו, תיקו כהכרעה וניצחון בנקודות כמהלומת נוק-אאוט שממנה אובמה יתקשה להתאושש. אובמה, כמובן, נוהג בדיוק באותה הצורה, אף שזמנו קצר באופן משמעותי כי מלאכתו כנשיא מרובה.

רומני צפוי להרוויח מהעובדה שהוא מתייצב לראשונה על אותה הבמה כשווה ערך לנשיא, וגם אין לשכוח שבעימותים שנערכו בפריימריז הרפובליקאים הוא התגלה כפולמוסן קשוח, על אף חולשתו למעידות תקופתיות מביכות, שהבולטת בהן היתה הצעתו בשידור חי למושל טקסס ריק פרי להתערב על עשרת אלפים דולר. אובמה, מצדו, ידוע כרטוריקן מזהיר כשהטלפרומפטר לפניו אבל וכחן לא קטן גם בלעדיו, אחרת לא היה מביס בעימותים את הילארי קלינטון ואחריה את ג'ון מקיין.

מדובר, אם כן, בהתמודדות מרתקת בין שני פוליטיקאים עתירי ניסיון ובקיאים בחומר, שעשויה ליצור דרמה פוליטית ולהשפיע על תוצאות המרוץ, למרות הסקרים ועל אף המומחים, וגם לספק ניצוצות של ריאליטי טלוויזיוני במיטבו, בעיקר אם ייחשף, שבנוסף ליריבותם הפוליטית והאידאולוגית, שני המועמדים גם לא כל כך סובלים האחד את השני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ