עימות הסגנים

ביידן וראיין התכתשו על המזה"ת והכלכלה

ביידן הדגיש כי הסנקציות על איראן אפקטיביות וחריפות. ראיין ביקר את ממשל אובמה על גישתו הרופסת מול טהראן. הסקרים מתקשים להצביע על מנצח

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

25 ימים לפני, שני פוליטיקאים מאוד שונים - בגיל, בסגנון, ובדעותיהם, עלו הלילה (שישי) על הבמה בדאנוויל שבקנטאקי לעימות היחיד של המועמדים לתפקיד סגן הנשיא המוגדר לעתים קרובות כ"פעימת לב אחת מהנשיאות". הסקרים בתום העימות היו פחות חד משמעיים ולא הצביעו על מנצח ודאי כפי שקרה .

השאלה הראשונה של המנחה מרתה ראדאץ מ-ABC על מחקה מיד את החיוך הרחב של משתתפי העימות. "משרד החוץ הבהיר כעת שלא היו שם מפגינים, שזו היתה תקיפה מתוכננת מראש על-ידי אנשים חמושים בכבדות. האם דובר בכשל מודיעין מאסיבי, סגן הנשיא ?"

"זה היה אסון," השיב ביידן. "כריס סטיבנס (השגריר) היה אחד הטובים שלנו. ואני יכול לתת פה שתי התחייבויות לך ולכל העם האמאיקאי: נביא לדין את מי שעשה את זה. והטעויות שנעשו לא ייעשו שוב. תפקידו החשוב ביותר של הנשיא הוא לדאוג לבטחון הלאומי של המדינה הזאת." ביידן הזכיר את סיום המלחמה בעיראק, התוכנית להסיג כוחות מאפגניסטאן בשנת 2014. ביום הראשון בתפקיד, ישבתי אתו בחדר הסגלגל. הוא קרא לסי-איי-איי וחתם על צו האומר שהעדיפות הגבוהה ביותר שלו היא להגיע לאוסאמה בין לאדן. המושל רומני נשאל על זה לפני הבחירות, ואמר שהוא לא יזיז שמיים וארץ כדי להגיע לבין לאדן - הוא לא הבין שזה היה יותר מאשר לסלק רוצח משדה הקרב, אלא להשיב את לבה של אמריקה ולהעביר לטרוריסטים מסביב לעולם מסר שאם הם יפגעו באמריקה, נשיג אותם גם בשערי הגהנום. הנשיא הוביל ביד יציבה ועם חזון ברור - להבדיל מהמושל רומני. והדבר האחרון שאנו זקוקים לו עכשיו זו מלחמה נוספת."

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן (משמאל) והמועמד הרפובליקאי לתפקיד סגן הנשיא, פול ראייןצילום: רויטרס

חבר הקונגרס פול ראיין תקף את ביידן על "שבועיים שזה לקח לממשל להודות שמדובר במתקפת טרור. הנשיא הלך לאו"ם והזכיר בנאומו את הסרט ביו טיוב שש פעמים" (זה לקח פחות מזה להודות שדובר במתקפת טרור - אך לנציגי הממשל לקח למעלה משבוע להתחיל לתקן את הגרסה שלא היתה במקום הפגנה אלימה נגד ששימשה הסוואה לתקיפה). "לצערנו," המשיך ראיין, "האסון בבנגאזי מסמן בעיה רחבה יותר - מדיניות החוץ של אובמה שהפכה את העולם לכאוטי יותר ואותנו לבטוחים פחות."

ראיין המשיך לתקוף את ממשל אובמה על חולשה, הססנות בהבעת התמיכה בתנועה הירוקה באיראן ובמתנגדי המשטר בסוריה.

במהלך העימות, סגן הנשיא ביידן ניסה לגמד את יריבו בחיוכים רחבים של חוסר אימון, התפרצויות של משפטים כגון "זה לא ייאמן" או "זה אוסף של שטויות", הבעות זלזול וחוסר אמון - ומדי פעם גם פרצי צחוק. מדי פעם הוא גם הפך לרציני מאוד ותקיף מאוד. על הביקורת של ראיין על אבטחה לקויה בקונסוליה בבנגאזי, ביידן השיב: "אהיה מאוד ספציפי: חבר הקונגרס כאן קיצץ בתקציב אבטחת השגרירות: 300 מיליון דולר פחות ממה שביקשנו". על שינוי הגרסה של הממשל על התקיפה בבנגאזי, אמר: "קהיליית המודיעין אמרה לנו את זה, כשהם למדו את העובדות, הם עדכנו את ההערכה שלהם."

המנחה הצליחה להביך לרגע את חבר הקונגרס ראיין כששאלה אותו האם לדעתו אמריקה לא היתה צריכה להתנצל על שריפת ספרי הקוראן בידי האמריקאים וחיילי קומנדו אמריקאים משתינים על גופות אנשי הטליבאן. "אלוהים, כן, השתנה על גופות הטליבאן? מה שאסור לנו להתנצל עליו זו הגנה על הערכים שלנו. או להגיד לעם המצרי כשמובארק מרסק אותם, שהוא בחור טוב - ואז פתאום שבוע אחרי הוא צריך ללכת."

משם הדיון התגלגל לנשק הגרעיני, וכשפול ראיין הכריז ש"אנו לא יכולים לאפשר לאיראן להגיע ליכולת של נשק גרעיני" והאשם את ממשל אובמה בנסיון לבלום סנקציות של הקונגרס ו"העדר אמינות" בנושא, ביידן השיב בשאלה: "איך הם עומדים למנוע מלחמה, אם מה שהם אומרים שצריך לעשות כבר עשינו. באשר ליכולת התקיפה של ארה"ב באיראן - אני מנוע מלדבר על מידע מסווג." ביידן הוסיף ש"קהיליות המודיעין של ישראל וארה"ב תמימות דעים בנוגע להערכות כמה קרובים האיראנים לנשק הגרעיני. אין הבדל בין העמדה שלנו ושלהם. גם הישראלים וגם אנחנו יודעים מתי הם יתחילו בתהליך של בניית פצצה. מה עוד הנשיא יכול לעשות כדי להיות יותר אמין? לעמוד מול כל העולם באו"ם ולהגיד לאייתוללות: לא נאפשר להם להגיע לנשק גרעיני". נקודה. אלא אם הוא (רומני) רוצה לצאת למלחמה".

ראיין לא הרפה והאשים את אובמה בכך שלא נפגש עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בניו-יורק בחודש שעבר ו"העדיף ללכת לתוכנית אירוח".

המנחה תהתה איך מיט רומני ופול ראיין מתכוונים להתמודד עם "הקו האדום" שצייר נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם, שיגיע באביב - כשהממשל החדש של רומני-ראיין, אם ייבחרו, יהיה בן חודשיים.

"אנו יכולים לדון בלו"ז, האם יש יותר או פחות זמן," אמר ראיין. "ודבר שני, אמינות היא כל הסיפור."

ביידן השיב שהסנקציות עובדות - והקפיד להדגיש גם את הקשר האישי שלו עם נתניהו. "בקשר לביבי, הוא היה חבר שלי 39 שנים. הנשיא פגש את ביבי תריסר פעמים. הוא דיבר עם ביבי נתניהו לא פחות ממה שהוא דיבר עם כל אחד אחר. הייתי בשיחת וועידה של הנשיא שדיבר עם ביבי במשך למעלה משעה, שדנה בצורה מאוד מפורטת לגבי מה שקורה שם. אנו לא נאפשר לאיראנים להגיע לנשק גרעיני. מה שביבי החזיק שם (באו"ם) היה שכשהם מגיעים לנקודה שהם יכולים להעשיר אורניום בדרגה לשים את זה בפצצה - אין להם פצצה לשים את זה בתוכה. אז בואו קצת נרגע כאן. איראן היום מבודדת לגמרי. הם לא ארבע שנים קרובים יותר לנשק הגרעיני. הם קרובים יותר ליכולת לייצר מספיק חומר בקיע לשים בתוך פצצה אם היתה להם פצצה. כל הדיבור הזה שכל מה שעליהם לעשות זה להעשיר אורניום לדרגה שיש להם פצצה - זה לא נכון. אם הם אי פעם יפעלו, יהיה לנו עולם מאחורינו, ויש לזה משמעות."

אז מה יותר גרוע, תהתה המגישה. מלחמה חדשה במזרח התיכון או איראן עם נשק גרעיני?

"איראן, נותנת החסות לטרור הגדולה בעולם, עם נשק גרעיני שמתניעה מרוץ החימוש הגרעיני במזרח התיכון, שמחויבים למחיקת מדינה שלמה מהמפה. הם קוראים לנו השטן הגדול. ואם הם יקבלו את הנשק הגרעיני, אחרים באזור גם ינסו להשיג נשק גרעיני."

שלא כמו אובמה בעימות הראשון שהכשיל אותו בסקרים, סגנו לא היסס לשלוף את ומרגישים קרבנות (דברים שהוסרטו בסתר במאי השנה בארוע גיוס תרומות בפלורידה). בהתייחסו לתוכנית של אובמה להניע את הכלכלה ולהוריד את שיעור האבטלה אל מתחת ל-6% (כיום 7.8%), ביידן הזכיר שבעת קריסת תעשיית הרכב בארה"ב, רומני הציע במאמר דעה "לתת לדטרויט לפשוט את הרגל". "לא צריך להפתיע כזה בא מבחור שאומר ש-47% מהאמריקאים לא מוכנים לקחת אחריות על חייהם. האנשים האלה הם אמא ואבא שלי, אנשים שגדלתי אתם, השכנים שלי. הם משלמים יותר מס מהמושל רומני. קשישים. בוגרי הצבא ואנשים שנלחמים באפגניסטאן עכשיו, לא משלמים מסים".

ביידן המשיך לתקוף את רומני גם על תוכנית המסים שלו. "בתוכנית "60 דקות" הוא נשאל האם זה נראה לו הוגן שהוא משלם 14% מס על 20 מיליון דולר, כשמישהו שמרוויח 50 אלף דולר משלם יותר מס. הוא ענה שזה הוגם. אתם באמת חושבים שהחבר'ה האלה יסגרו את הפרצות בחוק?"

ראיין מצדו תקף את חוסר יכולתו של אובמה לשפר משמעותית את מצב הכלכלה ולצמצם את הגרעון - למרות שבראשית כהונתו שני בתי הקונגרס היו בשליטת הדמוקרטים והוא "יכל לעשות כל מה שהוא רוצה", לדבריו.

אחרי דיון על רפורמת הבריאות, מסים ותוכניות הסיוע הפדראליות, העימות חזר למזרח התיכון. ראיין האשים את ביידן בכשלון היחסים עם רוסיה שממשיכה לספק נשק למשטרו של נשיא סוריה בשאר אל אסד, ביידן השיב שהאינטרסים של רוסיה בנושא הסורי "שונים משלנו". אך שניהם הסכימו שאינם מעוניינים לשלוח כוחות אמריקאים לסוריה. מה רומני וראיין היו עושים אחרת? "היינו צריכים לעבוד מוקדם יותר עם לוחמי החירות, מתנגדי המשטר בסוריה," אמר ראיין. "והממשל גם לא היה צריך לקרוא לאסד "איש רפורמות" (הוא גם לא עשה זאת - מי שאמר את הדברים היה יו"ר וועדת החוץ של הקונגרס ג'ון קרי).

אחת הנקודות המעניינות של העימות בין שני המועמדים הקתולים היה הדיון על ההפלות. ראיין סיפר על האולטרסאונד הראשון של אשתו ואמר שהוא מאמין שהחיים מתחילים ברגע ההתעברות. מדיניות ממשל רומני, אמר, תתנגד להפלות למעט מקרים של אונס, גילוי עריות וסכנה לחיי האם" - והאשים את אובמה בכפיית מימון אמצעי המניעה על מוסדות הכנסיה הקתולית, מה שמהווה "פגיעה בחירויות הדת".

ביידן אמר שגם הוא אישית מקבל את עמדת הכנסיה הקתולית שהחיים מתחילים ברגע ההתעברות, אך ציין שהוא "מתנגד לכפות את זה על נוצרים אחרים, מוסלמים ויהודים, אני מסרב לכפות את זה על אחרים, בניגוד לידידי כאן, איש הקונגרס". (ביידן אמר את הביטוי "ידידי" לפחות 11 פעמים במהלך העימות, מה שלא הפך את גישתו לראיין לידידותית יותר, כמובן). "אני לא מאמין שיש לנו זכות להגיד לאנשים אחרים שנשים לא יכולות לשלוט על גופן. זו החלטה בינן לבין הרופא שלהן," אמר.

התפרצויות הצחוק של ביידן עוררו אי נוחות מסוימת בקרב גולשי אינטרנט רבים וגם כמה פרשנים פוליטיים, אך בתום העימות, סקר CBS בקרב המצביעים המתלבטים גילה כי מחציתם חשבו שביידן ניצח בעימות, 31% ייחסו נצחון ליריבו פול ריאן, ו-19% חשבו שזה היה תיקו. ואילו בסקר של רשת CNN בקרב המצביעים הרשומים, 48% אמרו שראיין ניצח ואילו רק 44% ייחסו ניצחון לביידן.

הדמוקרטים מיהרו להודיע על ניצחון המועמד שלהם עוד לפני שהחלו לטפטף הסקרים. מנהל הקמפיין של אובמה ג'ים מסינה אמר כי "בעימות בין העובדות והשכנוע בצד אחד והבטחות ריקות בצד השני, העימות חשף את הסכנה הקיצונית שרומני-ראיין מציבים למעמד הביניים של אמריקה, והמנהיגות שלנו בעולם". יו"ר המפלגה הדמוקרטית דבי ווסרמן שולץ קראה לביצוע של ביידן בעימות "נצחון החלטי", והוסיפה כי "סגן הנשיא ביידן מבין את הסוגיות, ואיש הקונגרס פול ראיין- בבירור לא."

הקמפיין של מיט רומני שלח בתגובה לכתבים מכתב בדואר האלקטרוני תחת הכותרת "חמישה השקרים וההגזמות הגדולות של ביידן", ואילו מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש אמר כי "פול ראיין ניצח בעימות הלילה כי הוא הציג עתיד טוב יותר תחת ממשל רומני - של חירות, 12 מיליון מקומות עבודה חדשים ומעמד ביניים חזק יותר."

סקרים של הימים הקרובים יגלו האם ביידן הצליח . האתגר הגדול הבא של הקמפיינים: העימות השני של המועמדים לנשיאות שיתקיים ב-16 באוקטובר באוניברסיטת הופסטרה בהמפסטד שבניו יורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ