67% מהאמריקאים: רומני ניצח את אובמה בעימות הראשון

המועמד הרפובליקאי נראה נינוח בעימות בדנוור הלילה, שהתמקד בנושאי פנים; הפרשנים הסכימו: הנשיא לא היה במיטבו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר חודשים של קמפיין מתיש ועמוס במתקפות שליליות, הגיע לפנות בוקר (חמישי) המירוץ לנשיאות ארצות הברית לאחד מרגעי השיא – העימות הנשיאותי הראשון בין הנשיא ברק אובמה ליריבו הרפובליקאי מיט רומני. העימות, שארך שעה וחצי, נערך באוניברסיטת דנוור בקולורדו, ועסק בכלכלה ובנושאי פנים. השניים ענו לשאלות בנושאי שיעורי האבטלה הגבוהים, הפחתת הגרעון הלאומי, הקיצוץ במסים ותוכנית הבריאות.

על פי סקר רשת סי-אן-אן, שנערך מיד בתום העימות, רומני הביס את הנשיא המכהן. 67% מהנשאלים השיבו כי הם סבורים שהמועמד הרפובליקאי מצטייר כמנצח של העימות. לטענת עורכי הסקר מטעם הרשת האמריקאית, מאז 1984 אף מועמד לנשיאות לא גרף נתון גבוה מ-60% בשאלה זו.

>> בחירות 2012: כל הדיווחים, הסקרים, הפרשנויות

עשרות מיליוני אמריקאים צפו הלילה בעימות, שהחל בשעה תשע בערב לפי שעון ניו יורק. המאמץ להיראות נינוחים ניכר על פני היריבים, כשעלו על הבמה מחויכים ולחצו ידיים. רעיית הנשיא מישל אובמה החזיקה לו אצבעות מהמושב בקהל. רעייתו של מיט רומני, אן, הגיעה גם היא לדנוור בליווי הבנים וכמה מהנכדים של בני הזוג. המנחה ג'ים לרר הציג בפני כל אחד מהמועמדים שאלה ולכל מועמד ניתנות שתי דקות לענות עליה, ולאחר מכן המשיך הדיון בנושא ללא מגבלת זמן.

אובמה, שחגג הלילה 20 שנות נישואים, פתח בברכות לרעייתו מישל ואמר שהוא "האיש המאושר עלי האדמות" משום שהיא הסכימה להינשא לו והתבדח על כך שהם חוגגים את התאריך "לעיני 40 מיליון בני אדם", ואילו רומני איחל לו מזל טוב והתלוצץ כי "אני בטוח שזה המקום הכי רומנטי שיכולת לדמיין לחגוג את יום הנישואים, כאן לצדי".

המנחה פתח בשאלת "טריליון הדולר" - מה כל אחד מהמועמדים יעשה בשביל ליצור מקומות עבודה בארה"ב. אובמה הזכיר לצופים את המשבר הכלכלי שירש מקודמו בתפקיד, אולם במקום לקחת לעצמו את הקרדיט על ההתאוששות האיטית, הוא החמיא לעם האמריקאי: "בגלל כושר העמידה והנחישות של העם האמריקאי, התחלנו את דרכנו חזרה". המצב, אמר אובמה, התחיל להשתפר - אך השאלה לאן אמריקה תלך לאחר הבחירות. "המושל רומני טוען שאם נקצץ מסים המוטים לטובת האמידים ונקצץ בפיקוח, מצבנו יהיה טוב יותר. לי יש תפיסה שונה: עלינו להשקיע בחינוך, לפתח מקורות אנרגיה חדשים באמריקה ולשנות את קוד המס שלנו כדי להבטיח שאנו עוזרים לעסקים קטנים וחברות המשקיעות בארצות הברית".

9 מתוך 9 |
משפחות המועמדים בתום העימות
1 מתוך 9 |
משפחת רומני לפני העימות
2 מתוך 9 |
אן רומני ומישל אובמה לפני העימות

רומני החל בפירוט חמשת השלבים של התוכנית הכלכלית שלו. "אני מודאג מכך שאנחנו על נתיב שגוי. הנשיא רוצה ממשלה גדולה, הוצאות גדולות יותר, יותר מסים ויותר פיקוח - זו לא התשובה הנכונה בשביל אמריקה. אני אשיב את חיוניתה של אמריקה שתגרום לה לעבוד שוב".

אובמה תהה כיצד רומני מתכוון לצמצם את הגרעון, כשתוכניתו היא לקצץ מיסים בעלות של חמישה טריליון דולר. רומני הזדעק ואמר שהתוכנית הכלכלית שלו לא מתייחסת לקיצוץ מסים כה גבוה, והיא כן מדברת על הקלות מס למעמד הביניים. "אני לא עומד לקצץ את שיעור המס של בעלי הכנסה גבוהה", אמר המועמד הרפובליקאי. "הם מסתדרים בסדר גמור, בלי קשר לזהות הנשיא". לדבריו, מעמד הביניים "רוסק" ולא השתקם תחת ממשל אובמה. רומני אמר כי לא יקצץ מסים בצורה שתגדיל את הגרעון, אך הוא כן רוצה לקצץ מסים עבור מעמד הביניים.

אובמה העיר שהוא כבר קיצץ מסים למשפחות האמריקאיות, שחסכו אלפי דולרים בשנה למשפחה, ואילו במסגרת התוכנית של רומני, משפחה אמריקאית ממוצעת תשלם 2,000 דולר יותר, לעומת העשירים שיחסכו רבע מיליון דולר. "זה לא הניתוח שלי, אלא של כלכלנים שבחנו את זה", הדגיש הנשיא.

מיט רומני נכנס לעמדת מגננה כשניסה להכחיש שוב ושוב שתוכנית קיצוץ המסים שלו לא תעלה חמישה טריליון דולר. אך אובמה לא הרפה והמשיך במתקפה וטען שהחשבון בתוכנית של רומני "פשוט לא עובד" - או שהוא יעלה מסים למעמד הביניים, או שהוא יגדיל את הגרעון. "עבור המושל רומני, מיליונרים ומיליארדרים נחשבים כעסקים קטנים. דונלד טראמפ הוא עבורו 'עסק קטן' - ואני יודע שדונלד טראמפ לא אוהב לחשוב על עצמו בתור קטן בשום צורה", התבדח אובמה."הגישה הזאת לא תגרום לצמיחת הכלכלה שלנו. השקעה במדע ובמחקר הם שעוזרים לאמריקה לצמוח". אובמה גם הזכיר את ההצלחה הכלכלית של הנשיא ביל קלינטון. "יצרנו 23 מיליון מקומות עבודה חדשים, עברנו מגרעון לתקציב חיובי, והעסקים היו בסדר גמור. זה מראה לנו לאיזו גישה יש יותר סיכוי ליצור מקומות עבודה והזדמנויות".

עיתונאים באוניברסיטת דנוור צופים בעימות צילום: אי-אף-פי

רומני הכריז על נכונותו לקצץ תקציבים, ואף הודיע למנחה העימות ג'ים לרר שהוא יפסיק את הסבסוד לרשת פי-בי-אס, למרות שהוא אוהב אותה ואת לרר אישית. "אני לא עומד לבזבז כסף על דברים שצריך להלוות כספים מסין לממן אותם". אובמה השיב שהוא כבר קיבל מעל טריליון דולר גרעון כשנכנס לתפקיד, כולל "שתי מלחמות שמומנו בעזרת כרטיס אשראי" - ושהוא כבר עשה קיצוצים בתוכניות הממשלתיות הלא יעילות.

וגם רומני תקף את אובמה. "היית נשיא במשך ארבע שנים. אמרת שתקצץ את הגרעון בחצי. עדיין יש לנו גרעונות של טריליונים. לא מדובר רק על דונלד טראמפ, אלה עסקים המעסיקים רבע מהעובדים באמריקה. אתה מעלה מסים - ומחסל מקומות עבודה".

כצפוי, רפורמת הבריאות של אובמה תפשה חלק גדול מהעימות - אובמה הודה שהוא מחבב את המונח "אובמקייר", והזכיר שגם רומני אישר תוכנית דומה בתור מושל מסצ'וסטס. רומני אמר כי אם ייבחר לנשיא יבטל את רפורמת הבריאות, ויתן למדינות להחליט בנושא בעצמן, בדיוק כפי שהוא עשה במסצ'וסטס, ללא התערבות הממשל הפדרלי.

בעוד מיט רומני, שמנסה להלחם בתדמיתו הקרה, הרבה להביא דוגמאות של אזרחים מן השורה שפגש, אובמה הזכיר את סבתו, ואמר כי היא הצליחה להשאר עצמאית לעת זקנה בזכות התוכנית הפדרלית של ביטוח בריאות לקשישים. לדבריו, הרעיון של רומני להפריט את ביטוח הבריאות לגמלאים יגרום להם להיות נתונים לחסדי חברות הביטוח הפרטיות שרוצות לעשות רווח.

משם התחמם הדיון, ונדד לשאלת הפיקוח על המערכת הפיננסית. אובמה שוב הזכיר את "ההתנהגות חסרת האחריות" של וול-סטריט, שהובילה למשבר הכלכלי. "אם מישהו חושב שפיקוח-יתר גרם לבעיה בוול סטריט, אז המושל רומני הוא בהחלט המועמד שלו", הכריז אובמה.

רומני, שבילה את מרבית הפריימריז בפלירטוט עם האגף הקיצוני של מפלגתו, גם שבר בעימות למרכז והזכיר שבתור מושל, הוא הרבה לשתף פעולה עם הדמוקרטים. אובמה פקפק במסר החדש של רומני: "אני חושב שהמושל רומני יהיה עסוק ביום הראשון (בתפקיד) כי הוא הולך לבטל את 'אובמקייר', שמאוד פופולרי בקרב הדמוקרטים".

בהצהרת הסיכום שלו, אובמה חזר על אחד המסרים המרכזיים שלו – שצריך להעניק לכולם הזדמנויות הוגנות. "לפני ארבע שנים אמרתי שאני לא איש מושלם ולא אהיה נשיא מושלם - וזו כנראה הבטחה שהמושל רומני חושב שעמדתי בה", סיכם אובמה. "אבל גם הבטחתי להלחם כל יום למען העם האמריקאי, מעמד הביניים ואלה השואפים להגיע למעמד הביניים. אם תצביעו בשבילי, אני מבטיח להלחם באותה הצורה בכהונה השניה".

העימות לא עסק בנושאי חוץ, אולם רומני אמר בקצרה בנאום הסיכום שלו כי "המצב במזרח התיכון מדאיג". לדבריו, "אין לי ספק שאם הנשיא ייבחר שוב, הכנסות מעמד הביניים ימשיכו להתכווץ, המחירים יעלו ונגיע למצב של אבטלה כרונית. אם אני אהיה נשיא, אעזור ליצור 12 מיליון מקומות עבודה חדשים, וההכנסות יעלו. אם הנשיא ייבחר, תראו קיצוצים דרמטיים בצבא שלנו. אני אשמור את אמריקה חזקה ומעמד הביניים יעבוד שוב".

הפרשנים סיכמו שלמרות שרומני נראה לחוץ לפרקים, הביצוע שלו היה טוב, ואילו אובמה - למרות כמה חיוכים רחבים - לא היה במיטבו. אך את העימות הראשון השניים צלחו ללא מעידות בקנה מידה המצדיק מיליוני קליקים ביו-טיוב.

‫ראש העיר של ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני מיהר להוציא הודעה ובה נטען כי רומני נחל בעימות ניצחון מובהק. ואילו ‫מנהל הקמפיין של הנשיא, ג'ים מסינה, הכריז על נצחונו של אובמה: "הנשיא דיבר ישירות אל המצביעים על חזונו לכלכלה הצומחת מהמרכז, בעוד מיט רומני בילה את הלילה בעמדת מגננה, וחזר על אותם הרעיונות הגרועים שכבר ריסקו בעבר את הכלכלה".

על פי סקרים שפורסמו ערב העימות, הנשיא המכהן מוביל בהפרש קטן. לפי הסקר האחרון של "וול סטריט ג'ורנל", אובמה זוכה ל-49% מול 46% לרומני. ברוב מדינות הנדנדה מצבו של אובמה טוב יותר, אך במספר מדינות קריטיות השניים עדיין צמודים: בפלורידה, רומני הצליח לצמצם את הפער ל47% מול 46% - פער של נקודה אחת. בווירג'יניה, הפער גם הצטמצם מארבע אחוזים לפני שבועיים לשניים בלבד- 48% - 46% לטובת אובמה.

האירוע הגדול הבא הצפוי במירוץ הוא העימות בין המועמדים לתפקיד סגן הנשיא - ג'ו ביידן ופול ריאן, שיתקיים ב-11 באוקטובר בדנוויל שבקנטאקי‬. לאחריו יתקיימו שני העימותים הנוספים בין אובמה לרומני, וב-6 בנובמבר יערכו הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ