התוקפנות של הנשיא עבדה |

סקר סי-אן-אן: ניצחון לאובמה בעימות 46%-39%

הציבור האמין לנשיא, שאמר כי "רומני לא אומר את האמת" והירבה לתקוף את המועמד הרפובליקאי. האם אובמה ינצל את הניצחון בעימות לשינוי מומנטום?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסקרים שפורסמו אחרי העימות קבעו את המנצח בו: הנשיא ברק אובמה. בסקר סי-אן-אן, שנערך מיד לאחר העימות, 46% מהמצביעים זיכו את אובמה בניצחון, לעומת 39% שייחסו את הניצחון לרומני. בסקר גאלופ שפורסם לפני העימות הוליך המועמד הרפובליקאי 51%- 45%. כך שאובמה בהחלט הצליח לחזור לכושר, למרות שהמרוץ נשאר צמוד ביותר.

על הבמה הקטנה באוניברסיטת הופסטרה שבניו יורק לא הוצגו בליל שלישי חלומות גדולים או חזון גדול - שני המועמדים היו עסוקים בעיקר בלהלום אחד בשני. רומני נצמד למסר שלו - אובמה קיבל את ההזדמנות שלו, ארבע שנים בשלטון, לא עשה את העבודה ולא שיפר את מצב המדינה. אובמה, מנגד, קיבל הזדמנות להגיש את נקמתו - חמה ומדויקת. הנשיא הסיר את הכפפות ותקף את יריבו ללא רחמים בצורה שלא ממש אפשרה מקום לאמירת "זה לא אישי", כי זה נראה מאוד אישי.

אובמה חזר ואמר שרומני "לא אומר את האמת", טען שתוכנית חמש הנקודות של רומני היא בלוף ויש לו רק נקודה אחת - לעזור לעשירים "לשחק לפי חוקי משחק שונים". בדברי הסיום של הנשיא, להם כבר לא הייתה אפשרות להגיב, הטיל אובמה את הפצצה: התייחסות לאמירתו של רומני שהוקלטה בסתר באירוע גיוס תרומות במאי על 47% מהאמריקאים שאינם משלמים מסים.

אובמה ורומני אתמול בעימות בניו יורקצילום: אי–פי

העימות, כבר מתחילתו, היה רווי בקריאות ביניים הדדיות של שני המועמדים-היריבים. שניהם גם לא חששו לקטוע את דברי המנחה, מגישת סי-אן-אן קנדי קרואולי, עם תנועות ידיים הפגנתיות וגם באמצעות חיוכי לעג. שאלת ההשקעות הזרות של רומני עוררה חילופי דברים לא נעימים במיוחד: רומני אמר תחילה ש"קרן עיוורת" מנהלת את נכסיו (לכן אין לו לכאורה מושג מה נעשה שם), אך מיד התעניין אם הנשיא ראה את דו"ח קרן הפנסיה שלו. "הפנסיה שלי קטנה יותר משלך, אז זה לא יקח כל כך הרבה זמן," אמר אובמה לקול צחוק הקהל.

"אתן לך עצה," חייך רומני. "תבדוק את הפנסיה שלך. גם אתה משקיע בחברות הסיניות."
העימות הוקדש גם למדיניות החוץ, אך ישראל הוזכרה בו רק פעמיים - על ידי רומני, כשפירט את כישלונות "מסע ההתנצלות ומנהיגות ההובלה מאחור" של אובמה במזרח התיכון. העימות הבא, שיתקיים ביום שני באוניברסיטת לין בבוקה רטון שבפלורידה, יוקדש כולו למדיניות החוץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ