סקרים חדשים: אובמה מאבד יתרונו במדינות המתנדנדות

במפלגה הדמוקרטית מקווים שהעימות שיתקיים היום בין ג'ו ביידן לפול ריאן, המועמדים לתפקיד סגן הנשיא, יעצור את הסחף לכיוונו של רומני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הניסיון ההיסטורי בארה"ב אמנם מראה כי לעימותים הטלוויזיוניים אין לרוב השפעה משמעותית על תוצאות הבחירות לנשיאות. אולם, במקרה של אובמה, פתיחת העימותים ברגל שמאל בשבוע שעבר חיסלה את היתרון שהיה לו בסקרים הארציים וכרסמה ביתרון שלו במדינות המתנדנדות.

סקרים חדשים שהתפרסמו אתמול מצביעים על מרוץ צמוד בין הנשיא למועמד הרפובליקאי, מיט רומני. לפי סקר חדש של הבלוג הפוליטי "דיילי קוז", רומני מוביל עם 49% לעומת 47% לאובמה. לפי סקר של סי-אן-אן, זוכה רומני לתמיכתם של 48% מהאמריקאים, זאת בשעה שאובמה זוכה ל-47%. לפי ממוצע הסקרים הארציים של "האפינגטון פוסט", יש שוויון בין המתמודדים: 46.9% לרומני לעומת 46.8% לאובמה. אובמה עדיין מחזיק ביתרון בכמה מדינות מפתח ומוביל במספר האלקטורים, אולם נראה כי העימות הצליח לשנות את הדינמיקה של המרוץ, ורומני נתפש לפתע כאלטרנטיבה אמיתית לנשיא.

אפילו במדינה כמו אוהיו, שעד לאחרונה נטתה באופן ברור למען אובמה, המרוץ הפך לצמוד ופתוח לחלוטין. לפי סקר של סי-אן-אן, 51% מתושבי המדינה מתכוונים להצביע לאובמה, לעומת 47% לרומני, וסקר של איי-אר-ג'י הצביע על יתרון זעום לרומני 48% לעומת 47%. בחודש שעבר, אובמה הוביל בקולורדו, ואילו עתה רומני מוביל במדינה זו בארבעה אחוזים. גם במישיגן, שאותה מזכיר אובמה לעתים קרובות בנאומי הבחירות שלו כדוגמה להצלחת מדיניותו הכלכלית, הצטמצם יתרונו לשלושה אחוזים בלבד, 48% לעומת 45%.

לנוכח הסקרים האחרונים, תולים הדמוקרטים תקוות בעימות שיתקיים היום בדנוויל שבקנטאקי בין שני המועמדים לתפקיד סגן הנשיא, ג'ו ביידן ופול ראיין, שיתמקד במדיניות החוץ, ובעימות הבא בין אובמה לרומני, שיתקיים בשבוע הבא. ביידן, בן 69, כיהן עשרות שנים בסנאט והוא בעל ניסיון מדיני עשיר. אולם, בעברו שורה של פליטות פה שגרמו למבוכה בבית הלבן, כמו למשל בחודש מאי האחרון, שעה שאמר, ללא תיאום עם אובמה, כי הוא תומך בנישואים חד-מיניים ונאלץ אחר כך להתנצל בפניו. לפי הערכות, ביידן ינסה לתקוף את מדיניותו הכלכלית השמרנית של ראיין ויתקוף אותו על התנגדותו להפלות.

ראיין, בן 42, חבר בית הנבחרים מוויסקונסין הוא בעל ותק של 14 שנים בקונגרס ובעל משנה חברתית-כלכלית סדורה. עם זאת, לביידן ניסיון רב יותר בעימותים מסוג זה ומאז סוף השבוע הוא נערך לקראת העימות בעיר מגוריו, ווילימיגנטון שבדלוויר. נראה שהוא מודע היטב להשלכות של כישלון בעימות ובתחילת החודש הוא הודה ש"כל העימותים קשים, אולם שום דבר לא משתווה למעמד זה מול 30 עד 70 מיליון בני אדם".

על התקווה הדמוקרטית מעיבים הגילויים החדשים שפורסמו השבוע על נסיבות ההתקפה נגד הקונסולייה האמריקאית בבנגאזי, שגבתה את חייהם של השגריר כריס סטיבנס ושלושה עובדים נוספים. פרשה זו מאיימת לחבל באחת הטענות המרכזיות של הקמפיין של אובמה: הצלחת הממשל להחליש משמעותית את אל-קאעדה ושאר הארגונים הקיצוניים. אף על פי שתמיד יוכל לזקוף לזכותו את ההישג שבחיסולו של אוסמה בן לאדן, השימוע שנערך השבוע בוועדה של בית הנבחרים על כשלי האבטחה בקונסוליה בבנגאזי סיפק כמה עדויות לא נעימות. יום לפני השימוע, נציגי משרד החוץ האמריקאי תדרכו כתבים וסתרו את הגרסה הקודמת של התקיפה בבנגאזי, שעה שהתברר שלא התקיימה הפגנת מחאה נגד הסרט לפני ההתקפה, כפי שטען הממשל. דובר הבית הלבן ג'יי קרני, ניסה לגונן על עמדת הממשל, וציין כי "אין אדם שמעוניין לגלות מה בדיוק קרה בבנגאזי יותר מאשר נשיא ארה"ב".

פול ראיין

יליד 1970 *קתולי*חבר בית הנבחרים מוויסקונסין *כיו"ר ועדת התקציב בקונגרס התמקד בביקורת חריפה על מדיניות הבריאות והכלכלה של אובמה *אמר בעבר שהושפע מהשקפת עולמה של הסופרת איין ראנד

ג'ו ביידן

יליד 1942 * קתולי *כיהן עשרות שנים בסנאט ובעל ניסיון מדיני עשיר, אולם בעברו שורה של פליטות פה שגרמו למבוכה בבית הלבן *במאי אמר שהוא תומך בנישואים חד-מיניים ללא תיאום עם הנשיא ונאלץ להתנצל בפניו אחר כך

שלט בחלון ראווה של חנות בדנוויל, קנטאקי לפני העימות בין ביידן לראיין, אתמול צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ