אובמה ורומני מאחדים כוחות, למען הכנסיה

הנשיא ויריבו הסירו את כפפות האיגרוף באירוע צדקה של הכנסיה הקתולית, והתלוצצו ברוח טובה אחד על השני, על סגני הנשיא, וגם על קלינט איסטווד

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

רק הכנסייה יכולה היתה להביא את שני המועמדים לנשיאות ארצות הברית לשבת בשולחן אחד, וגם לצחוק על עצמם ואחד על השני, רק יומיים לאחר שהשניים החליפו מהלומות בעימות השני לקראת הבחירות. ביום חמישי בלילה במלון וולדורף אסטוריה שבניו יורק, התקיימה ארוחת הערב השנתית על שם אלפרד סמית'. מדובר בארוע יוקרתי המגייס מיליונים לארגוני צדקה המסייעים לילדים, בהשתתפות 1,600 אורחים, בהם אנשי עסקים, אנשי כנסיה ומגישי טלוויזיה – וגם הנשיא ברק אובמה ויריבו הרפובליקאי מיט רומני.

"קשקשנו בנעימים כאילו יום שלישי מעולם לא היה", אמר רומני בהתייחס לעימות השני בין המועמדים, שלאחריו הוכרז אובמה כמנצח. רומני, לבוש בחליפת טוקסידו, אמר בפתח דבריו כי "נחמד להירגע סוף סוף וללבוש את מה שאן ואני לובשים בבית", בקריצה על סגנון החיים היוקרתי שלו.

בחירות 2012 - כל הדיווחים, הסקרים והפרשנויות

רומני לא חסך בדיחות גם מאובמה, וצחק על עמדתו לפיה יש "לחלק מחדש את העושר". "אני תוהה על מה הוא חושב עכשיו - כל כך מעט זמן, כל כך הרבה לחלק מחדש", אמר רומני. על התבטאותו של אובמה לפיה אם מישהו הקים עסק, "הוא לא בנה את זה", אמר רומני כי "בזמנו, הרבה ספקנים אמרו לפטרוס הקדוש: 'אם יש לך כנסיה, לא בנית את זה'".

רומני, אובמה, והארכיבישוף של ניו יורק בארוע ההתרמהצילום: אי-אף-פי

גם התקשורת ספגה מהלומות. "התפקיד שלי הוא להציג חזון חיובי לעתיד המדינה, ותפקידם הוא לוודא שאף אחד לא מגלה את זה. הכותרות של מחר בטח יגידו: 'אובמה זוכה לחיבוק הקתולים – רומני סעד עם עשירים'", התלוצץ רומני.

על רקע המתיחות השוררת בין הקמפיינים פחות משלושה שבועות לפני הבחירות, סגן הנשיא ג'ו ביידן הידוע בשל פליטות הפה שלו, היה נושא משותף לבדיחות של שני המועמדים. "קיוויתי שהנשיא יביא את ביידן הערב, כי הוא היה צוחק מכל דבר", אמר רומני ברמיזה לעימות הסגנים רווי התפרצויות הצחוק של ביידן, שהתקיים לפני כשבוע. גם אובמה לא חס על סגנו: "אני שומע אנשים אומרים: 'ברק, אתה לא צעיר כפי שהיית. איפה חיוך הזהב שלך? איפה הצעד הנמרץ?', ואני אומר: 'תרגע, ג'ו, אני מנסה לנהל פה את ישיבת הקבינט'".

הנאום של רומני

גם המועמד לתפקיד סגן הנשיא הרפובליקאי פול ראיין חטף מאובמה. לפני כחודשיים התברר שראיין הגזים בתיאור אימוני הריצה שלו, ושיקר באשר לזמן בו השלים ריצת מרתון. "לפעמים אני מרגיש שהמרוץ הזה ייגרר לעד", אמר אובמה. "אך פול ראיין הבטיח לי שאנחנו רצים רק שעתיים ו-50 דקות".

כשהנשיא אובמה פתח את נאומו, הוא ניסה להרגיע את מחיאות הכפיים של הקהל: "תודה רבה לכם, תודה רבה. שבו בבקשה, או שקלינט איסטווד יצחק עליכם". תחילה, אובמה התייחס לפסק הזמן ששני המועמדים לקחו מהקמפיין כדי להגיע לערב הזה - שנחשב כבר עשרות שנים לתחנה הכרחית בדרך לבית הלבן - ג'ון קנדי ישב באותו השולחן עם ריצ'רד ניקסון, אל גור - עם ג'ורג' בוש, וכן הלאה. "בפחות משלושה שבועות, מדינות כמו אוהיו, וירג'יניה ופלורידה יכריעו את הבחירות האלה, היוצאות דופן בחשיבותן, שזה מעלה שאלה מה אנחנו עושים כאן?" שאל אובמה. "כמובן, גם בפני תושבי ניו יורק עומדת החלטה גדולה: מי מאתנו יתקע אותם בפקקים בארבע השנים הבאות".

על עושרו של רומני, המוערך בלמעלה מ-250 מיליון דולר, אובמה העיר: "ביליתי יפה בעיר, הלכתי לעשות קניות במרכז - שמעתי שהמושל רומני הלך לעשות קניות של כמה חנויות במרכז".

הנאום של אובמה

שמו האמצעי של אובמה כבר דובר רבות בשנות נשיאותו. ובכל זאת, הוא הצליח לסחוט ממנו בדיחה נוספת. מיט רומני, שנולד בתור ווילרד מיט רומני, משתמש בשמו האמצעי. "הלוואי שהייתי יכול להשתמש בשם האמצעי שלי", אמר ברק חוסיין אובמה.

הנשיא צחק גם על ביצועיו בעימות הראשון. "כפי שרבים מכם שמו לב, היתה לי הרבה יותר אנרגיה בעימות השני. הרגשתי שנחתי היטב אחרי שנמנמתי בעימות הראשון.... למדתי גם שיש דברים גרועים יותר שיכולים לקרות לך ביום הנישואים, מאשר לשכוח לקנות מתנה", אמר הנשיא, שחגג 20 שנות נישואים בליל העימות הראשון.

מי שציפה לשמוע בדיחה על הכלכלה קיבל במקום תזכורת של אובמה, ששיעור האבטלה כיום, העומד על 7.8 אחוזים, הוא הנמוך מזה ארבע שנים. "אין לי בדיחה פה," אמר אובמה. "סתם חשבתי שזה יהיה שימושי להזכיר לכולם ששיעור האבטלה הוא הנמוך ביותר מאז כניסתי לתפקיד". הקהל בתגובה צחק, ומחא כפיים.

לקראת העימות האחרון שייערך ביום שני ויתמקד במדיניות החוץ, אובמה הציע "ספוילר": "הגענו לבן-לאדן, אנחנו עומדים לקטוע הרבה אחד את השני וגם את המנחה. אני גם החלטתי לחזור לאסטרטגיית ההכנה לעימות הראשון. אני צוחק, סתם רציתי לגרום לדיוויד אקסלרוד (היועץ הבכיר של מטה הבחירות) להזיע".

אובמה גם השווה בין הביקור המקרטע של רומני בקיץ האחרון בלונדון, ירושלים ופולין, לבין מסע "כוכב הרוק" שלו בבחירות 2008: "תקפו אותי בתור סלבריטאי, בגלל שהייתי כל כך פופולרי בקרב בעלות הברית שלנו. ואני חייב לומר שהתרשמתי מאיך שהמושל רומני הצליח להימנע מהבעיה הזאת".

בהתאם למסורת הארוע, אובמה החמיא בסוף דבריו לרומני, בלי קריצות: "אני מעריץ אותו בתור איש משפחה ואבא אוהב, ובגלל שלשני התארים האלה תמיד יש יותר חשיבות מכל תואר פוליטי. יש לנו פרספקטיבות פוליטיות שונות, אך אני משוכנע שאנו שותפים לתקווה שארבע השנים הקרובות יקרינו את אותה ההגינות והרצון לחבור יחד למען מטרה נעלה יותר, כמו זו שלמענה התכנסנו הלילה".

אל סמית' הרביעי, נינו של מקים קרן הצדקה, התגלה גם הוא בתור בדרן טבעי. תחילה הוא צחק על שיעור המסים הנמוך שרומני משלם: "כל שנה הוא תורם לפחות עשרה אחוזים מהכנסותיו לצדקה. לא כל כך מהר - הצדקה היא הממשל הפדרלי". על הדת המורמונית של רומני העיר סמית': "הוא היה מאוד נדיב לכנסיה שלו. אז לא הזמנו אותו לפה לדבר - הזמנו אותו להמיר את דתו. ברצינות, המושל - אביך היה ממקסיקו, ולך יש חמישה ילדים - אתה בטוח שאתה לא קתולי?".

על מצב הכלכלה תחת ממשל אובמה, סמית' העיר שהכנסיה חבה לאובמה טובה גדולה: "ישו לימד אותנו שקל יותר לגמל לעבור דרך חור המחט מאשר לאיש עשיר להיכנס לגן עדן - אדוני הנשיא, תגיד מה שתגיד לגבי מצב הכלכלה, אך לאנשים קל יותר כיום להיכנס לגן עדן.... זה לא טוב כשהיריב שלך עשה יותר בנים ממקומות העבודה שאתה יצרת." בנימה רצינית יותר, סמית' ציין שזו הפעם הראשונה כשיש מועמדים קתולים לתפקיד סגן הנשיא, מטעם שתי המפלגות. "זה מכנה משותף שראוי למחיאות כפיים", אמר.

בנוסף לערב על שם אל סמית', אובמה הספיק להשתתף ביום חמישי גם ב"דיילי שואו" עם ג'ון סטיוארט, להתלוצץ על ביצועיו בעימות הראשון, וגם להתייחס לתגובה השנויה במחלוקת של הממשל האמריקאי לפיגוע בשגרירות בלוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ