פרשנות |

אובמה ורומני נלחמים על משמעות נתוני האבטלה

חגיגות הניצחון של רומני בעימות נקטעו, עם פרסום נתוני האבטלה החדשים, והרפובליקאים נתלו בקונספירציות. הדו"ח המכריע: 4 ימים לפני הבחירות

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו

החיוכים קפאו, הצהלות נדמו והשמפניה נתקעה בגרון במטה הבחירות של מיט רומני מיד לאחר פרסום הידיעה על ירידת האבטלה באמריקה ל-7.8%, השיעור הנמוך ביותר מאז שהנשיא ברק אובמה הושבע לתפקידו לפני ארבע שנים. חגיגת הניצחון של הרפובליקאים על הופעתו המרשימה של רומני בעימות הטלוויזיה השבוע התפוגגה עוד בטרם החלה, יחד עם הדיכאון שתקף את הדמוקרטים על חיוורונו המאכזב של אובמה.

המשמעות המשקית של הנתונים החדשים שנויה אולי במחלוקת, אך לא תהודתם הפסיכולוגית. "מחסום 8%" נתלה כאבן ריחיים על צווארו של אובמה ושימש כראיה מרכזית של רומני והרפובליקאים כדי להוכיח את כישלונו הכלכלי הכולל. בשעות שלאחר פרסום נתוני האבטלה החדשים ניסו הרפובליקאים למשוך משידור עשרות פרסומות תעמולה שבמרכזן נתוני אבטלה שכבר לא היו רלוונטיים, ולגבש תחתם קווי התקפה חדשים.

רומני ואנשי מטהו, לזכותם ייאמר, הגיבו במהירות וניסו לפרש ולבאר את הנתונים החדשים כדי לגמד את משמעותם, אך התופעה היותר מדהימה - וגם יותר מבהילה, למען האמת - באה לידי ביטוי במספרם העצום של הרפובליקאים, כולל אנשים רציניים לכאורה כמו ג'ק וולץ', יושב ראש "ג'נרל אלקטריק" לשעבר, שמיד האשימו את הלשכה הפדרלית לנתוני שוק העבודה בפברוק פוליטי של הנתונים. אחרי שהפסיקו להאמין לתקשורת, חדלו לבטוח בסקרים ולא לגמרי השתכנעו מתעודת הלידה של אובמה, הרפובליקאים מרחיבים עתה את תיאוריות הקונספירציה החביבות עליהם כדי שיכללו גם עובדות ונתונים מוסכמים לכאורה שאינם תואמים עוד את רצונותיהם וציפיותיהם.

אובמה, כצפוי, עט על הנתונים החדשים כמוצא שלל רב, במטרה להשכיח את כישלונו בעימות. הוא ואנשיו ממשיכים לתקוף את רומני על פנייתו החדה למרכז, הסותרת, לדבריהם, את רוב העמדות שביטא במהלך השנה האחרונה ואפילו בשבועות האחרונים. אובמה, שבהופעותיו לאחר העימות החל להפגין את האנרגיה והחדות שכה חסרו לו במהלכה, שב ולעג ל"רומני המזויף" שככל הנראה התייצב מולו בהתמודדות המשודרת ביום רביעי בלילה.

מן העבר השני, רומני סופג ביקורת נזעמת, הומוריסטית רק בחלקה, על מה שמוצג ככוונתו "לפטר" את דמות "ביג בירד" מ"רחוב שומשום" – "קיפי בן-קיפוד" במקומותינו – לאחר הודעתו בעימות כי יבטל את התמיכה הפדרלית ברשת השידור הציבורית המשדרת את התוכנית.
יועציו של אובמה מקווים שבעידן הדיגיטלי של "מחזורי חדשות" הולכים ומתקצרים תעדיף התקשורת לעסוק במהלך סוף השבוע בוויכוח על נתוני האבטלה המפתיעים והחיוביים ותזנח בהדרגה את ניתוח תבוסתו הצורבת של אובמה בעימות. הם בונים על סקרי אמצע השבוע הבא שישובו ויעניקו לאובמה את היתרון הקל אך המוצק שממנו נהנה עד כה.

בסרטון: רומני מסביר למה נתוני האבטלה לא משקפים את המציאות

עכשיו נשואות העיניים לעימותים הבאים, אך גם ליום שישי, ה-2 בנובמבר, המועד שבו שוב יפורסמו נתוני אבטלה, ארבעה ימים לפני הבחירות. השאלה הגורלית היא האם שיעור האבטלה יישאר מתחת ל-8%, כפי שמתפללים אוהדי אובמה, או שהמחסום יישבר, והפעם מהכיוון ההפוך, כדי להעניק לרומני תנופה מחודשת בדקה ה-90.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ