רגעי הקסם של העימותים לנשיאות ארה"ב

בעוד אובמה ורומני מכינים את עצמם למאבק הטלוויזיוני ביום רביעי, זו הזדמנות טובה להביט בכמה מהרגעים הגדולים בתולדות העימותים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

המרוץ לנשיאות ארה"ב יגיע מחר (רביעי) לאחת מנקודות השיא שלו, כשהנשיא ברק אובמה והמועמד הרפובליקאי מיט רומני יתייצבו לעימות ראשון באוניברסיטת דנוור שבקולורדו. העימות יהיה ההזדמנות הראשונה של הבוחרים לצפות בשני המועמדים זה מול זה ולהשוות ביניהם. לפי הערכות, 50 עד 60 מיליוני בני אדם צפויים לצפות בעימות, פי שניים ממספר הצופים בוועידות הארציות של המפלגות שהתקיימו בחודש שעבר.

בזמן הנותר עד הבחירות, שיתקיימו ב-6 בנובמבר, יערכו שני עימותים נוספים בלונג איילנד ובפלורידה. סקרי דעת קהל אחרונים מצביעים על יתרון לאובמה על פני רומני. לפי סקר גאלופ מוביל אובמה עם 49% לעומת 44% בלבד לרומני. לפי סקר של הוושינגטון פוסט מוביל הנשיא על פני יריבו הרפובליקאי בשני אחוזים בלבד, 49% לעומת 47%, אולם במדינות המפתח עולה הפער ל-51% לעומת 42%.

העימותים הטלוויזיוניים, שהחלו בשנת 1960, סיפקו לצופה האמריקאי רגעים גדולים, והיוו פעמים רבות גורם שהכריע את הבחירות. הנה כמה דוגמאות לעימותי עבר:

ריצ'רד ניקסון מזיע ומתפתל על כסאו

העימות הטלוויזיוני הראשון בין מועמדים לנשיאות נערך ב-1960, בין ג'ון פ' קנדי יפה-התואר והכריזמטי לבין ריצ'רד ניקסון, הפחות יפה ופחות כריזמטי. קנדי נראה רגוע ושליו בעוד שניקסון הזיע ונראה לא מגולח. אלה שצפו בוויכוח בטלוויזיה אמרו שקנדי ניצח בדיון. הוא גם ניצח בבחירות.

ג'רלד פורד: אל תחששו מברית המועצות

"ברית המועצות לא שולטת על מזרח אירופה", טען פורד ב-1976, בוויכוח עם ג'ימי קרטר. אלה היו חדשות לצופים ולרוב תושבי מזרח אירופה. יתכן שהחלק הטוב ביותר בוויכוח הזה היה התערבותו של המנחה מקס פרנקל מהניו יורק טיימס. פורד הובס בבחירות.

רונלד רייגן מנצל את גילו למטרות פוליטיות

רייגן כבר היה זקן ב-1984 – בן 73. הוא היה הנשיא המבוגר ביותר בהיסטוריה, ורחשו שמועות שגילו משפיע על ביצועיו. בוויכוח עם וולטר מונדייל נשאלה השאלה, בעקבות השמועות האלה, אם יוכל להתמודד עם לחצי הנשיאות. רייגן ענה באחת מתשובותיו המפורסמות ביותר: "אני לא אנצל למטרות פוליטיות את גילו הצעיר וחוסר ניסיונו" של יריבו. מונדייל היה אז בן 56. אבל דברי רייגן עוררו צחוק והוא נבחר מחדש.

מייקל דוקאקיס על עונש המוות

דוקאקיס, שהתנגד לעונש המוות, נשאל בוויכוח שנערך ב-1988 נגד ג'ורג' בוש האב אם ישנה את דעתו אם מישהו יאנוס וירצח את אשתו קיטי. במקום לתקוף בחזרה, להתנגד לשאלה ולנזוף בשואל, ענה דוקאקיס: "לא, אני לא אשנה את דעתי ואני חושב שאתם יודעים שאני מתנגד לעונש המוות כל חיי". רוג'ר סיימון כתב ב-2007 ב"פוליטיקו" כי "כל מועמד אחר היה מצליח להתגבר על השאלה הראשונה, אבל לא דוקאקיס. השאלה הרסה אותו כי הקור שבקע ממנו כבר נחשב לאחת הבעיות העיקריות שלו".

הסנטור דן קווייל על ג'ון קנדי

הפעם מדובר לא בשני מועמדים לנשיאות אלא בין שני מועמדים לתפקיד סגן הנשיא. השנה היא 1988 ודן קווייל, ש"רץ" לצדו של ג'ורג' בוש האב, פיתח הרגל להשוות את עצמו לג'ון קנדי. הסנטור לויד בנטסן הוריד אותו במהירות לקרקע כשאמר: "סנטור, אתה לא ג'ון קנדי". אחרי שהתשואות שככו, קווייל נראה פגוע ואמר שדברי בנטסן "לא היו במקומם". הוא ובוש ניצחו בבחירות.

ג'ורג' בוש האב מנסה להציץ בשעון

אולי משעמם לענות על שאלות של אזרחים מודאגים, אך אתה לא אמור להראות את זה לעיני כולם. בשנת 1992 נערך ויכוח בין ג'ורג' בוש האב לבין ביל קלינטון. קלינטון הקשיב בתשומת לב לאחד האנשים שישבו בקהל אך לעומתו, בוש הביט בהפגנתיות בשעונו. בוש גילה לאחר מכן על מה חשב כשהציץ בשעון: "עוד 10 דקות מזיבולי השכל האלה". בוש הפסיד בבחירות.

אל גור מנסה להפחיד את ג'ורג' בוש הבן

בעימות שנערך לקראת הבחירות של 2000, התרומם בוש מהכיסא ופסע קדימה שעה שדיבר על ההבדלים בינו לבין אל גור, וכי הוא "יכול לבצע דברים". בזמן שבוש דיבר, גור קם על רגליו וצעד ביהירות אל יריבו, כאילו הוא מתכונן להתקוטט אתו. בוש פטר אותו בניד ראש, וגור נראה מטופש למדי. היו שמועות שגור למד לפני הדיון כיצד להציג תדמית קשוחה יותר. אך מסתבר שהרחיק לכת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ