רומני מציג

קלסרים מלאים בנשים

נסיונותיו של המועמד הרפובליקני לפנות בעימות השני לקהל הנשי, הסתיימו בהתבטאות אומללה ובסערה פמיניסטית ברשת

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים66
ליטל לוין

זה היה הרגע בעימות הנשיאותי שבו המועמד הרפובליקני מיט רומני ניסה להראות את כוחו בפמיניזם. להשקיט את הביקורת על נטיית חברי מפלגתו למשטר את גוף האישה בהתנגדותם להפלות, ועל הפגיעה הקשה במיוחד שסופגות נשים מהמדיניות הכלכלית של המפלגה. 

זה לא הצליח. רפליקה אחת פוררה את מאמציו לאבק ונהפכה בתוך דקות ללעג האינטרנט. רומני סיפר איך בחן את רשימת המועמדים כשהרכיב את הקבינט שלו כמושל מסצ'וסטס ב-2003. "נראה היה לי שכולם גברים", נזכר בעימות. "הלכתי לצוות שלי ואמרתי: 'איך יכול להיות שכולם גברים?' ענו לי שאלה האנשים שנמצאו מתאימים לדרישות התפקיד. אמרתי: 'אלוהים, אי אפשר למצוא גם נשים מתאימות?' ריכזנו מאמץ משותף בחיפוש נשים עם רקע שיכול להתאים לקבינט. הלכתי לכמה ארגוני נשים ושאלתי אם הם יכולים לעזור לנו", אמר רומני והטיל את הפצצה: "והם נתנו לנו קלסרים שלמים מלאים בנשים".

קלסרים מלאים בנשים. נשים אולי רגילות להחפצה, אבל המיטונימיה המקרית של רומני, שמחליפה בין קורות החיים של נשים לנשים עצמן, העלתה אותו לרמה קומית. חצי שעה מרגע שהביטוי האומלל נהגה, כבר צצו בפייסבוק קבוצות Binders Full of Women. שעות ספורות אחר כך, הגדולה בהן מנתה יותר מ-200 אלף חברים. בבלוג חדש בטאמבלר, מעלים מאות גולשים פרודיות שעשויות מנשים, קלסרים ומיט רומני. בטוויטר מצייצים על זה לעייפה, ויש גם משתמש חדש בשם "הקלסר של רומני".

הקלסר גרף את תהילת הרשת, אבל גם הערותיו של רומני אחר כך לא עשו חסד עם דימויו בעיניי נשים. מצד אחד, הוא הדגיש את החשיבות של שעות עבודה גמישות לנשים - אבל באותה נשימה הסביר שהן זקוקות לזה כדי "להכין ארוחת ערב" ו"להיות עם הילדים כשהם חוזרים מבית הספר".

וכמו שמציינת אמנדה מרקוט בסלייט, רומני אומנם מכיר בחשיבות של שעות גמישות אבל שולל הסדרה בחוק של תנאי העסקה לנשים. מרקוט כתבה: "הוא ניסה לרכך מעט את גישת הלסה-פר הזו לאפליה נגד נשים בכך שהבטיח שמעסיקים יהיו כה נואשים לגייס עובדים כשהוא יהיה הנשיא, עד שלא תהיה להם ברירה אלא להעסיק נשים: 'אנחנו נצטרך עובדים בכלכלה החדשה הזו, הכלכלה שאני הולך להפעיל, שהמעסיקים יהיו לחוצים כל כך לגייס עובדים טובים שהם יגייסו נשים'", ציטטה את רומני. "אבל גם אם רומני יכול ליצור ארץ פלאות שבה מעסיקים מתחננים לעובדים, יש כשל לוגי בדבריו: אם השוק החופשי לבדו יכול היה לתקן את הבעיה, אזי נשים בתקופות של צמיחה כלכלית אמורות, לפי ההיגיון של רומני, להשתכר בשווה לגברים".

הניסיון הוכיח אחרת. "זה מפני שהבעיה היא הרבה יותר מורכבת מכפי שרומני מוכן להודות כאן", טענה מרקוט. "קצת יותר גמישות בשעות זה נחמד, אבל לא מספיק כדי לפצות על פער העייפות באמצעות חינוך בר השגה לפעוטות, למשל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ