הישורת האחרונה |

העימות ה-3 בין רומני לאובמה: פוזה על חשבון מהות

אחרי מזעור הנזקים של אובמה בעימות השני, הכל עדיין פתוח. בסיבוב הזה, ענייני חוץ וביטחון, שנחשבו לשוליים - הופכים לנושאים חמים וחורצי גורלות

פלורידה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלורידה

קבוצת הבייסבול סן פרנסיסקו ג'איינטס ניצחה אמש 1-6 את הקרדינלז מסיינט לואיס וכפתה משחק שביעי ומכריע באליפות ליגת הבייסבול ה"לאומית" בארצות הברית. המפגש הדרמטי יערך הערב בחוף המערבי, בסן פרנסיסקו, בדיוק באותו הזמן שברק אובמה יעלו למגרש בבוקה רטון פלורידה, בחוף המזרחי, גם הם למשחק אחרון שנועד ביניהם ולהכריע את המערכה כולה.

עבור אוהדי בייסבול המתעניינים בפוליטיקה, ויש כאלה מיליונים, מדובר בבחירה אכזרית מאין כמותה. הדרמה נובעת, בין היתר, משבירת הציפיות המוקדמות: איש לא העריך שהג'ייאנטס יוכלו להתאושש מפיגור 3-1, כשם שרק מעטים האמינו שהעימותים הנשיאותיים יהפכו לכה מכריעים, כבר בסיבוב הראשון ושענייני חוץ וביטחון, שהוגדרו על ידי כולם כשוליים, יהפכו לנושא החם שביכולתו לחרוץ גורלות.

ההנחה המקובלת הרי היתה שאובמה חלש בענייני כלכלה אבל חזק בענייני חוץ וביטחון, ורומני להיפך. מאז, הכלכלה מגלה סימני התאוששות עקביים ודווקא נושאי החוץ היו לאובמה לרועץ. הגרסאות הסותרות והגמגומים הסדרתיים של הממשל מאז , סדקו את תדמיתו של אובמה כמי ששולט בענייני ביטחון לאומי, ושחקו במידה רבה את האשראי שממנו נהנה מאז לפני למעלה משנה. רומני ואנשיו זיהו את חולשתו המחודשת של הנשיא וניגנו עליה כמיטב יכולתם. הראיה להצלחתם היא שגם על המפגש הערב בבוקה רטון, שבו אמור היה להיות לאובמה יתרון מובנה, הפרשנים אומרים עכשיו שהכול פתוח.

7 מתוך 7 |
רומני לאחר הדיון הראשון בדנוור, בראשית החודש
1 מתוך 7 |
עוגות עם דיוקנאות של אובמה ורומני
2 מתוך 7 |
הנשיא אובמה בעצרת בחירות בג'ורג'יה, בשבוע שעבר

קווי המתאר של העימות ברורים: רומני ינסה לתאר את כנשיא רכרוכי ופייסן שמתחנף לאויבים ומתנכר לידידים, ובראשם ישראל. אובמה יצייר את רומני כחסר ניסיון ונעדר הבנה, כמסתבך סדרתי שמתגרה שלא לצורך ברוסיה וסין וכמי שיוביל את אמריקה, כמו ג'ורג' בוש לפניו, לעוד מלחמה מיותרת, באיראן או בסוריה או בשתיהן גם יחד. לצופה הישראלי, החלוקה הזו מוכרת למדי: אובמה בפיו של רומני הוא שמאלן תבוסתן ואוהב ערבים, ואילו רומני, לדידו של אובמה, הוא ימני אטום ומחרחר מלחמה.

גם הזירה מוכרת למדי במקומותינו: על פי ההסכם המוקדם עם מנחה הערב, בוב שיפר מסי-בי-אס, ארבעה מתוך ששת פרקי העימות יוקדשו לענייני המזרח התיכון, ובכלל זה פרק שכותרתו "ישראל ואיראן". בעוד שבנושא הישראלי צפויים שני הצדדים לחזור על טענותיהם הלעוסות לגבי מי יהיה יותר נחמד כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, הדיון האיראני מעורר עניין עולמי, הן בשל הדיווח של הניו יורק טיימס, שאמנם הוכחש, על אפשרות של , והן משום שאיראן נחשבת היום בעיני רוב האמריקאים לאויב מר ולשטן גדול. אובמה יבקש להוכיח שהוא לא פתי מאמין לכל דבר ושלא ילך שולל אחר הטריקים של האיראנים; רומני, לעומתו, ייזהר שלא להצטייר כמי שישגר את המפציצים ביום שלאחר השבעתו.

היתרון, לכאורה, בידיו של אובמה. הוא זה שעוסק כבר ארבע שנים בענייני חוץ וביטחון מידי יום ביומו. עבור רומני מדובר בחומר טרי ובלתי מוכר ברובו, אותו היה צריך לעכל במהירות במהלך החודשים האחרונים. סיכוייו של הרפובליקאי למעוד גבוהים יותר, ולכן גם החששות במחנה שלו גדולים יותר. נפילה רצינית של רומני – משהו בסגנון השטות שפלט הנשיא פורד בשנת 1976, על כך ש"הסובייטים אינם שולטים בפולין" - עלולה להוריד לטמיון את , שאותותיו ניכרים בסקרים עד היום, למרות .

צריך לזכור, עם זאת, שבעימותים הללו, הפרטים פחות חשובים מהפוזה והעובדות ממלאות תפקיד משני לעומת האבו-עלי. תוך כדי כך שהם שוקדים על הצד המהותי של העימות, רומני ואובמה גם מתכננים מתי יביכו איש את רעהו, כיצד יוציאו את היריב משיווי משקל ומתי ישלפו את האמירה העוקצנית שתיזכר לנצח.

יש משהו מגוחך, אם לא מעורר דאגה, בכך ששני אנשים רציניים, שאינם ידועים כחמומי מוח או מתלהמים בכל ימות השנה, צריכים להראות מי מכניס למי יותר חזק ולהוכיח מי יותר גבר כדי להיבחן לתפקיד נשיא ארצות הברית. בבייסבול לעומת זאת, לא רק שיש חוקים וכללים ברורים, אלא שצריך כישרון כדי לנצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ