העימות היום |

רומני חייב לתקוף, לאובמה אסור למעוד

דריכות בארה"ב לקראת העימות הראשון בין המועמדים לנשיאות. נושאי פנים כמו כלכלה, מסים, רפורמת בריאות, נשק ומהגרים בלתי חוקים יהיו במוקד

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

הלילה (רביעי) יעלו נשיא ארה"ב ברק אובמה ויריבו הרפובליקאי מיט רומני יחד על הבמה באוניברסיטת דנוור שבקולורדו, ובמשך שעה וחצי ינסה כל אחד מהם לשכנע את הצופים שהם רוצים לראות אותו ולא את היריב בסלון שלהם בארבע השנים שלאחר הבחירות. פעילי שתי המפלגות מארגנים ברחבי ארה"ב מסיבות צפייה (עם כיבוד קל ודיונים שאחרי), וגם בקרב הצופים מן השורה יש המתכננים שעשועים דוגמת התערבויות על כוסית אלכוהול על כמה פעמים מועמד זה או אחר יפלוט ביטוי מסוים בעימות. 

האם העימותים הטלוויזיוניים באמת יכולים לשנות את כללי המשחק או שמדובר בעיקר בבידור שחשיבותו נופחה מעל ומעבר לכל פרופורציה? העימותים בהחלט סיפקו מאז שנות ה-60 כמה רגעים הזכורים היטב - הביצוע העצבני של ניקסון בעימות מול קנדי, הבדיחה של רונלד רייגן בן ה-73 שהוא "לא עומד להפוך את הגיל לסוגיה בבחירות האלה ולנצל את גילו הצעיר ואת חוסר הניסיון" של יריבו וולטר מונדייל (בן ה-56), התשובה הרגועה מדי של המועמד הדמוקרטי מייקל דוקאקיס על השאלה אם יתמוך בעונש מוות אם אשתו קייטי תיאנס ותירצח (דוקאקיס השיב בשלילה), האנחות של אל גור בעימות מול ג'ורג' וו. בוש ובאחד העימותים הליכה מאיימת לקראתו.

אך היסטוריונים המתמקדים בחקר הפוליטיקה האמריקאית פסקו שלעימותים יש מעט השפעה על התוצאות הממשיות, ומי שהוביל בסקרים לפני העימותים גם צפוי לנצח. מנגד, הסטטיסטיקה גם חוזה כישלון בבחירות לנשיא המכהן כשהכלכלה בקרשים, ואובמה מצליח בכל זאת להוביל בסקרים, ולכן בעבור מיט רומני, זו כמעט הזדמנות אחרונה לנסות להטות את כף המאזניים לטובתו.

המועמד הרפובליקאי בבחירות הקודמות, הסנטור ג'ון מקיין, אמר בראיון לסי-אן-אן שהוא לא מצפה שהעימות ישנה את כללי המשחק, "כי הכל מתוסרט מדי", אך הציפיות הגבוהות מביצועיו של אובמה בעימות הזה הן הסיכוי הטוב ביותר של רומני לצבור נקודות בביצוע נטול מעידות. 

בשלב זה, שני המועמדים כבר עברו על כל שאלה אפשרית הקשורה למדיניות הפנים שעשויה לעלות בעימות: מצב הכלכלה, מדיניות המס,  עתיד רפורמת הבריאות, המהגרים הבלתי חוקיים, הנשק. רומני ינסה לטעון שאובמה קיבל הזדמנות לקדם כל יוזמה שעלתה על רוחו, אך נכשל במשימה לצמצם את הגירעון ולהתניע את הצמיחה הכלכלית. לאובמה תהיה בעיה אם רומני ידחק אותו לפינה עם הטענה שהוא נכשל בתפקיד ומנסה להפיל את האשמה על קודמו ועל הרפובליקאים בקונגרס שאינם משתפים פעולה עמו. מועמד מצטדק לא נראה טוב, והיועצים הפוליטיים שעבדו על ההכנות לעימותים עם הנשיאים הקודמים מודים שזו משימה לא קלה להכין נשיא מכהן לקרב פנים אל פנים נטול כללים. הנשיא ביל קלינטון, למשל, שחיפף בהכנות לעימות, התעצבן בחזרות לעימות עם הסנטור ג'ורג' מיטשל - אף על פי שהוא היה זה שלא עשה שיעורי בית. 

אובמה ורומני כבר ליטשו בימים האחרונים את התשובות הקולעות, שיננו את המספרים שיש להשחיל פנימה לחיזוק האמינות, חזרו על משפטי המחץ שהכינו יועציהם, וגם ניסו לחזות הזדמנויות לנעוץ "אמירה ספונטנית" שתהפוך אותם למועמד אנושי ונגיש יותר (תוך שהם מנסים להיראות נינוחים למרות הלחץ, כי שפת הגוף נבחנת בעימות תחת זכוכית מגדלת).

בשביל אנשי אובמה ההכנות לעימותים סיפקו הזדמנות נדירה לנתץ את עמדת האתרוג של הנשיא שמודה שאינו צופה בתוכניות הטלוויזיה (שהן כנראה עוד "רעש רקע" ומפריעות לקבל החלטות) ו"לתת לו בראש", כפי שצפוי לעשות יריבו מיט רומני. את תפקידו של רומני בהכנות של אובמה לקראת העימותים שיחק הסנטור ג'ון קרי, המעומד לנשיאות שהפסיד לג'ורג' וו. בוש ב-2004; את תפקיד אובמה בהכנות של רומני שיחק הסנטור הרפובליקאי רוב פורטמן. 

שני המועמדים מביאים לעימות הראשון שובל ארוך של פליטות פה שאזכורן ישים אותם מיד בעמדת מגננה (47% אוכלי חינם של רומני שאינם משלמים מסים ומצביעים אוטומטית לאובמה, ו"אתה לא בנית את זה" של אובמה בהתייחסו לתשתיות המאפשרות לעסקים הקטנים לשגשג).

בפני המועמדים הדמוקרטים לעתים קרובות עומדת המשימה שלא להיראות מתנשאים לעומת היריב הרפובליקאי, אך השנה, נוכחות של מיליונר על אותה הבמה, שגם ככה נתפש על ידי חלק גדול מהציבור האמריקאי כמנוכר, עושה את עבודתו של אובמה ליותר קלה. רומני שם עד כה דגש גדול על הפנייה לבעלי העסקים הקטנים - אך מדובר רק באחוז מזערי של עובדים בארה"ב והוא ייאלץ להרחיב את הפנייה שלו כדי לשכנע את הציבור שיוכל להיות נשיאה של כל אמריקה ולא רק של השכבה האמידה. 

מה שבטוח, ברק אובמה היה מעדיף להעביר את יום רביעי בערב במקום אחר: ליל העימות נופל אצלו על תאריך עגול - 20 שנות נישואים לרעייתו מישל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ