יומיים אחרי ההפסד בעימות: דו"ח תעסוקה מעודד לנשיא אובמה

האבטלה ירדה לשפל של כמעט 4 שנים ובחודש שעבר נוספו 114 אלף מקומות עבודה. רומני: "זו לא התאוששות אמיתית, 23 מיליון אמריקאים מחפשים עבודה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זה לא היה שבוע מוצלח במיוחד בשביל נשיא ארה"ב ברק אובמה, בעיקר אחרי שהסקרים הכתירו את המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, בתור המנצח בעימות שנערך בין השניים. אך היום (שישי) הגיעו חדשות טובות לאמריקה – ולנשיא הדמוקרטי. דו"ח התעסוקה החודשי קבע כי נוספו 114 אלף מקומות עבודה בספטמבר והאבטלה ירדה ל-7.8% - השיעור הנמוך ביותר מאז ינואר 2009. במגזר הפרטי נוספו 104 אלף מקומות עבודה – מגמה שנמשכת כבר 31 חודשים ברציפות. עם זאת, תעשיית הייצור המשיכה להשיל מעצמה מקומות עבודה, כשבחודש שעבר היא איבדה 16 אלף משרות. בנוסף, למרות שמצב השוק השתפר, תוספת מקומות העבודה אינה עומדת בקצב גידול האוכלוסייה והצטרפות הצעירים למעגל העובדים. בקרב בני 18-29, שיעור האבטלה עומד על 11.8%.

מבחינת הנשיא אובמה, זהו חיזוק למסר המרכזי שלו: הכלכלה מתאוששת, וצריך רק לתת זמן למדיניות שלו לעבוד. שלא במפתיע, רומני מיהר לפרסם הודעה שבה אמר ש"לא כך נראית התאוששות אמיתית. יצרנו פחות מקומות עבודה בספטמבר מאשר באוגוסט, ופחות מקומת עבודה באוגוסט מאשר ביולי, וגם איבדנו 600 אלף מקומות עבודה בתעשיית הייצור מאז שהנשיא אובמה נכנס לתפקיד. אלמלא היו מתעלמים מכל אותם האנשים שפשוט נטשו את כוח העבודה, שיעור האבטלה האמיתי היה קרוב יותר ל- 11%. תוצאות המדיניות של אובמה מדהימות: 23 מיליון אמריקאים מנסים למצוא עבודה, כמעט אחד מתוך שישה חי בעוני, ו-47 מיליון מקבלים סיוע פדרלי כדי לפרנס את בני משפחתם. תחת הנשיא אובמה, נקבל עוד ארבע שנים כאלה. אם אני אבחר, תהיה לנו התאוששות אמיתית עם מדיניות מקדמת צמיחה כלכלית, וניצור 12 מיליון מקומות עבודה חדשים והכנסתו של כל אחד תעלה".

יכול לחייך: אובמה מדבר על דו"ח התעסוקה בפני תומכים בווירג'ניה

למרות מגמת השיפור, מצב השוק עדיין מהווה אתגר עבור אובמה. מאז 1960, בארבעה מחזורי בחירות שבהם שיעור האבטלה היה למעלה מ-7%, מפלגת השלטון הפסידה. רק הנשיא רונלד רייגן היה מקרה יוצא דופן - הוא הביס את הסטטיסטיקה ב-1984, אך שיעור האבטלה באותה השנה היה 7.2%, נמוך משיעורה כיום (7.8%).

יו"ר מועצת היועצים הכלכליים של הבית הלבן, אלן קרוגר, ציין בתגובה לדו"ח ש"יש עדיין עבודה לפנינו, אך הדו"ח הוא עדות לכך שהכלכלה האמריקאית ממשיכה להתאושש מהפצעים של המשבר הכלכלי הגרוע ביותר מאז השפל הגדול. זה קריטי להמשיך את המדיניות שבונה כלכלה שעובדת בשביל מעמד הביניים, כשאנו מנסים להיחלץ מהבור אליו הכניס אותנו המיתון הקשה שהתחיל בדצמבר 2007". קרוגר קרא לקונגרס להאריך את הטבות המס למשפחות בעלות הכנסה ממוצעת, כדי שסכום המסים שלהם לא יעלה בשנה הבאה בכ-2,200 דולר לשנה.

למרות שדו"ח ספטמבר זוכה מטבע הדברים לסיקור נרחב בגלל הקרבה למועד הבחירות, לא פחות קריטי יהיה פרסום דו"ח התעסוקה הבא ב-2 בנובמבר - ארבעה ימים לפני שהציבור האמריקאי ילך לקלפי.

אחת השאלות המרכזיות שעלו בעקבות העימות בין המועמדים לנשיאות, היתה מדוע אובמה לא שלף את הנשק הכי יעיל שלו והתייחס לדברי רומני שהוקלטו בסתר, לפיהם 47% מהאמריקאים לא משלמים מיסים, מרגישים כ"קורבנות שמגיע להם", ולכן אין סיכוי שיצביעו עבורו. אחד ההסברים של מקורבי אובמה היה שהנשיא לא רצה לרדת נמוך, אך יש סיכוי שהוא כן יעלה את הנושא בעימות הבא.

מנגד, רומני החליט להקדים תרופה למכה, ובראיון ל"פוקס ניוז" ביום חמישי בערב הוא הודה שדבריו היו "שגויים לגמרי". רומני אמר כי "כל החיים שלי מדגימים שאכפת לי מ-100%,וכל הקמפיין הזה הוא לגבי 100%. ברור שבמהלך הקמפיין, עם מאות ואלפי נאומים ודיונים, מדי פעם אתה אומר משהו שלא יוצא טוב. במקרה הזה אמרתי משהו שהיה שגוי לגמרי. כשאהיה נשיא, אעזור ל-100%".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ