מדגמים בארה"ב: אובמה מוביל ב-28% בהצבעה המוקדמת

להצבעה המוקדמת היה חלק נכבד בניצחון אובמה על מקיין ב-2008. סקרים מראים כי גוברת התמיכה ברומני באוהיו, אחת המדינות המתנדנדות החשובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המירוץ בין נשיא ארה"ב ברק אובמה ליריבו הרפובליקאי מיט רומני צמוד ביותר על פי סקרי דעת קהל, אך בקרב בני קבוצה אחת יש לנשיא המכהן יתרון ברור: אלה שכבר הצביעו. בקרב קבוצה זו קיבל אובמה 59% מהקולות לעומת 31% לרומני, כפי שעולה מנתוני מדגמים של רויטרס/איפסוס שנאספו בשבועות האחרונים בקרב 7% מהמצביעים.   בבחירות ב-2004, 22% מקהל הבוחרים האמריקאי הצביע בבחירות המוקדמות. הליך ההצבעה המוקדמת מתקיים בדרך זו או אחרת ב-40 מדינות לפחות.

להצבעה המוקדמת היה חלק נכבד בניצחונו של אובמה על יריבו הרפובליקאי ג'ון מקיין ב-2008, ומטה הבחירות שלו מקווה לשחזר את אותה הצלחה גם השנה. 

מטה הבחירות של רומני טוען שהמועמד הרפובליקאי מוביל, או מקבל מספר זהה של קולות, בקרב בוחרים שהקדימו לבחור בכמה מדינות שבהן מתנהל בין השניים קרב צמוד, דוגמת פלורידה, צפון קרוליינה, קולורדו, נוואדה וניו הפשייר. 

מייקל מקדונלד, מומחה להצבעה מוקדמת באוניברסיטת ג'ורג' מייסון, אומר שקשה לדעת כיצד ישפיעו נתוני ההצבעה המוקדמת שהתקבלו עד כה על תוצאות הבחירות. לדבריו, במדינות צפון קרוליינה ומיין מספר הדמוקרטים המצביעים גדול השנה יותר מאשר ב-2008, לעומת מגמה הפוכה בקרב רפובליקאים.

המרוץ לנשיאות 2012 - סיקור מיוחד >>

באוהיו, שבה המצביעים אינם מזוהים על פי השתייכותם המפלגתית, מספר המקדימים לבחור גבוה יותר מהרגיל השנה בשתי המפלגות, ציין מקדונלד; במדינת איווה לעומת זאת, מספר הדמוקרטים שהקדימו לבחור עד כה גדול פי שניים ממספרם של הרפובליקאים - אות אזהרה פוטנציאלי למטה רומני, הוא אומר. "רומני זקוק שם לשינוי; החדשות הטובות בשבילו הן שהמספרים משתנים לטובתו מדי יום, ועל כן ייתכן שיצליח להשיג את יריבו".

לדברי מטה אובמה, הנשיא מוביל במדינות איווה ואוהיו, ובמדינות מתנדנדות נוספות הפער קטן יותר מאשר ב-2008

אך לפי הסקרים, התמיכה ברומני גוברת באוהיו, אחת מהחשובות שבמדינות המתנדנדות. על אף תחזיות וסקרים שהתפרסמו בסוף ספטמבר, ואשר ביטלו את סיכויו של רומני להצליח באוהיו, מסתבר שכיום הוא צמוד לאובמה או מפגר אחריו רק במעט, זאת לפני העימות הנוסף שייערך מחרתיים (שלישי) בין השניים.

באירוע לתושבי אוהיו שהתקיים שלשום (שישי), התפאר רומני ב"צלילי התלהבות גואים". לדבריו, "מערכת הבחירות של אובמה עוסקת בנושאים זעירים יותר ויותר, ואילו אצלנו מדובר בקהל גדול יותר ויותר שנלחם למען עתיד טוב יותר", אמר.

אף מועמד רפובליקאי לא ניצח בבחירות לנשיאות מבלי לנצח באוהיו. רומני נראה נחוש בכוונתו להעמיד את המדינה לצדו בבחירות שיתקיימו ב-6 בנובמבר, על אף שהדבר נראה בלתי אפשרי לפני פחות מחודש.

לפני העימות בין הנשיא המכהן למועמד הרפובליקאי הוביל אובמה באוהיו בשיעור של כ-8%. מ-4 ועד ל-10 באוקטובר הראו הסקרים ירידה בתמיכה באובמה, ושקלול של רובם הראה שאובמה מוביל ב-1.3%.

ממטה הבחירות של אובמה נמסר כי כוכב הרוק ברוס ספרינגסטין והנשיא לשעבר ביל קלינטון ישתתפו בעצרת אובמה שתתקיים באוהיו ביום חמישי.

בעשרה הימים שחלפו מאז העימות בין שני המועמדים הגיעו למטה רומני באוהיו אלפי מתנדבים, זאת לדברי מנהל מסע הבחירות במדינה. "ההתלהבות והתמיכה בנו לא גואות רק משום שלאובמה היו 90 דקות גרועות... היא גואה משום שלאובמה היו ארבע שנים גרועות", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ