‫סקרים בארה"ב: רומני השווה, ואף מוביל ב-4% על אובמה‬

המועמד הרפובליקאי תקף בחריפות את מדיניות החוץ של הנשיא המכהן ברוסיה, סין והעולם הערבי והתחייב להטיל סנקציות חדשות על איראן

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

לאחר שהוכרז כמנצח הגדול בעימות הראשון מול הנשיא ברק אובמה ביום רביעי, ניסה היום (שני) המועמד הרפובליקאי מיט רומני להמשיך בתנופה בנאום מיוחד בנושא מדיניות החוץ - תחום שבו הוא עדיין מפגר לאחר הנשיא אובמה בדעת הקהל.

רומני, שבסקר גאלופ שפורסם היום נמצא בשוויון מוחלט עם הנשיא אובמה (47%-47%) לעומת פיגור (45%-50%) לפני העימות, היה נחוש ותקיף בנושא הגרעין האיראני. "לא אהסס להטיל סנקציות חדשות על איראן", אמר, "ואעבוד בשיתוף פעולה עם ישראל כדי לקדם את נושא הסיוע הצבאי למדינה. למען השלום, אנחנו חייבים להבהיר לאיראן - באמצעות מעשים ולא באמצעות מילים- כי לא נשלים עם מאמצי הגרעין שלהם".

ישראל הוזכרה מספר פעמים בנאומו של רומני, שעל פי סקר מכון "פיו" למרות השוויון בינו לאובמה (46%- 46%) המועמד הרפובליקאי מוליך בקרב המשיבים שמתכוונים להצביע (49%- 45%). רומני האשים את אובמה ביצירת "מתח גדול" ביחסים עם ההנהגה הישראלית. "הנשיא אמר באופן חד משמעי שמטרתו היא להפריד בין ארה"ב לישראל, והוא הצליח", אמר המועמד הרפובליקאי, "זה מצב מסוכן שפגע בתקווה לשלום במזרח התיכון. יש להתחייב מחדש לביטחון ישראל - כך שלא יהיו הבדלים בינה לבין מדיניות ארה"ב".

רומני נואם על מדיניות החוץ הערב בווירג'יניהצילום: אי–פי

רומני, שלאחרונה הביע ספקות בנוגע לאפשרות להגיע להסכם עם הפלסטינים ש"אינם מעוניינים בכך", אמר היום כי ייצור מחויבות מחודשת של אמריקה "ליעד של מדינה פלסטינית דמוקרטית ומשגשגת החיה לצדה של המדינה היהודית של ישראל בשלום ובטחון. בנושא החיוני הזה, הנשיא נכשל, ומה שהיה אמור להיות תהליך מו"מ הדרדר לסדרה של עימותים לוהטים באו"ם. בסכסוך הישן הזה, כמו גם ביחס לכל אתגר במזרח התיכון, רק נשיא חדש יביא סיכוי להתחיל מחדש".

בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה, ציין רומני כי "אובמה לא תפקד כמנהיג. הממשל בראשותי ייצור שיתוף פעולה עם השותפים שלנו כדי לזהות ולארגן את הכוחות באופוזיציה הסורית ששותפים לערכים שלנו. ואז אנחנו גם נבטיח שהם ישיגו את הנשק הדרוש כדי להביס את הטנקים, המסוקים ומטוסי הקרב של אסד".

ברוח המסרים הקודמים שלו, רומני האשים את אובמה בהעדר מנהיגות במזרח התיכון ושאר העולם, כולל רוסיה של פוטין "שמטילה צל ארוך על הדמוקרטיות הצעירות" ואסיה, שם סין הופכת לנחושה מיום ליום, ובמזרח התיכון איראן קרובה יותר לנשק הגרעיני.

תקיפת הקונסוליה בבנגאזי, אמר רומני, לא היתה מעשה בודד, אלא חלק ממאבק רחב יותר המתנהל במזרח התיכון בין "חופש ועריצות, צדק ודיכוי, תקווה ויאוש", ואין להטיל את האשמה על התקיפה נגד הקונסוליה על הסרט האנטי-אסלאמי. בעבר, אמר רומני, נשיאים רפובליקאים ודמוקרטים כאחד ידעו להוביל בתקופות המאתגרות, אך מדיניותו של אובמה "לא היתה שוות ערך לדוגמאות הטובות ביותר של המנהיגות העולמית" - אובמה, אמר רומני, הפקיר את גורלה של אמריקה בידי האירועים"

להבדיל מכמה מהנאומים הקודמים, רומני נתן את הקרדיט - לא לאובמה, אלא לאמריקה - על חיסולו של אוסאמה בין לאדן, אך הקפיד לחלק ציוני "נכשל" ספציפית לאובמה על התנהלותו בסוריה, וגם מלחמת המזל"טים. "אלה כלים חשובים במלחמה", ציין רומני, "אך הם לא יכולים להוות תחליף לאסטרטגיה של הבטחון הלאומי במזרח התיכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ