עימות הסגנים |

ג'ו ביידן עשה לפול ראיין פופוליטיקה

עם חיוך של מיליון דולר, תוך שהוא לועג ליריבו, הצליח ביידן להשיב לדמוקרטים את רוח הקרב שאבדה בעימות המועמדים. זה לא אומר שהוא ניצח בעימות

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

סגן הנשיא ג'ו ביידן נראה אתמול לצופה הישראלי כמי שמרחיב את גל ההצלחות של הפורמטים הישראליים בטלוויזיה האמריקאית ומייבא את הסגנון המוכר והבוטה של "פופוליטיקה" ישר לתוך העימות בינו לבין יריבו הרפובליקאי, פול ראיין. ביידן לעג ליריבו, גער בו וסנט בו. הוא נכנס לדבריו של ראיין, קטע לו את חוט המחשבה, הרים לפרקים את קולו והתקשה להסתיר את הבוז שהוא רוחש לו ולעמיתו מיט רומני. בעיקר, ביידן צחק לראיין שוב ושוב בפרצוף, תוך שהוא חושף מערכת שיניים מפוארת של מיליון דולר, שבוודאי תיחרת בזיכרון הקולקטיבי כסמל הבוהק לעימות.

מה שנחשב למתורבת יחסית במונחים ישראלים, נראה פרוע ושלוח רסן על פי אמות המידה המקובלות בפוליטיקה האמריקאית – עד כדי כך שהמפלגה הרפובליקאית ושליחתה עלי אדמות "פוקס ניוז" מיקדו את הספין שלהם לאחר מעשה במחאה צדקנית על נימוסיו והליכותיו של סגן הנשיא.

מבחינתו ומבחינת שולחו, הנשיא ברק אובמה, ביידן עשה את עבודתו על הצד הטוב ביותר. הוא היה כל מה שאובמה לא היה בעימות הקטסטרופלי שלו עם רומני בשבוע שעבר – ערני, לוחמני ואגרסיבי לפרקים. בניגוד לאובמה, שנראה כאילו המקום האחרון שהוא רוצה להיות בו זה בעימות עם רומני, ביידן, כפי שהעיר אחד הפרשנים, הצטייר כמי שישמח אם העימות שלו עם ראיין יימשך לנצח. הוא אולי לא יצליח לעצור בגופו את הסחף הנמשך לכיוונו של רומני, אבל הוא בוודאי החזיר לדמוקרטים רבים את הסומק בלחיים ואת רוח הקרב שאבדה להם.

העימות בין ג'ו ביידן לפול רייאן, הלילה

ביידן היה ללא ספק הדמות הדומיננטית בעימות, אבל זה לא אומר שהוא ניצח. יריבו ראיין גילה בתחילה חוסר ביטחון, שנבע אולי מכך שהופתע מסגנונו הטומי-לפידי של יריבו, אך הוא נמנע מטעויות, עמד על שלו ובהמשך התעשת ותפס תנופה. סקרי האינסטנט שנערכו מיד עם תום העימות הראו תוצאות לכאן ולכאן, וגם הפרשנים נחלקו בדעתם, השמרנים לטובת ראיין והליברלים למען ביידן. גם זה הישג, מבחינת הדמוקרטים, כי בעימות אובמה-רומני שרר קונצנזוס מקיר אל קיר שהנשיא נחל תבוסה צורבת.

חלק ניכר ומפתיע מהעימות הוקדש לענייני חוץ, אף שאלה אינם עומדים בראש מעייניהם של הבוחרים, בעיקר בשל העובדה שזהו תחום התמחותה של המנחה, מרתה רדץ מרשת איי.בי.סי, שזכתה לשבחים מרוב הקולגות על הניהול התקיף של הדיון ועל השאלות הנוקבות שהציגה. רדץ הצליחה להפיק משני הקנדידטים ויכוח אידיאולוגי תוסס שעלה על כל הציפיות המוקדמות – הוא כלל תשובות מגומגמות מצד ביידן לפרשת רצח השגריר בלוב, שממשיכה להכות גלים, והיסוס מסוים מצד ראיין, שככל הנראה לא ירד לעומק עמדתו של רומני בעניין המלחמה באפגניסטאן, ולכן התקשה להסבירה.

מקומה של ישראל לא נפקד, כמובן, בעיקר בהקשר האיראני, כשראיין מעלה את הטענות המוכרות על יחסו המחפיר לכאורה של אובמה כלפי נתניהו, בעוד ביידן משיב לו עם ידידותו בת ה-39 שנים עם "ביבי". כל המשתתפים, כולל המנחה, ניסו להתמודד עם מלוא משמעותה האינטלקטואלית של הקריקטורה של הפצצה שנתניהו הציג במרכז האו"ם, שרוב רואיה שיבחוה, כפי שאמר פעם מנחם בגין בהקשר אחר, גם אם לא ממש הבינו אותה.

כעת נשואות העיניים לעימות הבא, שייערך ביום שלישי באוניברסיטת הופסטרה בניו יורק, במתכונת של אסיפת עם, שבו צופים בקהל יציגו את השאלות. אובמה יגיע לעימות כשגבו אל הקיר וכשהוא ערוך ומוכן ללכת בעקבות סגנו, לשם שינוי, אבל לא עד הסוף, כדי שלא ייתפס כ"לא נשיאותי". ביידן, ככלות הכל, איננו אובמה: הוא גדל במשפחה שירדה מנכסיה, היה שחקן פוטבול בצעירותו, נודע בפוליטיקה האמריקאית כבן בריתם של האנשים הפשוטים ופועלי הצווארון הכחול והוכיח שוב אתמול שהוא מיומן בקטטות רחוב גם עם יריבים, כמו ראיין, הצעירים ממנו ב-30 שנה.

ב-2016 ביידן יהיה בן 74, אבל רבים סבורים שהוא בכל זאת מתכוון להתמודד לנשיאות. הלקח העיקרי שלו מהופעתו המוצלחת אמש ומכישלונו הטוטאלי של אובמה בשבוע שעבר מוכר וידוע לכל פוליטיקאי ישראלי מתחיל: עם מעט כסאח על המסך אפשר להגיע רחוק, ושמועמדים ששואפים להנהיג חייבים מידי פעם לחשוף את הקילר שבפנים, למען יראו וייראו.

ראיין וביידן בעימות הלילהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ