אובמה ורומני בעימות אישי וסוער על הקלות מסים לעשירים וסין

הנשיא האשים את יריבו הרפובליקאי באי אמירת אמת בנוגע למדיניותו הכלכלית, רומני לא נשאר חייב ותקף את אובמה על "כשלון מדיניות החוץ שלו"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, והמועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, התמודדו הלילה (רביעי) במסגרת העימות הטלוויזיוני השני ביניהם כשברקע סקרים מזגזגים, המעבירים תכופות את היתרון בדעת הקהל ממועמד אחד לרעהו. העימות לכל אורכו התאפיין בעקיצות רבות והתקפות הדדיות בנושאים אישיים ונושאי מדיניות, שהנשיא אובמה לא מהסס לנקוט גישה תקיפה בשונה מהעימות הראשון שבו נחל כשלון צורב. הנשיא האשים את יריבו בסילוף האמת. אובמה קיבל הזדמנות שניה להגיד את הדברים האלה ליריבו - פנים אל פנים. "המושל רומני פשוט לא אומר את האמת", אמר פעם אחר פעם.  סקרים ראשוניים מעניקים יתרון קל לנשיא המכהן.

בחירות 2012 - כל הדיווחים, הסקרים והפרשנויות

הקהל הורכב מ-82 מצביעים מתלבטים מאזור ניו-יורק. את השאלה הראשונה שאל סטודנט בן 20 בשם ג'רמי אפשטיין, שתהה כיצד המועמדים יבטיחו לו - ובעיקר להוריו - שאחרי סיום הלימודים, הוא יצליח לפרנס את עצמו. רומני, שזכה בהגרלה לדבר ראשון, דיבר על תוכניתו לסייע לסטודנטים - וסיים בנימה האישית: "מתי אתה מסיים את הלימודים? ב-2014? אני כבר אהיה נשיא ואני אוודא שתהיה לך עבודה."

כשנשאל על תוכניותיו לגבי צמצום האבטלה, רומני ניסה להתמודד ישירות עם אחת הטענות המרכזיות של קמפיין אובמה כלפיו: שבמאמר שפרסם בשנת המשבר בתעשיית הרכב האמריקאית, הוא קרא לתת לדטרויט לפשוט את הרגל. "זה נכון שרציתי שתעשיית הרכב תפשוט את הרגל, כדי שהחברות ייצאו מזה חזקות יותר," אמר.

וכאן החלה סדרת המתקפות של אובמה על יריבו, עם האשמה אחת מאוד מפורשת "המושל רומני פשוט לא אומר אמת". "מיליון בני אדם פשוט היו נשארים בלי מקום עבודה" אם הממשל הפדרלי לא היה מציל את התעשיה. "הוא אומר שיש לו תוכנית בת חמישה סעיפים. אבל יש לו רק סעיף אחד: אנשים (עשירים) שישחקו על פי כללים שונים.... נלחמנו במשך ארבע שנים לצאת מהבלגאן הזה. הוא רוצה להחזיר אותנו לשם." מה שהוא ניסה לעשות, אמר אובמה, זה להיות עקבי. לרומני, תהה אובמה, יש תוכנית לעצמאות בתחום האנרגיה? "יש לו את החלק של הנפט והפחם, לא את החלק של האנרגיה הנקיה".

מחיר הדלק - ארבעה דולר לגאלון - שב ועלה בעימות מספר פעמים, כשהמנחה קנדי קרואולי תוהה האם זה "הנורמאלי החדש". אובמה השיב שכשהוא נכנס לתפקיד, הדלק אכן עלה 1.80 דולר לגאלון - אך זה רק בגלל שהכלכלה היתה על סף קריסה, וזה ייתכן שמחיר הדלק יירד, כי המדיניות של רומני תחזיר את אותו "הבלגאן" שהוא קיבל בירושה מהנשיא הרפובליקאי הקודם.

בנושא המסים, רומני אמר שיפשט את חוקי המיסוי, ויוריד את המס למעמד הביניים, כי "הכנסה למשפחה הממוצעת ירד ב-4300 דולר, והוצאות הדלק עלו ב-2000 דולר". תחת הנשיא אובמה, אמר רומני, מעמד הביניים היה "קבור", ואילו הנשיא שממשיך ללוות כספים (אובמה) בסוף יעלה מסים.

אובמה הזכיר שהוא כבר קיצץ מסים למעמד הביניים, אך יבטיח שהאמידים, שמרוויחים מעל 250 אלף דולר בשנה, "ישלמו יותר". רומני עצמו, אמר אובמה, סיפר בראיון לתוכנית "60 דקות" שמי שמרוויח 20 מיליון דולר משלם פחות מס ממי שמרוויח 50 אלף דולר בשנה. המתמטיקה בתוכנית המסים של רומני "פשוט לא מתחברת", אמר אובמה. רומני השיב שהוא היה איש עסקים, ניהל אולימפיאדה, והיה מושל ותפקידו היה לאזן את התקציב.

סטודנטית בשם קתרין פנטון שאלה את המועמדים, כיצד יבטיחו שוויון במקום העבודה, כשהנשים עדיין מרוויחות רק 72% מעמיתיהן הגברים. אובמה כרגיל הלך למפלט המוכר שלו: התייחסות לאמו שגידלה אותו בתור אם חד הורית, וסבתו ש"נתקלה בתקרת הזכוכית" בבנק שבו עבדה, - והעלה את החוק הראשון עליו חתם בתור נשיא, החוק על שם לילי לדבטר, המקל על נשים לתבוע מעסיק על אפליה בשכר - גם בדיעבר. "זו לא סוגיה של נשים, זו סוגיה של משפחות, של מעמד הביניים", אמר אובמה, כי נשים הופכות למפרנסות במשפחות.

רומני השיב שכשנבחר לתפקיד המושל וניסה להרכיב קבינט, היה נדמה לו שכל המועמדים הם גברים. "אמרתי לחבר'ה שלי, אלוהים, לא יכולנו למצוא נשים מתאימות? אז פתחנו במאמץ מתואם למצוא נשים בעלות רקע מתאים. אוניברסיטת ניו יורק באלבני בדקה והגיעה למסקנה שהקבינט שלי כלל יותר נשים בתפקידים בכירים מכל מדינה אחרת באמריקה. בארבע השנים האחרונות נשים איבדו 580 אלף מקומות עבודה. שלושה וחצי מיליון יותר נשים היום חיות בעוני מאשר לפני ארבע שנים."

בשלב מסוים רומני נשאל מה יהיה ההבדל בינו לבין הנשיא הרפובליקאי הקודם, ג'ורג' וו. בוש. "הנשיא בוש ואני שני אנשים שונים, ואלה זמנים שונים," רומני השיב. "אנחנו יכולים להפיק את כל האנרגיה הדרושה כאן בצפון אמריקה בלי ללכת לערבים או ונצואלה. זה לא היה נכון בזמנו. אני אנהל מדיניות קשוחה נגד סין. הנשיא בוש לא עשה זאת. אני אאזן את התקציב. הנשיא בוש לא עשה זאת. המפלגה שלנו היתה ממוקדת בעסקים הגדולים. אני מבין כמה זה קשה להרים עסק קטן. אני רוצה לשמור על מיסוי נמוך. לנשיא בוש היה נתיב מאוד שונה בתקופה מאוד שונה."

ההגירה הבלתי חוקית היתה הנושא החם הבא - מה תעשו, שאלה סטודנטית מהקהל, עם אנשים בלי גרין קארד ש"חיים כאן ותורמים לחברה?". "אנו נעצור את ההגירה הבלתי חוקית," אמר רומני. "ארבעה מיליון בני אדם מחכים בתור להכנס לכאן באופן חוקי. אלה שבאים בניגוד לחוק תופשים את המקום שלהם. אך הילדים שלהם, צריכה להיות להם דרך להפוך לתושבי קבע של ארה"ב. שרות צבאי זו אחת הדרכים. רומני גם הסביר את המונח "גירוש עצמי" שנהג להשתמש בו ביחס למהגרים הלא חוקיים - אם התנאים שלהם יהפכו לבלתי אפשריים. "זה לא אומר לעצור 12 מיליון בני אדם," הוא אמר. "זה אומר לתת להם לקבל את ההחלטה שלהם. אם הם מגלים שהם לא יכולים לקבל כאן את ההטבות, ולא יכולים למצוא עבודה שהם רוצים, אז הם יקבלו החלטה ללכת למקום עם הזדמנויות טובות יותר."

אובמה הציע להתמודד עם המהגרים הבלתי חוקיים "בצורה חכמה", ולרדוף אחר הפושעים שפוגעים בקהילה, ולא סטודנטים או אנשים שמנסים רק לפרנס את המשפחות שלהם. הילדים של המהגרים הלא חוקיים, אמר, רואים את עצמם בתור אמריקאים בכל דרך למעט המסמכים, ויש לסלול עבורם דרך להתאזרחות.

כשהעימות התגלגל לשאלת ההשקעות הזרות של רומני, הוא תהה האם הנשיא בדק לאחרונה את קרן הפנסיה שלו. "אני לא בודק את הפנסיה שלי," אובמה השיב כמעט בגסות. "היא לא גדולה כמו שלך, אז זה לא לוקח כל כך הרבה זמן." "אז אני אתן לך עצה, תבדוק את הפנסיה שלך. גם אתה משקיע בחברות הסיניות," אמר רומני.

רומני עבר לאחר מכן והתייחס לסוגיה רגישה עבור ממשל אובמה: התמודדותם עם התקיפה הקטלנית נגד הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי שגבתה חיי השגריר בלוב ושלושה עובדים נוספים - ושינויי הגרסה של הממשל מהפגנה ספונטאנית נגד הסרט האנטי-אסלאמי - לפיגוע טרור מתוכנן היטב.

אובמה הסביר שבעקבות התקיפה הוא היה עסוק לתת הוראות לטפל במשבר, להגביר אבטחה, להביא את האחראים לתקיפה לדין - בעוד רומני, כשהדיפלומטים האמריקאים עוד לא יצאו מכלל סכנה, היה מנסה לזקוף לזכותו נקודות פוליטיות. "לא כך פועל המפקד העליון," נזף אובמה ברומני. "אתה לא הופך בטחון לאומי לסוגיה פוליטית, בוודאי לא כשזה עוד קורה."

רומני השיב שהוא מזדהה עמוקות עם משפחות ההרוגים, אך הממשל הטעה את העם האמריקאי. "יותר מדי ימים חלפו עד שידענו האם זו היתה הפגנה ספונטאנית או פיגוע טרור - ושלא היתה בכלל הפגנה. ועוד יותר מטריד זה שביום אחרי ששגריר אמריקאי נהרג, ואנו עוד לא יודעים מה קורה - הנשיא טס ללאס וגאס לארוע גיוס תרומות, ואז לקולורדו, לעוד ארוע פוליטי."  זה, אמר רומני, מסמל גם את שאר המדיניות של אובמה במזרח התיכון. "תראו מה קורה בסוריה, מצרים, עכשיו בלוב. תראו את המרחק בינינו לבין ישראל, כשהנשיא אמר שהוא עומד להפריד בינינו לבין ישראל. איראן ארבע שנים קרובה יותר לפצצה הגרעינית. סוריה היא לא רק אסון של 30000 אזרחים הרוגים, אלא גם שחקנית משמעותית עבור אמריקה מבחינה אסטרטגית. מדיניות הנשיא במזרח התיכון היתה מסע התנצלות ומנהיגות של להוביל מאחור, וזה מה שראינו מתפתח לנגד העיניים שלנו."

לאחר ששרת החוץ הילרי קלינטון אמרה במספר ראיונות שהיא אחראית לבטחון הדיפלומטים האמריקאים, הרפובליקאים אמרו שהיא "השליכה עצמה מתחת לגלגלי האוטובוס בשביל אובמה". אז מי נושא באחריות, שאלה המנחה. "שרת החוץ עושה עבודה יוצאת מהכלל, והיא עובדת בשבילי," השיב אובמה. "אני הנשיא. ואני תמיד אחראי. יום אחרי התקיפה עמדתי בגן הוורדים ואמרתי לעם האמריקאי שנגלה בדיוק מה קרה ושזה היה מעשה טרור, ושנצוד את אלה שביצעו את הפשע. כמה ימים אחרי, קיבלתי את פני ארונות הקבורה בבסיס חיל האוויר אנדורס והתאבלתי עם המשפחות. והטענות שמישהו מהצוות שלי, שרת החוץ, השגרירה לאו"ם, ניסה להטעות ולשחק פוליטיקה, כשאיבדנו ארבעה אנשים משלנו - זה פוגעני, המושל. זה לא מה שאנחנו עושים. זה לא מה שאני עושה בתור נשיא. זה לא מה שאני עושה בתור המפקד העליון."

עוד סוגיה רגישה, שבניגוד למשבר בלוב, לרוב נעדרה מסדר היום של הקמפיינים, למרות מספר מקרי טבח תוך שימוש בנשק חם, היה הזכות לשאת נשק - והרעיון להחזיר את האיסור לרכישת רובי הסער.

אובמה, שגם ככה סובל מחשדנות יתרה של בעלי הנשק בארה"ב שחושבים שהוא רק ממתין להזדמנות המתאימה לקחת להם את הרובים, התנסח בזהירות. "אני מאמין בתיקון השני (לחוקה)", אמר. "יש לנו מסורת של ציד וספורט ואנשים שרוצים לוודא שהם יכולים להגן על עצמם." לדברי הנשיא, המדינה חייבת לאכוף את החוקים הקיימים שנועדו למנוע מנשק להגיע לידי חולי נפש ופושעים, - אך הוא גם הוסיף שהוא מאמין ש"נשק שנועד בשביל חיילים במלחמה לא שייך לרחובותנו", והוא מנסה לפתוח בדיון כיצד מפחיתים אלימות. "חלק מזה - לבדוק האם אנו יכולים להחזיר איסור על מכירת רובי סער, אך זה גם לבדוק מקורות אחרים של אלימות, כי בעיר שלי, שיקגו, יש הרבה אלימות, והם לא משתמשים ברובי קלשניקוב, אלא אקדחים זולים".

המועמד הרפובליקאי אמר שהוא אינו תומך ב"החרמת נשק או איסור על סוגים מסוימים של נשק", והעלה רעיונות דוגמת שיפור החינוך, וגם חיזוק הערכים המשפחתיים. "אנו זקוקים לאמהות ואבות שיגדלו את הילדים. תמיד, כשאפשר, עדיף היתרון של שני הורים בבית, זה מוריד בצורה דרמטית את הסיכוי לחיות בעוני, וההזדמנויות של הילד עולות בצורה דרמטית."

מערכי המשפחה, רומני עבר לתקוף את הממשל על התוכנית הפדרלית הכושלת "מהיר ועצבני" שמטרתה היתה לעקוב אחר נתיב הברחת הנשק מארה"ב למקסיקו - במסגרתה סוכנים פדרלים הפיצו נשק כדי לנהל מעקב אחריהם - אך התוכנית נסגרה. "אלפי רובים אוטומטיים ניתנו לאנשים שיתנו אותם לסוחרי הסמים," הוא אמר. "והם השתמשו בנשק הזה נגד האזרחים שלהם וגם הרגו אתם אמריקאים. וזו היתה תוכנית ממשלתית."

אובמה העדיף להחזיר לרומני באמירה כללית יותר, מבלי להסתבך יותר מדי עם המבצע הבעייתי: "המושל רומני תמך באיסור על מכירת רובי סער עד שהוא נהיה נגד זה. והוא הודה שהסיבה שהוא שינה את דעתו היתה חלקית בגלל שהוא היה מעוניין בתמיכה של איגוד הרובאים". (איגוד הרובאים אכן הביע תמיכה רשמית ברומני לפני מספר ימים).

מסקרים ראשונים שהתפרסמו מוענק יתרון קל לאובמה. בסקר שערכה רשת CBS העניקו 37% מהנשאלים ניצחון לאובמה לעומת 33% לרומני, 30% אמרו שלא היה מנצח. ואילו בסקר של CNBC אובמה מוביל בפער משמעותי 56% לעומת 39% של רומני.

סימני האזהרה לאובמה באים מהמדינות המתנדנדות ומהשחיקה הנמשכת ביתרונו בקרב נשים. עד לא מזמן נהנה אובמה במגזר זה ליתרון מובהק, אך ניצחונו של רומני בעימות הראשון הצליח כך נראה לעשות רושם גם על המצביעות. רומני זקוק לאמפטיות, למעורבות ול"אבהיות" שהפגין בפעם הראשונה כדי להמשיך ולצמצם את הפער מאובמה, הנאמד בקרב נשים בתשעה אחוזים. אגב, בקרב נשים שהצהירו על כוונה להצביע רומני כבר הצליח למחוק את יתרונו של אובמה לחלוטין (48%-48%).

תגובות